सचिवालय बैठकअघि ओली-प्रचण्डबीच 'पत्रयुद्ध', भिडेरै जाने मानसिकतामा दुवै पक्ष !

सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)भित्र देखिएको संकट समाधानका निम्ति भन्दै शुक्रवार अपराह्न ४ बजे प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको सरकारीनिवास बालुवाटारमा सचिवालय बैठक बस्ने कार्यक्रम तय गरिएको छ । 

पार्टीभित्र देखिएको पछिल्लो समस्याका बारेमा छलफल गर्न प्रधानमन्त्रीसमेत रहेका नेकपा अध्यक्ष ओली लामो समयसम्म बैठक राख्न तयार भएका थिएनन् । ओली छलफल नै गर्न तयार नदेखिएपछि अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल 'प्रचण्ड'सहित ५ जना सचिवालय सदस्यहरूले पटक-पटक अनौपचारिक बैठक बसेर ओलीमाथि दबाब सिर्जना गरेका थिए । 


Advertisement

एक साताअघि पार्टी केन्द्रीय कार्यालय धुम्बाराहीमा अध्यक्ष प्रचण्ड, वरिष्ठ नेताद्वय झलनाथ खनाल र माधवकुमार नेपाल, उपाध्यक्ष वामदेव गौतम र प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठले अनौपचारिक बैठक बसेर प्रधानमन्त्रीलाई बैठक बस्न माग गर्दै पत्रसमेत लेखेका थिए । 

त्यसयता सचिवालयका ५ सदस्यको बैठक पटक-पटक बसिसकेको छ ।


Advertisement

सचिवालय बैठक बस्न ओली अझै तयार नभए बहुमत सदस्यको बैठकले आवश्यक निर्णय गर्ने चेतावनी दिएपछि प्रधानमन्त्री ओली र अध्यक्ष प्रचण्डबीच आवश्यक समन्वय गरेर महासचिव विष्णु पौडेलले शुक्रवार बैठक डाकेका हुन् । 

पौडेलले दुवै अध्यक्षसँग आवश्यक परामर्श गरेपछि बैठक डाकिएको लोकान्तरलाई बताए । गत भदौ २६ गते बसेको स्थायी कमिटी बैठकले गरेको निर्णय कार्यान्वयनमा देखिएको समस्या र समाधानका बारेमा आज बस्ने सचिवालय बैठकमा छलफल हुनेछ ।

प्रवक्ता श्रेष्ठले लोकान्तरसँग भने, 'बैठकमा पहिल्यैदेखि उठाइएका कुराहरूमा छलफल हुन्छ । कोभिड– १९ नियन्त्रण र रोकथाम, स्थायी कमिटी बैठकका निर्णय कार्यान्वयनको सन्दर्भ, कर्णालीमा देखिएको विवाद, मन्त्रिमण्डल पुनर्गठन र राजदूत नियुक्तिको प्रसंग, भारतीय 'रअ'प्रमुख सामन्त गोयलसँग प्रधानमन्त्रीको भेट लगायतकै विषय छन् । छुट्टै नयाँ एजेण्डा तय गरिएको छैन ।'

पत्रमार्फत् दुवै पक्षको आरोप प्रत्यारोप 

गत शनिवार सचिवालयका ५ सदस्यहरूले बैठक आह्वान गर्न भन्दै प्रधानमन्त्री ओलीलाई बुझाएको पत्रको जवाफ ओलीले पत्रमार्फत नै फर्काएका छन् । लोकान्तरलाई प्राप्त सूचनाअनुसार ओलीले लेखेको पाँच पृष्ठको पत्रमा प्रचण्ड-नेपाल पक्षलाई पार्टी विभाजनमा केन्द्रित रहेर गुटबन्दीमा लागेको आरोप लगाएका छन् ।

'पत्रमा कार्यकारी अधिकार प्राप्त अध्यक्ष प्रचण्डले पार्टीको काम गर्न छोडेर नियुक्तितिर आँखा लगाएको, पार्टी विभाजनका लागि गुटबन्दी गर्दै हिँडेको, पार्टीलाई क्षयीकरणको दिशातर्फ लगेको, पार्टी एकताका काममा ध्यान नदिएको र सरकार असफल बनाउने प्रयास गरेको आरोप लगाइएको छ,' स्रोतले लोकान्तरसँग भन्यो ।

प्रचण्ड-नेपाल समूहले ओलीलाई बुझाएको दुई पृष्ठको पत्रमा पार्टी निर्णय कार्यान्वयन नहुनुको कारण नै प्रधानमन्त्री ओलीको स्वेच्छाचारी कार्यशैली रहेको भन्दै आलोचना गरिएको थियो ।

