अमेरिका छोडेर विदेशतिर बसाइँ सर्दै काला जातिका मानिस

डिमेट्रिया ब्राउनले अमेरिकामा काला जातिका पुरुष जर्ज फ्लोयडलाई गोरा प्रहरी अधिकारीले घुँडाले थिच्दा सास फेर्न नसकेको भन्दै जीवनका लागि भिक्षा मागेको भिडियो हेरिन् । भिडियो हेर्दै जाँदा उनी रोइरहिन् । 

जुन १ मा फ्लोयडको मृत्युको एक हप्तापछि उनले लस एन्जलस काउन्टी प्रोबेसन डिपार्टमेन्टमा डिटेन्सन अफिसरको जागिर त्यागिन् । कोरोनाभाइरस महामारी चलिरहेको बेलामा उनले घर बेचिन्, आफ्ना सिरिसम्पत्ति १३ वटा ठूला झोलामा राखिन् र मेक्सिकोको पुएर्तो भायार्तामा बसाइँ सरिन् । 
 


Advertisement

जातिवाद तथा प्रहरीको ज्यादतीका डरले स्थायी रूपमा अमेरिका छोडेर हिँड्ने अनेकौं काला जातिका अमेरिकीहरूमध्ये ब्राउन पनि एक हुन् । फ्लोयड मारिएको एक महिनापछि उनी जुन २५ मा नयाँ घर पुगिन् । 

त्यो भिडियो हेर्दा मेरो मुटु छियाछिया भयो । त्यसले मलाई अमेरिकाबाट स्थायी रूपमा बाहिरिएपछि मात्र मेरो जीवन सफल हुन्छ भन्ने सोचलाई पुष्टि गरिदियो,’ ब्राउन भन्छिन् । 


Advertisement

काला जातिका मानिस अमेरिकाबाट बाहिर जान थालेको निकै वर्ष भइसकेको छ र यसलाई ब्ल्याक्जिट भन्ने नाम दिइएको छ । फ्लोयडको मृत्युपछि जातिवादको इतिहासलाई सामना गर्ने क्रममा ब्ल्याक्जिटको बहस फेरि हुन थालेको छ । 

कतिजना काला जातिका मानिसले देश छोडे भन्ने विषयमा कुनै आधिकारिक आँकडा उपलब्ध नभए पनि अफ्रिकी र क्यारिबियाली मुलुकहरूमा काला जातिका अमेरिकीहरू बसाइँ सरेर गएको कुरा सामाजिक सञ्जाल चहार्दा थाहा हुन्छ । ती देशहरूमा आफू बढी सुरक्षित अनुभव गर्ने उनीहरूको भनाइ छ । 
 

ब्राउनका लागि जातिवादको डरत्रास विनाको जीवन बाँच्न १२ सय माइल टाढाको रिजोर्ट टाउनमा बस्नु नै उत्तम विकल्प हो भन्ने लाग्यो । 

उनले बसाइँ सर्नुअघि धेरैपटक मेक्सिको भ्रमण गरिन् । त्यहाँ अहिले १५ लाख जति अमेरिकीहरू बस्ने अनुमान गरिन्छ । अमेरिकामा जन्मेका अनि मेक्सिकन आमाबुवासँग फर्केका बालबालिका, अमेरिकाका सेवानिवृत्त अधिकारी र डिजिटल क्षेत्रका घुमन्तेहरू त्यसभित्र पर्छन् । 

बसाइँ सर्ने काम जिन्दगीकै सबभन्दा राम्रो निर्णय भएको ब्राउन बताउँछिन् । मेक्सिको आफैंमा पर्फेक्ट नभए पनि त्यहाँ आफूले जातीय विभेद नबेहोरेको उनको भनाइ छ । 

‘उनीहरू मलाई व्यक्तिका रूपमा व्यवहार गर्छन् । मेरो छालाको रंगले मलाई यहाँ फाइदै दिएको छ र म प्रहरीसँग डराउनुपर्दैन । बन्दूक बोकेका प्रहरी अधिकारीहरू पुएर्तो भायार्तामा हिँड्दा मुस्कुराउँछन् र हात हल्लाउँछन् । कुनै डर छैन ।’
 

सीएनएनबाट
 

एजेन्सी
एजेन्सी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्