कर्णालीमा क्वारेन्टाइन निर्माण हुँदै

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

थापा लोकान्तरकालागि कर्णाली प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

कर्णाली प्रदेश सरकारले शुक्रवार क्वारेन्टाइन निर्माण गर्ने निर्णय गरेको थियो । तर कहाँ बनाउने भनेर जग्गाको अन्तिम छिनोफानो नलगाएरै क्वारेन्टाइन निर्माण गर्ने भनेर निर्णय गर्दा पछिल्लो चौविस घण्टा जग्गा हेर्नमै बितेको हो ।

मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीको अध्यक्षतामा शुक्रवार कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) रोकथाम सम्बन्धमा कर्णाली प्रदेश विपद व्यवस्थापन परिषद र कर्णाली प्रदेश विपद व्यवस्थापन कार्यकारी समितिको संयुक्त बसेको थियो । उक्त बैठकले वीरेन्द्रनगरको वाँगेशिमलमा रहेको रेडियो नेपाल परिसरमा रहेको खाली जग्गामा चार सय पाल टाँगेर क्वारेन्टाइन बनाउने निर्णय गरेको थियो ।


Advertisement

यस बाहेक ६ सय बेडको क्वारेन्टाइन मध्यपश्चिमाचल विश्वविद्यालयमा बनाइने भनेर निर्णय गरेको थियो । रेडियो नेपालको जग्गा खाली भएपनि जग्गामा दलदल भएको र रेडियोको टावरको अर्थिंग जमिनमुनि गाडिएका कारण दुर्घटना हुनसक्ने अनुमान गर्दै समिति त्यहाँ क्वारेन्टाइन निर्माण गर्ने योजनाबाट पछि सरेको थियो । नेपाली सेनाका जवान भने एकाबिहानै पालसहित रेडियो नेपाल पुगिसकेका थिए ।

रेडियो नेपालमा क्वारेन्टाइन नबन्ने निश्चित भएपछि नेपाली सेनाको टोली सामानसहित खुलामञ्चमा आयो । खुलामञ्चमा बिहानै पाल निर्माणका लागि भनेर राखिएको सामान शनिवार साँझसम्म त्यहिँ थियो । दर्जन बढी सेना पाल निर्माणको आदेश पर्खेर बसिरहेको थियो ।


Advertisement

दिनभरि जसो यता वा उता बनाउने भन्ने हल्लाकाबीचमा नेपालकै चर्चित पर्यटकीय स्थल बुलबुले ताल नजिक रहेको खाली जग्गामा क्वारेन्टाइन निर्माण गर्ने अन्तिम तयारीमा समिति पुगेको र त्यहि खबर भएको उत्तर पश्चिम पृतना नेवारेका पृतनापति सरोजप्रताप राणाले जानकारी दिए । ‘भोलिदेखि नै बुलबुले भित्रको जंगलमा क्वारेन्टाइन निर्माण शुरू हुन्छ,’ उनले भने, ‘त्यसका लागि तयारी भइरहेको छ ।’

पर्यटकीय गन्तव्यका रूपमा परिचित बुलबुले क्षेत्र, कपडा सफा गर्ने र नुहाउनका लागि नागरिक ओहोर दोहोर गरिरहने बुलबुले क्षेत्रमा अन्य देशबाट आएका नागरिकलाई १४ दिन क्वारेन्टाइनमा राख्ने गरी भएको निर्णय स्वागतयोग्य भएपनि त्यहाँ बढीमा डेढ सय पाल अटाउने छन् । 

‘सरकारले आवश्यक तयारी बिनै निर्णय गरेको देखियो । कम्तिमा जग्गाको अन्तिम टुंगो लगाएर मात्रै निर्णय लिनुपर्ने थियो,’ वीरेन्द्रनगर ४ का सुशिल कार्कीले भने, ‘हचुवामा निर्णय गर्ने तर कार्यान्वयनमा समस्या भोग्ने प्रदेश सरकारको काम नै हो ।’ सरकारले शुक्रवार गरेको निर्णय एकदमै सकारात्मक भएतापनि कोरोनाबाट कर्णाली बचाउन तीव्र गतिमा काम थाल्नुको साटो ढिलाई गर्नाले समस्या बढाउन सक्ने उनको भनाइ छ ।

यता प्रदेश सरकारका आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्री नरेश भण्डारीले निर्णय गरिएको जग्गामा प्राविधिक कारणले क्वारेन्टाइन बनाउन नसकिएको बताए । ‘रेडियो नेपालको जग्गामा बनाउने भनेका थियौं । प्राविधिक समस्याका कारण हामीले बनाउन सकेनौं,’ उनले भने, ‘अब बुलबुले ताल नजिक भएपनि बनाउँछौं । यसमा नागरिक समाज, आमजनता सबैको सहयोग हुने अपेक्षा गरेका छौं ।’ मन्त्री भण्डारीले कर्णाली प्रदेशमा चैत नौ गते आइतवार राति १० बजेदेखि बिहान पाँच बजेसम्म सवारी साधन सञ्चालनमा पूर्णतया रोक लगाइएको बताए । ‘आइतवार रातिदेखि लागू हुने गरी सवारी साधन सञ्चालनमा हामीले पूर्णतया रोक लगाएका छौं । अत्यावश्यक सेवाका सवारी साधनहरु भने सञ्चालनमा हुनेछन्,' उनले भने, ‘भारत तथा अन्य देशबाट फर्किन चाहने नेपालीलाई दश दिन भित्र कर्णाली फर्कन र अनिवार्य रूपमा क्वारेन्टाइनमा बस्न अनुरोध गरेका छौं ।’

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्