संविधान संशोधन अघि बढाउने कार्यव्यवस्थाको निर्णय, प्रस्तावको पक्षमा एकमत हुन दलहरूलाई सुझाव

नेपालको नयाँ नक्सा अनुसार अनुसूची ३ मा रहेको निशान छाप संशोधनका लागि सरकारले संसदमा दर्ता गराएको संविधान संशोधन प्रस्ताव अगाडि बढाउने सहमति प्रतिनिधि सभाको कार्यव्यवस्था परामर्श समितिमा भएको छ ।

संसद सचिवालय सिंहदरवारमा आइतवार बसेको कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठकमा दलीय सहमति कायम गरेर संविधान संशोधन प्रस्ताव अगाडि बढाउने सहमति भएको हो ।


Advertisement

विधेयक परिपक्व हुन ७ दिन लाग्ने र त्यसपछि संशोधन प्रक्रिया अगाडि बढाउने सहमति भएको कांग्रेस संसदीय दलका प्रमुख सचेतक बालकृष्ण खाँणले जानकारी दिए ।

कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठकमा सभामुख अग्नि सापकोटाले देशको नक्सा पारित भएपछि गर्न लागिएको संविधान संशोधनको प्रस्ताव सर्वसम्मत पारित हुनुपर्ने धारणा राखेका थिए । राष्ट्रियताका विषयमा सबै दल एक भएर सामूहिक निर्णय गर्नुपर्ने बताएका थिए । सापकोटाले आफूले पनि दलहरुसँग कुरा गर्ने भन्दै सहमतिका लागि सरकारको ध्यानाकर्षण गराएका थिए ।

कार्यव्यवस्था परामर्श समिति बैठकमा उपस्थित कानून न्याय तथा संसदीय व्यवस्था मन्त्री डाक्टर शिवमाया तुम्बाहाम्फेले मन्त्रिपरिषद्मा कुरा लैजाने बताएकी थिइन् । प्रतिपक्षी दलका सांसदहरुले समेत संविधान संशोधन प्रस्तावमा सहमति जनाउने आश्वासन दिएका थिए ।

बैठकमा राजपाका सांसद लक्ष्मणलाल कर्णले आफूहरु संविधान संशोधनको विरोधी नभएको भन्दै संविधान संशोधनको प्रस्तावमा एउटै आवाज हुनुपर्ने बताएको बैठकमा सहभागी एक सांसदले जानकारी दिए । ‘संविधान संशोधनको विषयमा सरकारले सहमति गरोस, हामीले विगतमा पनि उठाएको कुरा हो, संविधान संशोधनको विषय  एक मत बनाएर जाऔ’ उनले भनेका थिए ।

लिम्पियाधुरा, लिपुलेकसहितका अतिक्रमित गरिएका भूमि समेटी नयाँ नक्सा जारी गरेलगत्तै सरकारले गत शुक्रवार संसदमा संविधान संशोधन प्रस्ताव दर्ता गरेको थियो ।

कार्यव्यवस्था परामर्श समितिले सांसदहरुले लगाउने लोगो र संसदको रोष्ट्रममा रहेको प्रतीक चिन्ह अद्यावधिक नक्सा अनुसार परिमार्जन गर्ने निर्णय गरेको सभामुख सापकोटाका प्रेस सल्लाहकार श्रीधर न्यौपानेले जानकारी दिए ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्