तिहार भुलेर बिरामीको सेवामा कोरोना अस्पतालका नर्स, भाइटीकाका दिन पनि बिहानैदेखि ड्युटीमा

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य लुम्बिनी प्रदेशबाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

स्टाफ नर्स किरण चौधरीलाई तिहारमा आफ्ना भाइलाई टीका लगाउन छुटाएको अहिलेसम्म कुनै सम्झना छैन । तर, यसवर्ष भने उनले भाइलाई टीका लगाइदिन पाइनन् । उनी बुटवलस्थित कोरोना विशेष अस्पतालमा कोरोना संक्रमितको उपचारमा खटिएकी छिन् । बर्दियाकी किरण तिहारको दिन सोमवार बिहान ८ बजेदेखि नै ड्युटीमा खटिएकी छन् । 

उनी भन्छिन्, ‘जिम्मेवारी लिएपछि महामारीको बेला हामीले साथ छाड्न भएन । अहिलेको तिहार बिरामीको सेवा नै बित्दैछ । कुनै पनि तिहार घरपरिवारसँग मनाउन नपाए पनि दुःख मान्दिनँ । चाडपर्व मनाउने कुनै एउटा समय हुने रहेछ । जिम्मेवारीमा पुगेपछि पाइँदैन । कुनै एक जना बिरामीको जीवन बचाउन सक्नु नै मेरो दायित्व हो ।’


Advertisement

यही असोजदेखि कोरोना अस्पतालमा कार्यरत उनी कोभिड अस्पतालकी आईसीयू इञ्चार्ज समेत हुन् । २५ वर्षीया किरणले भनिन्, ‘चाडपर्वका बेला परिवारको याद त आउँदो रहेछ । तर, महामारी सधैँ रहँदैन । अस्पतालमै लक्ष्मीपूजा गरेका हौं । बिरामीको सेवा गरेर तिहार मनाउँछौं, यसमा कुनै गुनासो र दुःखेसो छैन ।’ 


Advertisement

किरणसँगै कोरोना अस्पतालमा सँगै कार्यरत अर्की नर्स रमा सापकोटा पनि बिहानैदेखि अस्पतालमा ड्युटीमा खटिएकी छिन् । तीन वर्षदेखि नर्सिङ सेवा कार्यरत रमाले पनि तिहारमा दाइभाइलाई टीका लगाइदिन पाइनन् ।

रमा खुशीसाथ भन्छिन्, ‘अहिले हामीले आफ्ना इच्छा, चाहना र चाडपर्व हेर्ने होइन, बिरामीको स्वास्थ्य हेर्ने हो ।’ 

उनले थपिन्, ‘हामीलाई त ड्युटी पर्‍यो । हामी त तिहारमा घर जाने र टीका लगाउने कुरा भएन । ड्यूउटी नपरेका अन्य स्वास्थ्यकर्मी घर जाँदा पनि डर छ । घरका बुढापाका बुवाआमा र बालबच्चालाई संक्रमण भए त्यसले ठूलो जोखिम निम्त्याउँछ, त्यसैले अहिलेको महामारीमा स्वास्थ्यकर्मी घर नजाँदा नै घर र समाजलाई सुरक्षित राख्न सकिन्छ । बिरामीले निको भएर घर फर्किँदा हामी स्वास्थ्यकर्मी मनैदेखि आनन्दित र युद्ध नै जितेसरह हुन्छौं ।’ 

पूर्णिम क्षेत्री पनि बिहानैदेखि लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल बुटवलको फिवर क्लिनिकमा सेवामा छिन् । जहाँ कोरोनाका शंकास्पद बिरामीलाई राखेर उनीहरूको स्वाब संकलन गर्नुका साथै प्राथामिक पनि गर्नुपर्ने हुन्छ । पूर्णिमा भन्छिन्, ‘भाइटीका भन्दा पनि बढी जिम्मेवारीको काममा खटिरहेका छौं । मलाई मनपर्ने चाड दिपावली हो । घरलाई झिलिमिली बनाउने मेरो ठूलो रहर थियो । तर, अहिले महामारीले गर्दा घर जान सकिएन । दुःखी छैन । बिरामीको सेवामा घटिन्छु ।’

बुटवलको कोरोना विशेष अस्पतालमा १६ जना आईसीयूमा र ३ जना भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् । महामारी शुरू भएदेखि कोभिड अस्पतालमा कार्यरत सोफिया काफ्लेले पनि तिहारमा घर गइनन् । सोमवार उने रातिको ड्युटी छ । ‘महामारीमा हाम्रो काम सेवा गर्नु हो । निराश भए पनि उत्साहका साथ गर्ने हो,’ उनले भनिन् । 

त्यस्तै अर्की नर्स रिया थापालाई घर जान नपाएकोमा खिन्नता महशुस भएको छ । तर, पनि बिरामीको सेवामा कुनै कमी हुन दिएकी छैनन् । बिरामी हाम्रा भगवानसरह हुनुहुन्छ । उहाँहरूको सेवा गर्नुपर्ने अहिले हाम्रो दायित्व हो ।’ 

उनीहरूसँगै सुस्मिता चापागाईँ, सिर्जना ढकाल, शान्ति पाण्डे लगायत १ सयभन्दा बढी स्वास्थ्यकर्मी कोरोना अस्पतालमा खटिएका छन् । महामारीमा कुनै चाडपर्व र आफ्नो कुनै चाहना नराखी बिरामीको सेवामा खटिएका छन् । उनीहरूले लक्ष्मीपूजा पनि अस्पतालमै गरेका थिए । 

स्वास्थ्यकर्मीहरू महामारी शुरू भएयता घर गएका छैनन् । होटलमा बस्ने र अस्पताल जाने उनीहरूको विगत ७ महिनायताको दिनचर्या हो ।

उनीहरूलाई होटलमा बस्ने व्यवस्था अस्पतालले व्यवस्था गरेको छ । स्वास्थ्यकर्मीसँगै संक्रमितहरूले पनि यस वर्ष भाइटीका लगाउन पाएनन् ।

बुटवलस्थित कोरोना विशेष आइसोलेसन सेन्टरमा अहिले १० जना संक्रमित छन् । धेरै संक्रमितहरू घरमै रहेकाले पनि उनीहरूले टीका लगाउन पाउने छैनन् । 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्