प्रचण्डको आह्वान : कमरेडहरू, पार्टीभित्र संघर्ष हुन्छ तर सत्य के हो खोजी गर्नुस् !

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले कम्युनिस्ट पार्टीमा संघर्ष हुनु स्वाभाविक भएपनि नेता कार्यकर्ताले सत्यको खोजी गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

काठमाडौंमा आयोजित बागमती प्रदेशस्तरीय कार्यकर्ता प्रशिक्षण तथा भेलालाई बिहीवार सम्बोधन गर्दै प्रचण्डले कम्युनिस्ट पार्टीमा विवाद, बहस र संघर्ष नभएको दिन पार्टी नै नभएपनि हुने बताए ।


Advertisement

‘कम्युनिस्ट पार्टी जमेको पोखरीको पानीजस्तो होइन । यो द्वन्द्वात्मक भौतिकवादी हुन्छ । यसले संघर्षमा विश्वास गर्ने, बहसमा विश्वास गर्ने हो,’ प्रचण्डले भने, ‘यो गडगडाउने खोला जस्तो हो । यो शान्त भइदिए हुन्थ्यो, शिष्ट भइदिए हुन्थ्यो, एकमुख भएर हिँडिदिएहुन्थ्यो भन्ने लाग्न सक्छ । लाग्ने एउटा कुरा हो तर जुन दिन यो साँच्चै शान्त, साँच्चै एकजुट, साँच्चै विवादरहित भयो, त्यो दिनदेखि पार्टी नै चाहिँदैन । मार्क्सदेखि सबै नेताले भनेको कुरा के हो भने त्यो विवादरहित हुनु साम्यवाद हो । साम्यवादमा कम्युनिस्ट पार्टी चाहिँदैन ।’

कम्युनिस्ट आन्दोलन साम्यवादमा नपुग्दासम्म विवाद, संघर्ष, भूमरी परिराख्ने, ठक्कर खाने भइराख्ने भएकाले यसलाई सबैले स्वीकार्नुपर्ने बताए । ‘पार्टीभित्र विवाद हुँदा हामीले सत्यको खोजी गर्ने हो, सत्यको अन्वेषण गर्ने हो । मार्क्सवादसम्मत के हो, को हो खोजी गर्नुपर्छ । यो कुरालाई गहिरो रुपमा बुझ्नुपर्छ,’ उनले भने ।


Advertisement

विचार, विधि र नेतृत्वको सम्मिलनबाट मात्रै तत्कालीन एमाले र माओवादी केन्द्रबीच पार्टी एकता सम्भव भएको बताउँदै प्रचण्डले ‘ठोस वस्तुको ठोस विश्लेषण’ नै मार्क्सवादको जीवित आत्मा भएको बताए । ‘जीवन जगत्मा पाइराखेको परिवर्तनलाई आत्मसात गर्दै आफूलाई विकसित गर्नुपर्नेहरू पार्टी हो हाम्रो,’ प्रचण्डले भने, ‘आफू मात्रै ठीक, अरु सबै बेठीक भन्ने हुन्थ्यो भने पार्टी एकता हुँदैन्थ्यो । अब एकले अर्कालाई आशंका गर्नुपर्ने आवश्यकता देख्दिनँ । हामी सबै एक चरण हिंसात्मक संघर्षबाट आएका छौं, तसर्थ शंका गर्नुपर्ने छैन ।’

दुवै पार्टीबीच एकता भएपछि नेपालको राजनीतिक मानचित्र बदलिएको प्रचण्डले दाबी गरे । ‘हामीले जनताको भरोसा जित्ने र प्रतिस्पर्धीलाई लोकप्रिय मतद्वारा परास्त गरेकै हौं, जनताका आशा अपेक्षालाई नयाँ उचाइँमा उठाएकै हौं,’ उनले भने, ‘विचारमा एकरुपमा, विधिमा एकरुपता, नेतृत्वको परिस्थितिको विश्लेषण गर्ने क्षमता र साहसिक निर्णय गर्ने क्षमताबाट एकता सम्भव भएको हो ।’

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्