नेकपाभित्रको विवाद : ‘पर्ख र हेर’को रणनीतिमा ओलीइतर नेताहरू

उपाध्यक्ष वामदेव गौतमलाई राष्ट्रिय सभामा लैजाने कि नलैजाने भन्ने विषयमा सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)भित्र देखिएको विवादमा प्रधानमन्त्री ओलीइतरका नेताले ‘पर्ख र हेर’को रणनीति अख्तियार गरेका छन् ।

बुधवार बसेको सचिवालय बैठकले गौतमलाई केही समयपछि खाली हुन गइरहेको राष्ट्रपतिबाट मनोनित कोटामा राष्ट्रिय सभा सदस्य बनाउन सरकारलाई अनुरोध गरेको थियो । बुधवार शुरू भएको विवादको औपचारिक समाधान नेताहरूले शुक्रवारसम्म निकाल्न सकेका छैनन् ।


Advertisement

सचिवालय बैठकले गरेको निर्णयलाई प्रधानमन्त्री ओलीले एक घण्टामै चुनौती दिएका थिए । उनले वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाललाई फोन गरेर हाल अर्थमन्त्री रहेका युवराज खतिवडालाई नै दोहोर्याउने र गौतमलाई राष्ट्रपतिसमक्ष सिफारिस गर्न नसकिने बताएपछि नेकपाभित्र भूईंचालो गएको थियो ।

प्रधानमन्त्री ओलीको सोही ढिपीका कारण उनी सचिवालयमा नितान्त एक्लो बनेका छन् । प्रधानमन्त्री ओलीले रक्षामन्त्रीसमेत रहेका सचिवालय सदस्य ईश्वर पोखरेलबाट साथ पाउने अपेक्षा गरिएको भएपनि पछिल्लो समयमा उनले ओलीको साथ छोडेका छन् ।


Advertisement

शुक्रवार बिहान अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’, वरिष्ठ नेता नेपाल र प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठबीच भएको छलफलले ओलीको आगामी कदम हेरेर मात्र अघि बढ्ने रणनीति तय गर्यो ।

‘पार्टीले उपाध्यक्ष कमरेडलाई राष्ट्रिय सभा सदस्यमा सिफारिस गर्ने निर्णय गरिसकेको छ, प्रधानमन्त्रीले यसलाई कार्यान्वयन गर्नुको विकल्प छैन,’ भेलामा सहभागी एक नेताले लोकान्तरसँग भने, ‘उहाँसँग पार्टीको निर्णय नमान्ने छुट छैन । हामी निर्णय कार्यान्वयनको प्रतिक्षामा छौं ।’

शुक्रवार बिहान भएको छलफलको निष्कर्ष सुनाउन वरिष्ठ नेता नेपाल अपराह्न बालुवाटार पुगे । करीब डेढ घण्टा बालुवाटारमा बिताएका नेता नेपाल र प्रधानमन्त्री ओलीबीच यही सेरोफेरोमा रहेर छलफल चलेको थियो ।

स्रोतका अनुसार नेता नेपालले पार्टीको निर्णय अवज्ञा गरेर जाने परिस्थिति नभएको भन्दै प्रधानमन्त्री ओलीलाई कन्भिन्स गर्न खोजेका थिए ।

नेपालसँगै बालुवाटारमा रक्षामन्त्री पोखरेल र गृहमन्त्री रामबहादुर थापा बादल पनि पुगेका थिए । तर उनीहरू सचिवालय बैठकको निर्णयका सम्बन्धमा कुरा गर्न नभई मन्त्रालयगत विषयमा छालफल गर्न बालुवाटार पुगेको स्रोतले लोकान्तरलाई बतायो ।  

सचिवालय सदस्यहरूको निरन्तरको दबाब र निकटस्थहरूको सुझावपछि पनि प्रधानमन्त्री ओलीले पार्टीको निर्णयविपरित खतिवडालाई नै राष्ट्रिय सभा सदस्यका रूपमा सिफारिस गर्ने अडानबाट पछि हट्ने संकेत भने देखाएका छैनन् ।

प्रधानमन्त्री ओलीका परराष्ट्र सल्लाहकार डाक्टर राजन भट्टराईले शुक्रवार राजधानीमा आयोजित एक कार्यक्रममा बोल्दै प्रधानमन्त्री ओली पार्टीको निर्णय मान्न बाध्य नभएको बताए । मन्त्रिपरिषदले गर्ने निर्णयमा पार्टीको व्हिप नलाग्ने भट्टराईको तर्क थियो ।

बिहानै केही नेताहरूसँग छलफल गरेर चितवन पुगेका अध्यक्ष प्रचण्डले त्यहाँ आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा प्रधानमन्त्री ओलीले जसरी पनि पार्टीको निर्णय कार्यान्वयन गर्ने दाबी गरेका थिए । सञ्चारकर्मीहरूले सोधेको एक प्रश्नको उत्तर दिँदै प्रचण्डले भने, ‘प्रधानमन्त्रीले पार्टीको निर्णय कार्यान्वयन नगर्ने कुरा सोच्न पनि सकिँदैन ।’

उनले केही दिनमै गौतमलाई प्रधानमन्त्रीले राष्ट्रिय सभा सदस्यमा राष्ट्रपतिसमक्ष सिफारिस गर्ने जिकिर गरे । प्रचण्ड केही घण्टापछि सिन्धुपाल्चोकको सुकुटेतिर पुगेर आराम गरिरहेका छन् ।  

प्रचण्ड केही महत्त्वपूर्ण निर्णय गर्नुपर्यो भने सुकुटे पुगिहाल्ने गर्छन् ।  शुक्रवारको उनको सुकुटे यात्रालाई पनि अर्थपूर्ण रूपमा हेरिएको छ ।

बिहीवार वागमती प्रदेशका नेता तथा कार्यकर्ता प्रशिक्षण दिन आयोजना गरिएको भेलामा ओली, प्रचण्ड, वरिष्ठ नेता नेपाल, पोखरेल लगायत पार्टीका शीर्ष नेताहरू सहभागी थिए । तर सम्बोधनमा कसैले पनि नेकपाको पछिल्लो विवादबारे मुख खोलेनन् ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्