गुल्मीको सत्यवतीमा पहिरो : ९ जनाको मृत्यु, ४ जना अझै बेपत्ता [अपडेट]

सरकारले प्याकेजमा राहत उपलब्ध गराउँछ : परराष्ट्रमन्त्री

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

बुटवल - सत्यवती गाउँपालिकाका विभिन्न स्थानमा पहिरो जाँदा पुरिएर मृत्यु हुनेको संख्या ९ पुगेको छ । चार जना हराइरहेका छन् । पहिरोले घरहरू बगाउँदा सत्यवती गाउँपालिका वडा नम्बर ४ मा छ जना र वडा न ३ मा ३ जनाको मृत्यु भएको हो ।

वडा नम्बर ४ को भिरकुनामा २ सय मिटर माथिबाट आएको पहिरोले घर बगाउदा ३२ वर्षकी निर्मला विक, २९ वर्षकी पम्फा विक, १२ वर्षकी अञ्जली विक, ५ वर्षकी हिमांशु विक, ७० वर्षकी छली विक, ९ वर्षकी सिवानी विकको मृत्यु भएको छ ।


Advertisement

७ वर्षकी तारा विक र डेढ वर्षका एक बच्चा बेपत्ता भएको वडा अध्यक्ष दानबहादुर रानाले बताए । लगातार भइरहेको वर्षाका कारण सोमवार ३ बजे पहिरोले  छलि विक, चन्द्रबहादुर विक, धनबहादुर विकको घर बगाएको हो ।

पहिरोले सूर्यलाल पौडेल, चन्द्र बहादुर विक, रीता विक, बनबहादुर विक, परी विकको घर पनि पुरेको छ । पहिरो आएको थाहा पाएपछि उनीहरू भागेर ज्यान जोगाएको रानाले बताए । अझै पनि १८ र २० घर जोखिममा रहेकाले सबैलाई सरस्वती माविमा स्थानान्तरण गरिएको छ ।


Advertisement

सत्यवती गाउँपालिका वडा नम्बर ३ ठूलोलुम्पेकको दाङसिङ्गामा पहिरोले घर पुरिएर तिलकुमारी तरामु र उनका छोरा दर्शन तरामु मगर र दुर्गा सिन्जालीको मृत्यु भएको स्थलगत रूपमा उद्दारमा खटिएका सशस्त्र प्रहरी प्रमुख दिनेश रायमाझीले बताएका छन् ।

तिलकुमारीकी छोरी करिष्मा र छोरी धनी तरामु घाइते भएका छन् । उनीहरूको टाउकोमा गम्भीर चोट लागेको छ । घाइतेको गाउँबाट बाहिर जाने सडक अवरुद्ध भएकाले उपचारका लागि लैजान समस्या भएको वडा अध्यक्ष रुक बहादुर रानाले बताए । लुम्पेककै सिङ्दिमा रुद्रबहादुर विकको घर भत्किदा माया र बबि विक २ जना हराइरहेका छन् । अहिले प्रहरी र स्थानीयबासिन्दाले उनीहरूको खोजी गरिरहेको रानाले बताए ।

लुम्पेकमा प्रहरी नायब उपरीक्षक मीन घले र सशस्त्र प्रहरी नायव उपरीक्षक दिनेश रायमाझी सहितको टोली उद्दारमा खटिएका छन् । लिम्घामा इलाका प्रहरी कार्यालय रिडिका प्रहरी निरीक्षक राधेश्याम सिहसहितको प्रहरी टोली पुगेको छ । लिम्घाको मुख्य सडकहरू पहिरोले भत्काएपछि यातायात अवरुद्ध छ । जसका कारण जिल्लाबाट राहत र उद्दारमा आउने टोलीलाई समस्या भएको छ ।

अहिले जिल्ला समन्वय समिति, नेपाल रेडक्रस सोसाइटी र दलका नेता लिम्घा आइपुगेका छन् । प्रमुख जिल्ला अधिकारी यदुनाथ पौडेलले उद्दारपछि राहत र पुनर्स्थापनाको काम शुरू भएको बताए । राहतसहित घटनास्थलमा पुगेका परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले सरकारले प्याकेजमा राहत उपलब्ध गराउने बताएका छन् । ज्ञवालीले विस्थापितलाई सुरक्षित ठाउँमा स्थानान्तरण गर्ने प्रतिबद्धतासमेत जनाएका छन् । विकासको नाममा जथाभावी डोजर प्रयोग नर्गन समेत ज्ञवालीले सचेत गराए । ज्ञवाली हेलिकप्टरमार्फत घटनास्थल पुगेका थिए । 

 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्