जनकपुर गोलीकाण्ड : व्यापारिक साझेदारीको सम्बन्ध यसरी हत्यामा पुगेर टुंगियो !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

जनकपुरधाम – बुधवार बिहान सवा ९ बजेतिर जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका–१४ प्रगतिनगर मुजेलियामा पंकजकुमार चौधरीले ४० वर्षीय मनोजकुमार साहलाई गोली प्रहार गरी हत्या गरे ।

मृतक साहको जनकपुरधाम–१ वकिल टोलमा घर भइ विगत २० वर्षदेखि सपहीमा शिव आयल पेट्रोल पम्प सञ्चालन गर्दै आएका थिए ।


Advertisement

मृतक साहका भिनाजु समेत रहेका महोत्तरीको जलेश्वर उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष कृपाशंकर साहका अनुसार हत्या गर्ने पंकजले मनोजसँग कारोबार गर्न तथा पेट्रोल डिजलवापत समेत गरेर १७ लाख रुपैयाँ लिएका थिए ।

‘मनोजले घरपरिवारमा पंकजसँग १७ लाख रुपैयाँ लिनुछ भनेर भन्ने गरेका थिए,’ मृतकका भिनाजु साहले लोकान्तरसँग भने, ‘त्यसमध्ये पंकजले कति रकम दिएका थिए र बाँकी कति रकम लिनु थियो भन्नेबारे खुल्न सकेको छैन ।’ उनका अनुसार पंकजले मंगलवारसम्म सबै पैसा तिर्ने समय दिएका थिए तर पैसा दिएनन् र बुधवार पैसा तिर्छु भन्ने वाचा गरे । ‘त्यहीँ रकम लिनका लागि मनोज साथी अमितकुमार साहसँगै पंकजको मुजेलियास्थित घर गएका थिए,’ उनले भने ।


Advertisement

प्रत्यक्षदर्शी अमितकुमार साहले जनकपुरस्थित प्रदेश अस्पतालमा लोकान्तरलाई प्रतिक्रिया दिँदै भने, ‘पैसा माग्न गएका हामीबीच शुरूमा केहीबेर कुराकानी र सामान्य विवाद भयो । त्यसपछि घरभित्र घचेटेर लैजान खोज्दा म भागें । मनोज स्वभावले पनि निर्भिक र अडिक भएकाले पंकजले उसलाई २ गोली प्रहार गर्दै छिमेकीको घरतर्फ भाग्यो ।’

साथी मनोज गोली लागेर ढलेपछि अमितले नै प्रहरीलाई फोन गरेर घटनाबारे जानकारी दिए । केही मिनेटभित्रै नजिकैको वडा प्रहरी चौकी मुजेलियाबाट प्रहरी घटनास्थलमा पुगेको थियो । लगत्तै घटनास्थलमा जिल्ला प्रहरी कार्यालय धनुषाका प्रहरी नायव उपरीक्षक (डीएसपी) रामेश्वर कार्कीको टोली समेत पुग्यो । 

‘घटनास्थल पुग्दा मृतकको शरीर नजिकै एउटा होम मेड सेमी अटोमेटिक पेस्तोल समेत राखिएको थियो,’ डीएसपी कार्कीले भने, ‘हामीले पेस्तोल बरामद गर्‍यौं र मृत शरीरलाई प्रहरीकै गाडीमा राखेर प्रदेश अस्पताल जनकपुरमा पठायौं ।’ 

प्रहरी टोलीले गाउँमा चारैतर्फ घेरा हालेर पंकजलाई छिमेकी ब्रह्मदेव यादवको घरमा लुकेर बसेको अवस्थामा पक्राउ गरेको डीएसपी कार्कीले बताए । ‘ब्रह्मदेव यादवको घरमा पंकजलाई पक्राउ गर्दा पंकजले एउटा झोलामा कटुवा पेस्तोल र १५ राउन्ड गोली समेत बोकेको थियो,’ उनले भने । आरोपी पंकजलाई हतियारसहित पक्राउ गरेर प्रहरीले अनुसन्धान अगाडि बढाएको छ ।

मृतक साह ढलेको नजिकै भेटिएको पेस्तोल र पंकजसँग बरामद भएको गोली मिलेको डीएसपी कार्कीले बताए । ‘घटनास्थलबाट बरामद भएको पेस्तोल र पंकजको झोलाबाट बरामद भएको गोली समेत एउटै रहेको पुष्टि समेत भइसकेकाले पंकजले नै गोली प्रहार गरेर मनोजको हत्या गरेको प्रारम्भिक अनुसन्धानबाट देखिएको छ,’ उनले भने ।

घटनास्थलमा भेटिएको पेस्तोल

मृतक मनोज र आरोपी पंकज व्यावसायिक साझेदार समेत रहेको खुलेको डीएसपी कार्कीले बताए । ‘पंकजले अहिले दिएको बयान अनुसार मनोज र पंकज निर्माण व्यवसायमा साझेदार थिए,’ उनले भने, ‘पंकजले आफ्नो ठेक्कामा मनोजलाई पेटी कन्ट्रयाक्टमा ठेक्का समेत दिएको कुरा खुलेको छ ।’

हत्याका अभियुक्त पंकजको घर जनकपुरधाम उपमहानगर–१५ रामपुरमा पर्छ । उनका काका अशोक चौधरी सोही वडामा नेपाली कांग्रेसबाट वडाध्यक्ष छन् । वडाध्यक्ष चौधरी जिल्ला निर्माण व्यवसायी संघ धनुषाका अध्यक्ष समेत हुन् ।

अभियुक्त चौधरीले जनकपुर उद्योग वाणिज्य संघमा २०७१ असार ३० गते चौधरी निर्माण सेवा निर्माण कम्पनी दर्ता गराएको जनकपुर उद्योग वाणिज्य संघका महासचिव जितेन्द्र महासेठले बताए । ‘हत्या भएका व्यक्ति पनि व्यवसायी हुन् र हत्या गर्ने अभियुक्त पनि व्यवसायी नै भएकाले घटनाले गर्दा व्यवसायमा ठूलो क्षति भएको छ,’ उनले भने, ‘दोषी जो कोही भएपनि छोड्नुभएन । कडाभन्दा कडा कारबाही हुनुपर्‍यो, निर्दोष भने फस्नुभएन ।’

मृतक मनोजका बुवा जिबछ साहले हत्यारालाई कडाभन्दा कडा कारवाही हुनुपर्ने माग गरे । मृतक मनोजका बाल्यकालदेखिका साथी प्रकाश साहले भने, ‘सोच्नै नसकिने घटना भएको छ । मनोज त्यस्तो मान्छे थियो, जसले विभिन्न साथीहरूलाई पैसा उपलब्ध गराएर व्यापारमा स्थापित गर्न मद्दत गर्थ्यो । देख्नमा पनि सुन्दर भएकाले हामी उसलाई अक्षय कुमार भनेर भन्ने गर्थ्यौं ।’ मनोजका बुवा, पत्नी, ३ छोरा र १ छोरी छन् । प्रहरीले अनुसन्धानका लागि प्रत्यक्षदर्शी अमितलाई समेत नियन्त्रणमा लिएको छ ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्