निकास नहुँदा प्रदेशसभा क्षेत्र नै जलमग्न, धनगढीका ठाउँठाउँमा डुबान

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

अविरल वर्षाले सोमवार सुदूरपश्चिम प्रदेशसभा भवन रहेको क्षेत्र जलमग्न भएको छ तर सुदूरपश्चिम प्रदेशको राजधानी रहेको धनगढी जलमग्न हुनु नौलो होइन ।

हिउँदको सामान्य झरीले पनि जलमग्न हुन्छ धनगढी तर प्रदेश सरकार र स्थानीय सरकारले समस्याको समाधान अझै निकालेका छैनन् ।


Advertisement

खोलानाला अतिक्रमण, पानी निकासको उचित व्यवस्थापन नहुँदा धनगढी बजार डुबानमा पर्दै आएको हो । रातभरिको वर्षातले सोमवार धनगढी उपमहानगरपालिकाका अधिकांश क्षेत्र जलमग्न भएका छन् ।

धनगढीमा सबैभन्दा बढी एलएन चोक, पार्क चोक तथा प्रदेशसभा आसपास, विशालनगर, मिलनचोक, चौराहा, उत्तरबेहरी, धनगढी गाउँ, शिवनगर लगायतका अधिकांश क्षेत्र जलमग्न भएका छन् । वडा नम्बर ३ का दर्जनभन्दा बढी घर तथा पसल डुबानमा परेका छन् । 


Advertisement

पानी निकास हुने गरेका पुराना खोल्सा, कुलेसामा घर निर्माण हुने क्रममा पुरिएपछि स्थानीयका घर तथा पसलभित्र पानी पस्नुका साथै मुख्य सडक समेत जलमग्न भएको धनगढी उपमहानगरपालिका–७ का शारदा रानाले बताए ।

वर्षाले स्थानीयका धानबाली डुबानमा परेका छन् भने खेतबारी जलमग्न भई तलाउजस्तै देखिएका छन् । धनगढीमा निर्माणाधीन अवस्थामा रहेको ६ लेन सडक र अर्कोतिर रिङरोड निर्माणसँगै पानीको उचित निकासको व्यवस्थापन हुन नसकेका कारण डुबानको समस्या निम्तिएको धनगढी उपमहानगरपालिका–७ का मोहन कोराल बताउँछन् ।

सघन शहरी विकास आयोजना अन्तर्गत सडक निर्माण हुँदा उचित ढल निकासको व्यवस्थापन नगरिँदा डुबानको समस्या बिकराल बन्दै आएको कोरालको भनाइ छ ।

उपमहानगरभित्र भएका प्राकृतिक खोला नाला अतिक्रमण भएपछि डुबान समस्या बर्सेनि दोहोरिने गरेको छ । धनगढीको कैलाली नाला, सुकुटी नाला सबैभन्दा अतिक्रमणको चपेटामा परेका छन् । जुनकारण जुनसुकै मौसममा आउने केही क्षणको झरीले जलमग्न हुँदै आएको छ । 

जिल्ला प्रहरी कार्यालय कैलालीका प्रहरी निरीक्षक हिक्मत थापाका अनुसार धनगढी उपमहानगरपालिकाको वडा नम्बर १, २, ३, ४, ५, ८ लगायत क्षेत्र डुबानमा परेको छ । जसबाट करीब २५० घरमा पानी पसेको भए पनि क्षति भने नभएको प्रहरी निरीक्षक थापाले बताए । यद्यपि जिल्लाका अन्य क्षेत्रको अवस्था सामान्य रहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्