आईसीयूमा कोरोनाका बिरामीको उपचार कसरी गर्ने ? स्वास्थ्यकर्मीलाई तालिम

गण्डकी प्रदेशका ११ वटै जिल्ला अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मीलाई कोभिड–१९ का जटिल अवस्थाका बिरामीलाई सघन उपचार कक्ष (आईसीयू) मा कसरी उपचार गर्नेे भनेर तालिम दिन शुरू गरिएको छ ।

सामाजिक विकास मन्त्रालय र प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयले पोखरास्थित मणिपाल शिक्षण अस्पतालमा सञ्चालन गरिएको सो तालिममा जिल्ला अस्पताल, लेखनाथ लायन्स अस्पताल र मातृशिशु मेमोरियल अस्पतालका ६३ चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीको सहभागिता रहेको छ । 


Advertisement

कोभिड–१९ को संक्रमण देखिएका सम्भावित जटिल अवस्थाका बिरामीलाई आइसीयुमा राखेर उपचार गर्नुपर्ने भएकाले अहिलेदखि नै स्वास्थ्यकर्मीलाई तयारी अवस्थामा राख्न तालिम दिएको प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयका निर्देशक डा. विनोदविन्दु शर्माले जानकारी दिए । सहभागीलाई विभिन्न समूह बनाएर सामाजिक दूरी कायम गरी व्यवस्थापन तालिम दिएको उनले बताए ।

कोरोना संक्रमण पुष्टि भएका बिरामीलाई जिल्लामा नै उपचारको व्यवस्थाका लागि जिल्लास्थित अस्पताललाई तयारी अवस्थामा राखिएको बताउँदै उनले गम्भीर र जटिल अवस्थाका बिरामीलाई स्वास्थ्यकर्मीको टोलीले नै आईसीयूमा कसरी उपचार व्यवस्थापन गर्ने भन्नेबारे विशेषज्ञ चिकित्सकले जानकारी गराउने उनको भनाइ छ । 


Advertisement

‘सामान्य केस म्यानेज भइहाल्छ तर केस जटिल भएमा क्रिटिकल केयरमा लाग्नुअघि कसरी हस्पिटलको टिमले म्यानेज गर्ने भनेर तालिम दिन लागेका हौं,’ निर्देशक शर्माले भने, ‘जटिल बिरामी हुँदासाथ १ जना व्यक्तिले कसरी हेर्ने, समग्र टिमले कसरी म्यानेज गर्ने र आईसीयू व्यवस्थापन र यहाँको इस्युहरू के–के हुन्छन् भनेर सिकाइनेछ ।’

आइतवारदेखि शुरू तालिममा प्रत्येक जिल्लाबाट २ मेडिकल अफिसर, २ नर्सिङ र १ जना पारामेडिकलका स्वास्थ्यकर्मीलाई सघन उपचार कक्ष व्यवस्थापनसम्बन्धी ज्ञान दिइनेछ । गण्डकी प्रदेश सरकारले यसअघि नै सबै जिल्ला अस्पतालमा आईसीयू कक्ष निर्माण गर्ने निर्णय गरेको र कोभिड–१९ संक्रमित जटिल अवस्थाका बिरामीलाई जिल्लास्थित आईसीयू कक्षमा उपचार व्यवस्थाका लागि अहिलेबाट स्वास्थ्यकर्मीलाई तयार पार्न लागिएको निर्देशनालयले जनाएको छ । 

प्रदेश सरकारले यसअघि नै प्रदेशका ११ वटै जिल्लामा ४० वटा आईसीयू कक्ष स्थापना गर्ने गरी बजेट विनियोजन गरिसकेको छ । मनाङ र मुस्ताङमा २/२ तथा अन्य जिल्लामा ४/४ वटा कक्ष निर्माण गर्ने सरकारको योजना छ ।

कमेन्ट गर्नुहोस्