पोखरामा अलपत्र ५८ फ्रेन्च नागरिकलाई विमानबाट काठमाडाैँ ल्याइयाे, स्वदेश फर्काइने

फ्रान्सबाट पोखरा घुम्न आएका ५८ जना फ्रेन्चहरुलाई बिहीबार पोखराबाट विमानमार्फत काठमाडौं लगिएको छ । फ्रान्सको राजदूतावासले उनीहरुलाई स्वदेश फर्काउन गरेको सो पहल गरेको हो । 

नागरिक उड्डयन प्राधिकरण पोखरा शाखाका प्रमुख भोलाप्रसाद गुरागाईँका अनुसार विश्वभर फैलिएको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमणको सम्भावित जोखिम नेपालमा पनि बढेपछि उनीहरुलाई सम्बन्धित देशको राजदूतावासले स्वदेश फर्काउन गरेको पहलअनुसार बिहीबार बुद्ध एयरको विमानबाट काठमाडौं पठाइएको हो । उनीहरु ४ बजेर १७ मिनेटमा पोखराबाट काठमाडौंका लागि उडेका हुन्।


Advertisement

नेपाल घुम्ने क्रममा केही दिन अघि उनीहरु पोखरा हुँदै  ट्रेकिङ गएकोमा ट्रेकिङबाट फर्किने क्रममा सरकारले मंगलबारदेखि देशभर ३ लकडाउन गरेपछि उनीहरु पोखरामै अड्किएका थिए । 

यता, पोखरा वडा ५, मालेपाटनस्थित कृषि कार्यालयको तालिम केन्द्रमा निर्माण गरिएको क्वारेन्टाइनमा १८ जना मानिसलाई राख्न सुरु गरिएको छ । कुल ६० बेड क्षमताको सो क्वारेन्टाइनमा ५ महिला र ११ जना पुरुष रहेको मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुव्वा गुरुङले जानकारी दिए । उनीहरुको परिचय भने खुलाइएको छैन । गण्डकी प्रदेश सरकारको पहलमा सो क्वारेन्टाइन निर्माण गरिएको हो । आवश्यकता अनुसार मातृशिशु अस्पताललाई क्वारेन्टाइनको रुपमा विकास गर्न सकिने प्रदेश सरकारले जनायो । 


Advertisement

यस्तै, पोखरा ३, नदीपुरमा केही मानिस होम क्वारेन्टाइनमा राखिएको अवस्था छ । बेलायतबाट नेपाल फर्किएका ५ जना, दुवईबाट फर्किएका ४ जना र कतारबाट फर्किएका १ जना गरी १०  जनालाई सुरक्षित रुपमा होम क्वारेन्टाइनमै बस्ने व्यवस्था मिलाइएको पोखरा महानगरले जनाएको  छ । 

पोखरा महानगरपालिकाले पोखराको बगालेटोलस्थित लेक सिटी हस्पिटल एण्ड क्रिटिकल केयर प्रालिमा १ सय  र पोखराको नदीपुरस्थित पद्म नर्सिङ होमको स्वामित्वमा रहेको साविक बुद्ध अस्पतालमा ५० बेड क्षमताको क्वारेन्टाइन तयार पारेको छ । 

यस्तै, कोरोना संक्रमण व्यवस्थापनका लागि लेखनाथस्थित लेखनाथ सामुदायिक लायन्स अस्पताललाई ‘डेडिकेटेड’ अस्पतालको रुपमा विकास गरिने भएको छ । कास्कीको रुपा गाउँपालिकाले गाउँकै एक स्कुलमा २० बेड क्षमताको क्वारेन्टाइन बनाई विदेशबाट हालै फर्किएकाहरुलाई ३ दिनदेखि राखिरहेको छ ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्