चर्काे गर्मीमा राजधानीकै अस्पतालमा खानेपानीको हाहाकार

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

धनगढी – गर्मी बढेसँगै सुदूरपश्चिम प्रदेशको राजधानी कैलालीस्थित सेती अञ्चल अस्पतालमा खानेपानीको हाहाकार भएको छ । 

अस्पताल परिसरमा ६ वर्ष पहिले निर्माण गरिएको खानेपानी आयोजना हाल सुकेको छ । जसले गर्दा अस्पतालको धारा सुकेका छन् भने शौचालयमा पानी आउन नै छोडेको छ । 


Advertisement

पानीको हाहाकार हुँदा बिरामी, कुरुवा र कार्यरत कर्मचारी तथा स्वास्थ्यकर्मीलाई सास्ती भएको छ ।

कैलालीको मसुरियाबाट उपचारको क्रममा अस्पताल पुुगेका मानबहादुर तारामीले दैनिक बाहिरबाट एक बोतल पानी लिएर शौचालय जानुपरेको बाध्यता सुनाए । एक बोतल पानी शौचालय जान पर्याप्त नभएको बताउँदै उनले पानी अभावले अस्पतालका शौचालय दुर्गन्धित बनेको बताए ।


Advertisement

धनगढी उपमहानगरपालिका–१३ राजपुरका साबु रानाले अस्पतालमा जडान गरिएको ‘आर्टिजन बोरिङ’बारे अनविज्ञता प्रकट गरे । अस्पतालमा पानीको व्यवस्था भएको भए किनेर खानुपर्ने बाध्यता नहुने उल्लेख गर्दै थोरै पानी चुहिने धारामा पानी भर्न लाइन लाग्नुपर्ने बाध्यता भएको बताए । पानी अभावले गर्दा अस्पतालमै रोगको संक्रमण फैलिने जोखिम बढेको उनको भनाई छ ।

नेपाल खानेपानी संस्थान धनगढी शाखाले दिएको पानीले बिहान सरसफाइ गर्न पनि पुग्दैन । राति ट्यांकीमा भरिएको २/३ फिट पानी पनि बिहानतिर अस्पतालको सफाइ गर्न पुग्दैन । बिहानपख अस्पतालका सहयोगीले तलबाट पानी बोकेर नै माथिल्ला तलामा जसोतसो शौचालय र वार्ड सफाइ गर्दै आएका छन् ।

‘१ महिनादेखि अस्पतालमा पानी आएको छैन,’ अस्पतालमा सरसफाइको काम गर्ने पार्वती मगरले गुनासो गरिन्, ‘जसरी पनि सफा गर्नुपर्छ भन्छन्, तलबाट पानी बोकेर नै पोछा लगाउनेदेखि शौचालय सफा गर्नुपर्छ ।’ 

सेती अञ्चल अस्पतालले २०६८ सालमा अस्पताल परिसरभित्रै ट्यूबबेल गाडेर ‘समरसेल’ पम्प जडान गरी १ लाख लिटरको ओभरहेड ट्यांकी बनाएपनि त्यो सफल हुन सकेन । ट्यूबबेल सुकेपछि अहिले खानेपानीले दिएको पानी पनि अस्पताललाई पुग्दैन । २ सय ५० शैयामा सञ्चालनमा रहेको अस्पतालमा पानी अभाव हुँदा हाहाकार भएको छ ।

अस्पतालका मेडिकल सुपरिन्टेन्डेन्ट डा. हेमराज पाण्डेले मन्त्रालयले नै खानेपानी आयोजनाका लागि ठूलो बजेट दिनुपर्ने बताए । उनले अस्पताल परिसरमा निकालिएका हाते पम्पले पनि काम नगर्दा झन् समस्या उत्पन्न भएको बताए ।

‘२ वर्षअघि पनि गर्मीयाममा ‘बोरिङ’ सुकेपछि अस्पतालले ३/४ वटा हाते पम्प गाडेको थियो,’ उनले भने, ‘जसले केही हदसम्म पानीको समस्या कम गरेको थियो । तर अहिले ती सबै सुकेका छन् ।’

सुदूरपश्चिम प्रदेशका झण्डै २८ लाख जनताको स्वास्थ्यसँग जोडिएको सेती अञ्चल अस्पतालमा पानी अभाव हुँदा पनि सम्बन्धित निकायको रुपमा रहेको सामाजिक विकास मन्त्रालयले यसबारे खासै पहल गरेको छैन । 

अस्पतालमा उपचारको लागि आउने बिरामी प्रभावकारी औषधोपचार नपाउँदा सास्ती पाउने गरेका छन् । अस्पतालमा खानेपानी समस्या थपिएपछि सेवाग्राहीले नै सास्ती पाउन थालेका छन् ।

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्