नेकपाकै सांसदहरू भन्छन् : पार्टी राइट हो कि लेफ्ट थाहा पाउन सकिएन

पद र पद्धतिको लडाइँमा पार्टी नेतृत्व अल्झिरहेका बेला नेकपाका ६३ सांसदले पार्टी विभाजनका लागि हुने कुनै गतिविधिमा आफूहरू संलग्न नहुने स्पष्ट पारेका छन् । शीर्ष नेतृत्व तहमा देखापरेको गम्भीर अन्तरविरोधले दुई ठूला कम्युनिस्ट पार्टीको एकता प्रक्रिया पूरा नहुँदै विग्रहतिर जाने सम्भावना बढेको भन्दै उनीहरूले पार्टीलाई एकताबद्ध बनाउन प्रतिबद्ध रहेको बताए ।

नेकपा संसदीय दलको कार्यालय सिंहदरबारमा सोमबार पत्रकार सम्मेलन गरेर ओली, दाहाल र नेपाल समूहका ६३ सांसदले एकताविरोधी क्रियाकलाप रोक्न प्रतिबद्ध रहेको जनाएका हुन् । ‘पार्टीको नीति, कार्यक्रम, सिद्धान्त, संगठनात्मक संरचनासम्बन्धी बहसभन्दा अन्य विषयमा केन्द्रित भई शीर्ष नेतृत्व तहमा देखापरेको अन्तरविरोध कुनै पनि अर्थमा ग्राह्य र उपयुक्त नभएकाले हामी कार्यकर्ताको तहबाट साथ र सहयोग हुन सक्दैन,’ सांसदहरूको संयुक्त विज्ञप्तिमा छ, ‘पार्टीभित्र देखिएको संकट समाधानका लागि नेतृत्व तहलाई दबाब दिन र पार्टी एकतालाई सुदृढ बनाउन जनताले निर्वाचन गरी पठाएका देशको सर्वोच्च प्रतिनिधि संस्थाको सदस्य भएको नाताले हामी कतै विभक्त नभई एकताको पक्षमा उभिएका छौं ।’


Advertisement

सांसदहरूले एकता महाधिवेशनसम्म पार्टीको विधान र एकताको भावना समेटिने र राजनीतिक स्थायित्व सुदृढ हुने गरी भूमिका खेल्ने, विचार र सिद्धान्तले निर्देशित गरेको पद्धतिमा विधि–प्रक्रियाद्वारा वस्तुगत समाधान खोज्ने र पार्टीका कुनै पनि फोरम र सञ्चारमाध्यमबाट अभिव्यक्ति नदिने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन् । पत्रकार सम्मेलनमा नेकपा सांसद कृष्णप्रसाद दाहालले गुटको बहुमतका लागि आफूहरूको टाउको नगन्न शीर्ष नेतालाई आग्रह गरे ।

‘हामी सांसदहरूको टाउको गनेर पार्टी विभाजनको सपना देखेको भए त्यो गल्ती नगर्नुस्,’ उनले भने । उनले आफूहरूका कारण पार्टी फुट्छ भन्दै हिँड्नेलाई बल नपुगोस् भनेर पनि कसैको पक्षमा नलाग्ने निर्णय गरेको बताए ।

विशाल भट्टराईले एकताका लागि पार्टी कार्यालय र नेताहरूका घरमा धर्ना दिन पनि आफूहरू तयार रहेको बताए । उनले अहिले नेताहरूका बीचमा पदको लडाइँ भइरहेको भन्दै त्यसलाई त्याग्न आग्रह गरे ।


Advertisement

रामकुमारी झाँक्रीले नेकपा नेतृत्वमा विचारधारा स्खलित र व्यक्तिवादी सोच हावी भएको बताइन् । ‘विचारका हिसाबले अहिले नेकपा राइट हो कि लेफ्ट थाहा पाउन सकिने अवस्था छैन,’ उनले भनिन्, ‘यस्तै अवस्थामा नेताहरूले जनतालाई सदृढ पार्टी बुझाउँछन् या खरानी मात्रै बुझाउँछन् संशय छ ।’

यज्ञराज सुनुवारले नेकपा विभाजन भए व्यवस्था नै संकटमा पर्ने बताए । ‘अहिले नेकपामा दुईथरी कार्यकर्ता छन्, एकथरी जनताको घरदैलोमा जान्छन्, अर्कोथरी नेताका जन्मदिनमा केक बोकेर नेताका घरमा जान्छन्, केक बोकेर कुद्नेबाहेकका कार्यकर्ता पार्टी एकताको पक्षमा छन्,’ उनले भने । जीवनराम श्रेष्ठले विधिमा बसेर विवाद समाधान हुने भएकाले पार्टी बैठक डाक्न आग्रह गरे ।

सांसद अञ्जना विशंखेले पार्टी एकता भइनसक्दै विभाजनको संघारमा पुगेको भन्दै पार्टी फुटका लागि गरिने कुनै पनि अभियानमा आफूहरूको साथ नरहने बताइन् ।

 

छापाबाट
छापाबाट

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्