सुनौली नाकामा सयौँ नेपाली अलपत्र, माथिको आदेश कुर्दै सीडीओ

भारतका विभिन्न ठाउँबाट आएका ३ सय भन्दा बढी नेपालीहरू सुनौली नाकामा २ दिनदेखि अलपत्र परेका छन् । कोरोना महामारी फैलिएपछि लकडाउन भएको भारतले ७२ घण्टाको लागि लकडाउन खोलेपछि भारतका विभिन्न स्थानबाट नेपाली नागरिकहरू नेपाल आउन सीमानाका सुनौलीसम्म आएर अलपत्र परेका हुन् ।

सुनौली नाकामा भारततर्फ पनि सबै पसल बन्द भएकाले पानीसमेत खान नपाएको उनीहरूले गुनासो गरेका छन् । सरकार तथा स्थानीय निकायले आफ्ना नागरिकलाई उचित व्यवस्थापन गर्न नखोज्दा उनीहरूले त्यहाँ कष्ट व्यहोर्नुपरेको हो ।


Advertisement

रुपन्देही, कपिलवस्तु, पाल्पा, अर्घाखाँची, गुल्मी, प्युठान र रुकुमका सयौँ अलपत्र नेपालीहरूले नेपालमा विभिन्न निकायमा फोन गरेर आफ्ना समस्या बताउँदा पनि कुनै पहल नगरेको उनीहरूले बताएका छन् ।

आइतवार सुनौली नाकामा आइपुगेका उनीहरूलाई नेपालतर्फ आउन नदिएपछि भारततर्फको सुनौली बसपार्क वरपर बसिरहेको उनीहरूले बताए । नेपालको सिमाना नजिक आएर वस्तुस्थिति बुझ्न खोज्दा नेपाल प्रहरीले लाठीचार्ज गर्दै उनीहरूलाई भारततर्फ भगाएका थिए ।


Advertisement

लामो दुरीबाट यात्रा गरेर आएको र त्यहाँ आएपछि पानी पनि खान नपाएकाले उल्टै बिरामी पर्ने अवस्थामा रहेको उनीहरूले गुनासो गरेका छन् । आफ्नै देश पुगेर क्वारेन्टाइनमै बस्ने योजनामा आएका उनीहरूलाई नेपालकै प्रहरीले समेतले दुर्व्यवहार गरेको गुनासो गरे ।

अलपत्र परेकामध्ये इश्वरी खनालले त्यहाँ बच्चा र महिलापनि रहेकाले उनीहरूले निकै कष्ट पाएको बताए । उनले भने, 'नेपालतर्फ हेर्नसमेत दिइएको छैन, माथिबाट केही निर्णय नआएको भन्दै प्रहरीले लाठीचार्ज गरेर भारततर्फ नै भगाएको छ ।'

रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी महादेव पन्थलेले आफूले माथि यसबारेमा जानकारी गराएको तर कुनै आदेश नआएको बताए । पन्थले भने, 'हामीले यो विषयमा माथि रिपोर्ट पठाएका छौं, केही आदेश नआउँदै कुनै कदम चाल्न सकिँदैन ।'

उनले नेपालमा लकडाउन भएको थाहा हुँदाहुँदै उनीहरू नआउनुपर्ने बताए ।  यसरी नआउनुपर्ने हो तर पनि हामीले माथि पहल गरिरहेका छौं, केही आदेश आउनेबित्तिकै सबैलाई समन्वय गरेर छाड्ने छौं ।’

 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्