गाउँगाउँमा सिंहदरबार : सरकार पुग्यो, सुविधा पुगेन !

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

लोकान्तर संवाददाता थापा कर्णाली प्रदेशबाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

सुर्खेत – संविधान अनुसार गठन भएका स्थानीय तहलाई ‘गाउँका सिंहदरबार’ पनि भनिन्छ । सिंहदरबार नै गाउँगाउँमा पुगेपछि सेवासुविधा समेत गाउँमा पुग्ने अपेक्षा गरिएको थियो ।

स्थानीय निर्वाचन भएको डेढ वर्षभन्दा बढी भइसक्दा समेत स्थानीय सर्वसाधारणले सिंहदरबार गाउँमा पुगेको अनुभूति गर्न पाएका छैनन् ।


Advertisement

कर्णाली प्रदेशको राजधानी वीरेन्द्रनगर नगरपालिकाले कार्यालय भवनमा नयाँ रंग प्रयोग गरेर आकर्षक बनाएको छ । नगरपालिकाले बाहिरी रुप फेरेको छ । तर जनताको घरदैलोसम्म सेवासुविधा पुग्न सकेको छैन ।

‘नगर क्षेत्रका सडकमा खाल्डा खुल्डी पर्याप्त छन् । नगरपालिका जाने, विभिन्न मन्त्रालय जाने सडकलाई कालोपत्रे भन्नुभन्दा धुलोपत्रे र खाल्डोपत्रे भन्न सुहाउँछ,’ अधिवक्ता दुर्गा सापकोटाले भने, ‘वीरेन्द्रनगरको बसपार्क नजिकै रहेको सडकमा भ्वाङ परेको छ । धेरै सवारीसाधन चल्ने सडकमा परेको भ्वाङले जुनसुकै बेला पनि दुर्घटना गराउने सम्भावना छ ।’


Advertisement

उनले नगरपालिकाले हालसम्म गरेको कामलाई आधार मान्ने हो भने सन्तुष्टिको मापन गर्ने कुनै पनि आधार नदेखिएको बताए । ‘मंगलगढी चोक र जुम्ला रोडमा नालीको पानी बिच सडकमै बगेको छ । नगरपालिका क्षेत्रमा फेरि व्यवसायीले जग्गा अतिक्रमण गरेर व्यापार गर्दै आइरहेका छन्,’ उनले भने, ‘फोहोरको डंगुर बढेको बढ्यै छ । नगरमा खानेपानी अभाव छ । रोजगारी पर्याप्त मात्रामा सिर्जना गर्न नगरपालिकाले सकिरहेको छैन । जताततै अभावै–अभाव छ । नगरपालिकाले डेढ वर्षमा देखाउन लायक काम गर्न सकेको छैन ।’

वीरेन्द्रनगर नगरपालिका–६ का ठम्मर कार्कीले नगरपालिकाले सडकको खाल्डा पुर्न आइतवार कुरिरहेको बताए । ‘केही स्थानीय तहमा विकास गरेको देखिएको छ । तर हाम्रोमा नगरपालिकाका जनप्रतिनिधिलाई सार्वजनिक कार्यक्रममा सहभागी हुन ठिक्क छ,’ उनले भने, ‘कार्यक्रममा सहभागी हुनुभन्दा देखिने गरी काम गरेको भए हुने थियो ।’

तत्कालीन नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी माओवादीबाट उपप्रमुखमा उम्मेदवारी दिएकी हरिमाया शर्माले नगरपालिकाको काम हेर्दा ४० नम्बर दिन मिल्ने बताइन् । ‘केही सकारात्मक काम भएका छन् । पर्यटकीय क्षेत्रको विकासका लागि काम भइरहेका छन्,’ उनले भनिन्, ‘छोरी बचत कार्यक्रम राम्रो हो । तर अन्य सबै काम हेर्दा नगरपालिकालाई ४० नम्बर दिन सकिन्छ ।’

नेपाली कांग्रेसको तर्फबाट उम्मेदवारी दिएका नगर प्रमुख देवकुमार सुवेदीले जारी गरेको घोषणापत्रमा पर्यटनको हव बनाउने, भूमिहीन किसानको समस्या समाधान गर्ने, बाढीपीडितलाई व्यवस्थापन गर्नेजस्ता महत्वाकांक्षी योजना थिए । 

मध्यपश्चिमाञ्चल विश्वविद्यालयका पूर्वडीन पिताम्बर ढकाल नगरपालिकाको काम हेर्दा जनताका सपना चकनाचूर भएको आफूले महसुस गरेको बताउँछन् । ‘लामो समयपश्चात् उहाँहरू आउनुभएको हो । उहाँहरूसँग जनताका अपेक्षा धेरै थिए,’ उनले भने, ‘तर ती अपेक्षा चकनाचुर भइसकेका छन् ।’

उनले अहिले पनि संक्रमणकाल जारी रहेको बताए । ‘बन्नुपर्ने सबै कानून न संघीय सरकारले बनाएको छ, न प्रदेश र स्थानीय सरकारले,’ उनले भने, ‘जसका कारण केही समस्या भने भएकै होला । सबै संघीय सरकारले कानून निर्माण नगरिदिँदा अलमलमै परेका छन् । म यसलाई संक्रमणकाल नै ठान्छु ।’

जनताले अपेक्षा गरे अनुसारको काम नहुनु सरकारकै दोष भएको उनको दाबी छ । ‘चुनाव पहिले केन्द्र, त्यसपछि प्रदेश र स्थानीय तहको हुनुपर्ने थियो,’ उनले भने, ‘यदि यसरी चुनाव गर्न सकेको खण्डमा सबैले अपेक्षा अनुसार काम गर्न पाउँथे र जनताले परिवर्तनको आभास गर्न पाउँथे ।’

नगरपालिकाका नगर प्रमुख देवकुमार सुवेदी काम केही नगरेको भन्ने कुरालाई अस्वीकार गर्छन् । उनले गत वर्ष शहरका गुरूयोजना बनाइएको बताए । वीरेन्द्रनगर नगरपालिकाले गत वर्ष १८ वटा वडा गौरवका आयोजना निर्माण सम्पन्न गरेको, बुलबुले तालमा २ वटा शौचालय र बजार क्षेत्रमा एउटा शौचालय निर्माण गरेको उनले बताए ।

बुलबुलेको गुरूयोजना बनाएर निर्माण कार्य प्रारम्भ भएको छ भने देउती बज्यैको कम्पाउन्ड वाल निर्माण गर्ने योजना बनाइएको छ । ‘यो वर्ष एयरपोर्टदेखि गणेश चोकसम्म २ लेन सडक निर्माण पूरा हुनेछ भने घण्टाघरको सडक पनि निर्माण सम्पन्न हुनेछ,’ उनले भने ।

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्