पत्रमा गत असोज १५ गते मन्त्रिपरिषद बैठकले गरेको राजदूत सिफारिसको निर्णय, २५ गते कर्णालीका मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीविरुद्ध गरिएको असफल ‘कू’को प्रयास, २८ गतेको मन्त्रिपरिषद् विस्तारको निर्णय र कात्तिक ५ गते नेकपाकै कार्यकर्ता मुकेश चौरासियाको हत्यामा संलग्नलाई माथिबाटै जोगाउने प्रयास भएको, रअ’प्रमुख गोयलसँग भेटघाट भएको विषय, मदन भण्डारी फाउन्डेसनमार्फत् गुटगत गतिविधि गरेको भन्दै ओलीमाथि आरोप लगाइएको थियो ।

दुई पक्षबीच पत्रमार्फत आरोप प्रत्यारोप चलिरहेका बेलामा बस्ने सचिवालय बैठकमा पनि यिनै विषयले प्राथमिकता पाउने सम्भावना रहेको नेकपा स्रोत बताउँछ ।

ओली-प्रचण्डबीचको संवादहीनता 

अध्यक्षद्वय ओली र प्रचण्डबीच गत मंगलवार प्रधानमन्त्रीनिवास बालुवाटारमा आधा घण्टा भेटघाट भएको थियो । 

भेटमा तत्काल बैठक बोलाउन तयार नभए सचिवालयको बैठक आफैंले बोलाएर आवश्यक निर्णय गराउने चेतावनी प्रचण्डले दिएका थिए । त्यसको जवाफमा ओलीले प्रचण्ड-नेपाल समूह एक्सनमा उत्रिए आफू 'महाएक्सन'मा उत्रिने भन्दै प्रतिवाद गरेका थिए । 

त्यसयता ओली र प्रचण्डबीच प्रत्यक्ष संवाद भएको छैन । बरू महासचिव पौडेलले दुवैतिर पुलको काम गरिरहेका छन् । पौडेलकै सक्रियताका कारण आजको सचिवालय बैठक सम्भव भएको छ । पौडेलले गत साउनको अन्तिममा गठित कार्यदलका सदस्यहरूमार्फत समस्या समाधान गर्ने प्रयास पनि गरेका थिए तर पूर्व माओवादी समूहका जनार्दन शर्मा र पम्फा भुसाल सहभागी नभएपछि त्यो प्रयास असफल भएको थियो । 

बुधवार आफूलाई भेट्न आएका विद्यार्थी संगठनका केही सदस्यहरूसँग प्रचण्डले ओलीसँग झुकेर नजाने प्रस्ट पारेका थिए । लोकान्तरसँगको कुराकानीमा प्रचण्डनिकट मानिने स्थायी कमिटी सदस्य मातृका यादवले पनि प्रचण्डले पटक-पटक अपमान सहेको तर अब सहन नसक्ने बताएका थिए । 

'प्रचण्डले आफूमाथि गरिएको अपमानको जवाफ सचिवालय बैठकमै माग्नुहुन्छ,' उनीनिकट अर्का एक स्थायी कमिटी सदस्यले भने, 'यतिबेला प्रचण्ड गर या मरको स्थितिमा हुनुहुन्छ । ओलीको स्वेच्छाचारिताले आन्दोलन, पार्टी र देश केही पनि जोगिनेवाला छैन ।' 

यता बालुवाटार पनि नझुक्ने मनस्थितिमा देखिन्छ । प्रधानमन्त्री ओली आफूनिकट ईश्वर पोखरेल, शंकर पोखरेल, सुवासचन्द्र नेम्वाङलगायत अन्य नेताहरूसँग आगामी रणनीतिका बारेमा नियमित छलफल गरिरहेका छन् । 

'प्रधानमन्त्रीले महाधिवेशनपछि अध्यक्ष र अर्को चुनावपछि प्रधानमन्त्री छाड्छु भनिरहनुभएको छ,' ओलीनिकट एक नेताले लोकान्तरसँग भने, 'त्यहाँभन्दा ठूलो त्याग के हुन सक्छ ? त्यसलाई कमजोरी मान्ने ? अहिल्यै सबैकुरा चाहियो भनेर अड्डी कसेर हुँदैन ।' 

उनले प्रचण्ड-नेपाल समूहले विधि र पद्धतिको गीत गाउने तर केही थान मन्त्री र संवैधानिक नियुक्तिमा र्‍याल चुहाउने गरेको आरोप लगाए । 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्