प्रजातन्त्रविरुद्ध लाग्नेलाई छाड्दैनौं : देउवा

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

प्रकाश आचार्य लोकान्तरका लागि ५ नम्बर प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

बुटवल – नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले प्रजातन्त्रविरुद्ध लाग्ने कसैलाई पनि कांग्रेसले नछाड्ने बताएका छन् ।

देउवाले प्रजातन्त्रको खिलाप र यसलाई सिध्याउन लाग्ने कुनै शक्तिलाई कांग्रेसले नछाड्ने चेतावनी दिए ।


Advertisement

नेपाली कांग्रेस केन्द्रीय नीति, अनुसन्धान तथा प्रशिक्षण प्रतिष्ठानको आयोजनामा रुपन्देहीको भैरहवामा शुरू भएको २ दिने महाधिवेशन प्रतिनिधिको प्रशिक्षण कार्यक्रमलाई सोमवार सम्बोधन गर्दै देउवाले राणा शासन, पञ्चायत र राजतन्त्रविरुद्ध कांग्रेसले संघर्ष गरेको र ओली सरकारले पनि प्रजातन्त्रविरुद्ध काम गरे नछाड्ने दाबी गरे ।

उनले वर्तमान सरकारले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको हनन् गर्नुका साथै मिडियालाई पनि नियन्त्रण गर्न खोजेको आरोप लगाए ।


Advertisement

‘मानवअधिकार आयोग स्वतन्त्र हुनुपर्छ तर सरकारले आयोगको अधिकार खोस्न खोजेको छ, सरकार प्रजातन्त्र सिध्याउने दिशातर्फ अगाडि बढ्न खोजेको छ, मिडिया विधेयक काउन्सिल प्रजातन्त्र विरुद्धको हस्तक्षेप हो,’ उनले भने ।

देउवाले पार्टीमा अन्तरघात गर्नेलाई कारवाही गरिने बताए । उनले पार्टीभित्र अन्तरघात गर्नेलाई कारवाही नगर्ने हो भने पार्टीले कहिल्यै जित्न नसक्ने ठोकुवा गरे । ‘पार्टीलाई मर्यादित र अनुशासित ढंगबाट सञ्चालन गर्न निर्वाचनमा अन्तरघात गर्ने जोसुकैलाई पनि पार्टीले कारवाही गर्छ,’ देउवाले भने । 

भाषण गरेर चुनाव जित्न नसकिने भएकोले काम गरेर देखाउन नेता कार्यकर्तालाई उनले आग्रह गरे । पार्टी एकता आवश्यकता रहेकोमा जोड दिँदै देउवाले चुनाव जित्न पार्टी एकता विना सम्भव नभएको बताए ।

लोकतन्त्रको रक्षा गर्ने चुनौती खडा : पौडेल 

पार्टीका वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले लोकतन्त्रको रक्षा गर्ने चुनौती खडा भएको बताए । उनले कांग्रेसको सिद्धान्त सधै विजयी भएको दाबी गरे । पौडेलले दुईतिहाइ बहुमतको सरकारले केही काम गर्न नसकेको आरोप लगाए । जनताले दुईतिहाइ बहुमत दिएर पठाएको तर सरकारले दुईतिहाइलाई दुरुपयोग गरेको उनले बताए ।

सरकारले संविधानको मर्ममाथि नै प्रहार गरेको उनले बताए । ‘सरकारको ढुकुटी कार्यकर्तालाई बाँडिएको छ,’ उनले भने ।

सरकारले लोकतन्त्रविरुद्ध काम गर्दैछ : निधि 

पार्टीका उपभापति तथा नेपाली कांग्रेस केन्द्रीय नीति, अनुसन्धान तथा प्रशिक्षण प्रतिष्ठानका संयोजक विमलेन्द्र निधिले सरकारले लोकतन्त्रविरुद्ध काम गरिरहेको आरोप लगाए । उनले लोकतन्त्र रक्षा गर्ने जिम्मेवारी कांग्रेसको काँधमा आएको बताए ।

कांग्रेसका उपसभापति तथा संसदीय दलका उपनेता विजयकुमार गच्छदारले नेपाली कांग्रेस संगठित हुन आवश्यक रहेकोमा जोड दिए । उनले कांग्रेसका नेता कार्यकर्ता लोकतन्त्र तथा स्वतन्त्रताको लागि लड्दै आएको बताए ।

कांग्रेस अब जनतामाझ जानुपर्छ : सिटौला

पार्टीका पूर्व महामन्त्री तथा केन्द्रीय सदस्य कृष्णप्रसाद सिटौलाले अब कार्यकर्तामाझ मात्र नरहेर कांग्रेस जनतामाझ पनि जानुपर्ने बताए । उनले जनमतकै आधारमा कांग्रेसले सरकारलाई सही दिशातर्फ लैजान सक्ने बताए ।

नेपाली कांग्रेस संसदीय दलका प्रमुख सचेतक बालकृष्ण खांणले लोकतन्त्र रक्षाको लागि पार्टीले शान्तिपूर्ण संघर्ष गर्नुपर्ने बताए । उनले जनताको मौलिक हकको सम्वद्र्धन कांग्रेसले गर्नुपर्ने बताए । कांग्रेसका संसदीय दलका सचेतक पुष्पा भुसालले पार्टी एकढिक्का भएर अगाडि बढ्नुपर्ने बताइन् ।

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्