विरेन्द्रनगरमा खुला पशु-चौपाया : मोटरसाइकल चढेर हिंड्नेका लागि 'यमराज' जस्तै

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

थापा लोकान्तरकालागि कर्णाली प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

सुर्खेत- वीरेन्द्रनगर ९ का रमेश कार्की मोटरसाइकल चढेर मंगलगढी चोकबाट लाटीकोइलीतर्फ जाँदै थिए । उनले मंगलगढी चोक क्रस गर्दा गाइसँग झण्डै ठोक्किनु परेको थियो ।

पानी परेका कारण उनको मोटरसाईकल 'स्लिप' खायो । उनलाई धेरै चोट भने लागेन । सोही प्रकृतिको घटना यरीचोकमा पनि दोहोरियो । खोक्रेलाइनबाट नन्दकृष्ण आचार्य यरीचोक गइरहेका थिए । उनीसँग झण्डै गाइ ठोक्किन आयो । उनी बालबाल दुर्घटनाबाट बच्न सफल भए ।


Advertisement

फोरलेन सडक भएका कारण सवारी साधनको गति पनि धेरै हुन्छ । यी घटनाहरु त प्रतिनिधिमूलक मात्रै हुन् । फोरलेन सडकको दुवैतिर अहिले पचासौं गाईहरु निर्वाध रुपमा डुलिरहेका छन् । तर नगरपालिकाको ध्यान भने जान सकेको छैन ।


Advertisement

‘कम्तिमा छाडा पशु-चौपायालाई नगरपालिकाले व्यवस्थित त गराउनु पर्ने हो नि,' दुर्घटनामा परेका कार्कीले गुनासो गर्दै भने, ‘यहाँ कोही कसैलाई जनताले पाएको सास्तीबारे ध्यान दिनु, बोल्नु नै छैन ।’

उनी स्थानीय सरकार तथा प्रदेश सरकार नजिकै भएपनि बेवारिसे पशु चौपायाको वयवस्थापन गर्न नसक्नु लाजमर्दो भएको बताउँछन् । ‘शक्तिशाली दुइ सरकार वीरेन्द्रनगरमा नै छन्, 'उनले भने, ‘तर दुवै सरकार पशु चौपायाको व्यवस्थापनमा निरिह देखिएको मैले महसुस गरें ।’

नन्दकृष्णको भनाइ पनि कार्कीको जस्तै छ । ‘सरकार भएपनि सरकार भएको महसुस हुन सकेन,' उनले भने, ‘कम्तिमा नगरपालिकाले पशुको व्यवस्थापन त गर्नुपर्ने थियो, तर खै किन नगरको ध्यान जान सकेको छैन ।’

उनका अनुसार फोरलेन सडकमा मात्रै पचास भन्दा बढी गाईवस्तु छन् । पशु चौपायाका कारण दुर्घटना बढ्ने खतरा भएपनि नगरपालिकाको भने यसतर्फ ध्यान नै नपुगेको पाइएको छ । नगर उपप्रमुख मोहनमाया ढकालले भने ती सबै गाईहरूलाई फार्म बनाएर बायोग्याँस उत्पादन गर्ने गरी नगरपालिका अघि बढिसकेको बताइन ।

‘वैकल्पिक उर्जासँग सहमति भई टेण्डर समेत भइसकेको छ,' उनले भनिन्, ‘अबको केही दिनमा नै काम शुरू हुन्छ ।’

तर त्यो काम सुरु नहुँदासम्मका लागि वैकल्पिक व्यवस्था गरेर भएपनि नगरपालिकाले ती गाईवस्तुको व्यवस्थापन गर्ने जानकारी दिइन् । ‘हामी ती छाडा गाईवस्तुको व्यवस्थापनको प्रक्रिया अगाडि बढाउँछौं,' उनले भनिन्, ‘विगतमा पनि हामीले गाईलाई जंगलमा पठाउने गरेका थियौं, तर बारम्बार गाईवस्तु बजारमा आइरहने गरेका थिए ।'

कमेन्ट गर्नुहोस्