प्रधानमन्त्री ओलीविरुद्ध माधव नेपालले औंला उठाएपछि ...

काठमाडौं – आइतवार प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा बसेको सचिवालय बैठक सकिँदा रातको ८ बजिसकेको थियो । बाहिर सिमसिम पानी परिरहेको थियो भने सचिवालय बैठक सकिएपछि बस्ने भनिएको मन्त्रिपरिषद्का लागि मन्त्रीहरू अर्को हलमा जम्मा भइसकेका थिए ।

बैठक सकिएपछि वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल हतार–हतार बाहिर निस्के । केही सञ्चारकर्मीलाई आफू नजिक बोलाए । उनको गाडी स्टार्ट भइसकेको थियो ।


Advertisement

उनले बैठकमा आफूले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई कि अध्यक्ष छोड्नुस् कि प्रधानमन्त्री छोड्नुस् भनेको सुनाए ।

उनी यत्तिमै रोकिएनन् । सचिवालय बैठकको निर्णयमा नीतिगत विषय नमिलेको भन्दै आफूले ‘नोट अफ डिसेन्ट’ लेखेको बताए भने ६ वटा जनवर्गीय संगठनको इन्चार्ज र सहइन्चार्ज तोक्ने विषय आफूलाई मान्य नभएको उनको दाबी थियो ।


Advertisement

उनले उठाएको अर्को गहन विषय थियो पार्टी वरियताको । १५ महिनाअघि पार्टी एकीकरण हुँदा झलनाथ खनालभन्दा माथि नेता नेपालको वरीयता थियो । नेपालले भने, ‘वरीयता हेरफेर गर्ने हो भने पनि ठीकै छ तर तत्कालीन एमालेका बाँकी उपाध्यक्षलाई पनि सचिवालयमा ल्याउनुपर्छ ।’

तत्कालीन एमालेका उपाध्यक्षमध्ये विद्या भण्डारी राष्ट्रपति छन् भने वामदेव गौतम सचिवालयमा छन् । विधि विधानकै पालना गर्ने हो भने थप ३ उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्य, भीम रावल र युवराज ज्ञवालीलाई पनि सचिवालयमा ल्याउनुपर्ने प्रस्ताव नेपालले राखे । ३ जना नै नेपाल निकट मानिन्छन् । नेपालले गरेको प्रस्तावउपर शुक्रवारको सचिवालय बैठकमा कुनै छलफल नभएपछि आइतवारको बैठकमा उनी कड्किए ।

नेता नेपालले आफू लगायत थप २ जनालाई सचिवालय सदस्यमा बढुवा गर्न राखेको प्रस्तावउपर आफ्नो कुनै टिप्पणी नरहेको युवराज ज्ञवालीले गरिसकेका छन् । ‘उहाँले प्रस्ताव राख्नुभएको रहेछ, हामीले थाहा पायौं,’ आइतवार लोकान्तरसँग कुरा गर्दै ज्ञवालीले भने, ‘त्यसमाथि छलफल भएर केही निष्कर्ष निस्केपछि मात्र प्रतिक्रिया दिन उचित होला ।’

यद्यपि झलनाथ खनालले भने आफू सर्वसम्मतिले नै एक तहको वरीयतामा बढुवा भएको प्रतिक्रिया दिइसकेका छन् । 

नेता नेपालले पार्टीभित्र आफूलाई कर्नरमा पार्न खोजेको प्रसङ्ग पनि उठाएका थिए । ‘उहाँले दुई अध्यक्ष मिलेर आफूलाई चेपुवामा पार्न खोजेको आरोप लगाउनुभयो,’ एक सचिवालय सदस्यले लोकान्तरसँग भने, ‘त्यसपछि औंला उठाएर प्रधानमन्त्रीलाई कि प्रधानमन्त्री छोड्नुस् कि अध्यक्ष छोड्नुस् भनेर चेतावनी शैलीको भाषा प्रयोग गर्नुभयो ।’ 

नेता नेपाल बैठकमा पड्किएपछि प्रचण्डले केही सहजीकरण गर्न खोजेका थिए । यसअघि सरकारको जिम्मेवारी ओलीले लिएपछि आफूले पार्टीको जिम्मेवारी पाउनुपर्ने प्रचण्डको मुख्य माग रहने गर्दथ्यो तर आइतवारको बैठकमा प्रचण्डले नेता नेपालको आक्रोशलाई मत्थर पार्ने प्रयास गरे । 

केही दिनयता बसिरहेका बैठकमा प्रधानमन्त्री ओली हाबी हुन थालेका छन् । बैठकमा निरन्तर ओलीकै प्रस्ताव आउने गरेको र त्यसैमा छलफल हुने गरेको स्रोत बताउँछ । शुक्रवारको बैठकमा विभागको नेतृत्व पनि ओलीले नै प्रस्ताव गरेका थिए । बैठक सकिएपछि प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठले प्रधानमन्त्रीको प्रस्तावमा आएका विषयलाई सामान्य छलफल गरेर पारित गरिएको जानकारी दिए । 

बैठकमा प्रधानमन्त्री ओली हाबी हुन थालेपछि नेता नेपाल सशंकित देखिन थालेका छन् । अर्का अध्यक्ष प्रचण्ड पनि ओलीसँगै लहसिन थालेपछि नेता नेपालले पार्टीभित्र आफ्नो भविष्य असुरक्षित देख्न थालेका छन् ।

ईश्वर पोखरेललाई स्कूल विभागको नेतृत्व दिने प्रस्ताव पनि ओलीकै थियो । वामदेव गौतमलाई विधानविपरीत उपाध्यक्ष बनाउने प्रस्ताव पनि ओलीले नै गरेका थिए । वरिष्ठ नेता झलनाथ खनालको वरीयतामा बढुवा गर्ने प्रस्ताव पनि ओलीकै थियो । 

आफ्ना प्रस्तावमा छलफलसमेत नगर्ने तर अध्यक्षद्वयको मिलेमतोमा आएका प्रस्ताव भटाभट पारित हुन थालेपछि नेता नेपाल ‘फायर’ भएका हुन् । नेता नेपाल निकट मानिने वेदुराम भुसालले आफूलाई राष्ट्रिय सुरक्षा तथा प्रवर्द्धन विभागको इन्चार्ज बनाएकोमा आपत्ति समेत प्रकट गरेका छन् । उनले आपत्ति जनाएपछि हतारहतार सूचीबाट विभाग नै गायव भएको थियो ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्