जैमिनीका सबै विद्यालयमा निःशुल्क सेनेटरी प्याड

नेपाल सरकारले ल्याएको सामुदायिक विद्यालयमा निःशुल्क सेनेटरी प्याड वितरण गर्ने योजना कार्यान्वयन हुन थालेको छ ।

सरकारले सेनेटरी प्याड वितरण तथा व्यवस्थापन कार्यीवधि पारित गरेको २ महिनापछि बागलुङको जैमिनी नगरपालिकाभित्र अध्ययनरत छात्राले सेनेटरी प्याड प्राप्त गरेका छन् ।


Advertisement

चालू आर्थिक वर्षबाट सामुदायिक विद्यालयका छात्रालाई निःशुल्क सेनेटरी प्याड वितरण गर्ने गरी सरकारले बजेट विनियोजन गरेको थियो । 

जैमिनी नगरपालिकाको शान्ति माध्यामिक विद्यालयका छात्रालाई प्याड वितरण गरी नगरपालिकाले सामुदायिक विद्यालयमा प्याड वितरण कार्य शुभारम्भ गरेको हो । विद्यालयमा गठित बालअधिकार चेतना समूहका अध्यक्ष मेलिना चापागाईलाई आइतवर नगरपालिकाका उपप्रमुख लीला रानाले एकमुष्ठ सेनेटरी प्याड हस्तान्तरण गरेर नगर भित्रका सम्पूर्ण सामुदायिक विद्यालयमा प्याड वितरण कार्यक्रम शुभारम्भ गरेका थिए ।


Advertisement

‘विभिन्न कारणले प्याड वितरण कार्यक्रममा ढिलाइ भएको थियो,’ उपप्रमुख रानाले भने, ‘बालअधिकार चेतना समूहबाट शुरू कार्यक्रम नगरपालिकाका २२ सामुदायिक विद्यालमा लागू हुनेछ ।’ सो नगरपालिकास्थित सामुदायिक विद्यालयका १ हजार ७८७ छात्रालाई मासिक १६ वटाको दरले प्याड वितरण हुने जैमिनी नगरपालिकाका नगर शिक्षा अधिकारी खेम आचार्यले जानकारी दिए ।

महिनावारीको समयमा हरेक ६ घण्टामा प्याड परिर्वतन गर्नुपर्ने भन्दै दैनिक ४ वटाका दरले महिनाको १६ वटा वितरण गरिने उनको भनाइ थियो । महिनाबारीको समयमा छात्राहरू विद्यालय नआउने समस्या समधानका लागि सरकारले थालेको अभियान सफल बनाउन नगरका सबै विद्यालयमा महिला शिक्षकलाई सम्पर्क व्यक्ति तोकिएको आचार्यले बताए ।

सरकारले देशभरका सामुदायिक विद्यालयका कक्षा ६ देखि १२ सम्मका १४ लाख ३६ हजार छात्रालाई निःशुल्क सेनेटरी प्याड वितरण गर्ने गरी १ अर्ब २७ करोड ७३ लाख रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ । 

कमेन्ट गर्नुहोस्