खेतीपातीका बेला युरिया मलको चरम अभाव

प्रतिकात्मक तस्वीर

विगत १ महिनादेखि कञ्चनपुरमा युरिया मलको चरम अभाव हुँदा किसान चिन्तित बनेका छन् । 

धानरोपेकोे २१ दिन भित्रमा युरिया मल हाल्नुपर्ने भए पनि यहाँका किसानले मल नपाउँदा समस्या भइरहेको गुनासो गरेका छन्  ।


Advertisement

‘यहाँको दक्षिण क्षेत्रको सीमानाकाबाट लुकीछिपी मल आइरहेको सुनिन्छ,’ शुक्लाफाँटा नगरपालिकाका दीना रानाले भने, ‘१ हजारमा पाउने मल १ हजार ७०० रुपैयाँमा पनि पाउन मुश्किल छ ।’

महाकाली नगरपालिकाको सीमानाका हुँदै महाकाली नदीको झोलुङ्गे पुलबाट मल आइरहेको भए पनि बिक्रीवितरणका विषयलाई लिएर विवादसमेत उत्पन्न भएको थियो । स्थानीयबीच विवाद भएयता सो नाकाबाट पनि मल आउन छाडेको स्थानीयको भनाइ छ ।


Advertisement

कृषि ज्ञान केन्द्रले पनि कैलाली र कञ्चनपुरमा युरिया मल अभाव हुँदा उत्पादनमै कमी आउसक्ने बताएको छ ।  केन्द्रका निमित्त कार्यालय प्रमुख रामचन्द्र भट्टले मल नपाउँदा किसानले दुखेको पोख्ने गरेको बताए ।

उनका अनुसार कैलालीमा ७० हजार र कञ्चनपुरमा ४८ हजार हेक्टरमा धानखेती हुँदै आएको छ । ‘मल अभाव नौलो विषय होइन,’ उनले भने, ‘अनौपचारिक नाकाबाट पनि यहाँ ३० प्रतिशत मल आयात हुन्थ्यो तर पनि बन्दाबन्दीले आउन छाडे पनि चरम अभाव देखिएको हो ।’

उनले युरिया मल धान लगाएको २१ दिन र त्यसपछि पुनः २१ गरी २ पटक हाल्नुपर्ने बताउँछन् । ‘मल नपाउँदा नै उत्पादनलाई असर गर्ने देखिन्छ,’ उनले भने, ‘मल अभाव मुलुकभरकै समस्या हो ।’ 

त्यसैगरी कृषि सामग्री कम्पनी लिमिटेड कञ्चनपुरले युरिया मल सकिएको महिना दिन भइसकेको जनाएको छ । ‘करीब ४३ टन डीएपी र ४६ टन पोटास मल मात्रै हामीसँग मौज्दात छ,’ लिमिटेड प्रमुख बलबहादुर शाहले भने, ‘मलका लागि बिहानदेखि साझँसम्म किसान यहाँ धाइरहन्छन् ।’

बन्दाबन्दीका बेला आपूर्तिमा सहज नहुँदा यहाँका केही सहकारीलाई भैरवाबाट मल ल्याउन दिइएको छ । ‘हामीले गत आर्थिक वर्षमा सहकारीबाट समेत गरेर २ हजार ७३६ मेट्रिकटन मल बिक्री वितरण गर्‍यौं,’ उनले भने, ‘मलको समस्या अहिले राष्ट्रिय समस्याकै रुपमा देखिएको छ ।’ गत आवमा लिमिटेडले १ हजार ९०१.७ मेट्रिक टन युरिया, १ हजार ७०० मेट्रिक टन डीएपी र ९५.२ मेट्रिक टन पोटास बिक्री गरेको थियो ।

कमेन्ट गर्नुहोस्