ठगी मुद्दाका आरोपित रुप ज्योतिलाई पक्राउ गर्न प्रहरीको आलटाल

काठमाडौं– ठगी मुद्दाको अभियोगमा जिल्ला अदालत काठमाडौंले पक्राउ पूर्जी जारि गरिसके पनि प्रहरीले व्यवसायिक घराना ज्योति समूहका उपाध्यक्ष रुप ज्योति (कंसकार)लाई पक्राउ गर्न आलटाल गरेको छ । 

महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौंमा परेको उजुरीका आधारमा जिल्ला अदालत काठमाडौंले बिहीवार रुप ज्योतिविरुद्ध पक्राउ पूर्जी जारी गरेको थियो । तर, पक्राउ पूर्जी जारी भइसकेपछि भने प्रहरीले रुप ज्योतिलाई पक्राउ गर्न आलटाल गरिरहेको छ । 


Advertisement

काठमाडौंको बाँसवारी क्षेत्रमा हाउजिङ निर्माण गर्ने भनेर ल्याण्डमार्क डेभलपर्स प्रालिमार्फत सर्वसाधारण व्यक्तिबाट पैसा लिएर जग्गा फिर्ता नगरेपछि रुप ज्योतिविरुद्ध प्रहरीममा उजुरी परेको थियो । 

काठमाडौं महानगरपालिका–२६ गल्कोपाखा बिज्ञेन्द्रकृष्ण मल्लले बाँसवारीस्थित हाउजिङमा घर खरिदका लागि आफूले ल्याण्डमार्क डेभलपर्स प्रालिलाई २ करोड ७० लाख रुपैयाँ बुझाए पनि घर र जग्गा नपाएको भन्दै प्रहरीमा उजुरी दिएका थिए । 


Advertisement

रुप ज्योतिले २०७१ सालमा ल्याण्डमार्क डेभलपर्स प्रालिका नामबाट बाँसबारीमा निर्माण हुने हाउजिङमा मल्लका लागि ७ आना क्षेत्रफलको जग्गामा घर बनाइदिने भनेर २ करोड ७० लाख रुपैयाँ लिएका थिए । त्यतिबेला ३५ लाख रुपैयाँ प्रतिआना रहेको जग्गाको मूल्य बढेर १ करोड पुगेपछि रुप ज्योतिले उक्त जग्गा मल्ललाई बिक्री गर्न मानेन् । 

मल्लबाट पैसा लिइसकेपछि रुप ज्योतिले उल्टै क्वालिटी डेभलपर्स प्रालिका नाममा उक्त जग्गा नामसारी गरिदिए । एउटा व्यक्तिलाई बिक्री गर्ने भनेर पैसासमेत लिइसकेको जग्गा अर्कै कम्पनीलाई बिक्री गरेको भेटिएपछि अदालतले ठगी मुद्दामा अनुसन्धानका लागि हिरासतमा लिन प्रहरीलाई आदेश समेत दिएको थियो । 

तर, प्रहरीले भने रुप ज्योतिलाई ‘भेटेपछि मात्रै पक्राउ गर्ने’ भन्दै अदालतको आदेश कार्यान्वयनमै आलटाल गरिरहेको छ । ‘अदालतले पक्राउ पूर्जी जारी गरिसकेपछि प्रहरीले जसरी पनि अभियुक्त (आरोपित)लाई पक्राउ गर्नु नै पर्ने हुन्छ,’ एकजना अधिवक्ताले लोकान्तरसँग भने, ‘पक्राउ पूर्जी जारी भइसक्दा समेत रुप ज्योतिलाई पक्राउ नगरेर प्रहरीले अदालतको आदेशको अवमूल्यन गरेको देखिन्छ ।’

महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडौंका प्रमुख प्रहरी वरिष्ठ उपरीक्षक (एसएसपी) बसन्त लामाले भने अदालतले जारी गरेको पक्राउ पूर्जीका आधारमा रुप ज्योतिको ‘खोजी’ भइरहेको बताए । रुप ज्योति फेला परे पक्राउ गर्ने उनको भनाइ छ । 

‘अदालतको आदेशानुसार हामीले उनलाई पक्राउ गर्ने प्रक्रिया अगाडि बढाइसकेका छौं,’ एसएसपी लामाले लोकान्तरसँगको कुराकानीमा भने, ‘उनको खोजी भइरहेको छ । फेला पर्नेवित्तिकै पक्राउ गर्छौं ।’

सम्पत्ति रोक्काको प्रक्रिया शुरु : प्रहरी

ठगी मुद्दाका आरोपित रुप ज्योतिको सम्पत्ति रोक्काको प्रक्रिया समेत शुरु भएकाले पक्राउ गर्ने प्रक्रियामा केही विलम्ब भएको प्रहरीको भनाइ छ । 

‘हामीले रुप ज्योतिको नाममा रहेको चल अचल सम्पत्ति र बैंक खाता रोक्काका लागि राष्ट्र बैंक र भूमि व्यवस्था विभागमार्फत मालपोत कार्यालयमा पत्राचार गर्ने तयारी पनि गरेका छौं,’ महानगरीय प्रहरी परिसर काठमाडाैं स्रोतले लोकान्तरसँग भन्यो, ‘यो सबै प्रक्रिया पूरा गर्न सोमवारसम्मको समय लाग्न सक्छ ।’

कमेन्ट गर्नुहोस्