बर्दिबासमा ७ घण्टासम्मको झडप बल्ल शान्त

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

महोत्तरीको बर्दिबासमा ६ वर्षीया बालिकालाई बलात्कार गरेर हत्या गरेको विरोधमा करीब ७ घण्टासम्म रहेको तनाव बल्ल शान्त भएको छ । 

बर्दिबास नगरपालिका–१४ का साइद अन्सारीकी ६ वर्षीया छोरी गुलाब साह खातूनलाई हत्या गरेको विरोधमा मंगलवार बिहान ६ बजेदेखि नै स्थानीय विरोधमा उत्रिएका थिए । 


Advertisement

बिहान साढे ६ बजेतिर प्रदर्शनकारीले विरोध स्वरूप नाराबाजी गर्दै हत्याको आरोपमा पक्राउ परेका अरुणकुमार साहको घरमा ढुंगामुढा गर्नुका साथसाथै आगजनी समेत गरेपछि प्रहरीसँग झडप शुरू भएको थियो ।

बर्दिबास घर भएका पत्रकार विक्रम रौनियारका अनुसार हत्या आरोपीको घर जलाएपछि आगो निभाउन बर्दिबास नगरपालिकाको बारूण यन्त्र (दमकल) जाँदा समेत दमकललाई आगो निभाउनबाट प्रदर्शनकारीले अवरोध खडा गरेका थिए ।


Advertisement

त्यसपछि शवलाई समेत प्रदर्शनकारीले आफ्नो नियन्त्रणमा लिएर पूर्वपश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध गरेका थिए । प्रदर्शनकारीले सिन्धुली हुँदै काठमाडौं जाने बीपी राजमार्ग पनि अवरुद्ध गरेका थिए । राजमार्गका सडकमा टायर बालेर प्रदर्शनकारीले विरोध प्रदर्शन गरेका थिए । 

बालिकाको बलात्कारपछि हत्या गरेको हुनाले स्थानीय आक्रोशित हुँदै स्वस्फूर्त रूपमा हत्यारालाई कडा कारवाही हुनुपर्ने माग राख्दै विरोध प्रदर्शन भएको बर्दिबास नगरपालिकाका प्रमुख (मेयर) बिदुरकुमार कार्की बताउँछन् । ‘विगतमा समेत त्यही अपराधीले १ जनाको हत्या गरेको तर पछि अदालतबाट धरौटीमा रिहा भएको कुरा थाहा पाएपछि स्थानीयमा आक्रोश स्वाभाविक रूपले बढ्न गयो,’ मेयर कार्कीले लोकान्तरसँग भने, ‘बालिकालाई बलात्कार गरेर हत्या गरेको घटनाको विरोधमा मानिसहरूले स्वस्फूर्त विरोध गरे ।’

शवसहित राजमार्गमा बसेका मृतक बालिकाका बुवा साइद अन्सारीले हत्याको बदलामा हत्यारालाई पनि आफूले मार्न पाउनुपर्ने, प्रहरी नियन्त्रणमा रहेका अपराधीलाई आफ्नो जिम्मा लगाउनुपर्ने माग राख्दै विरोध प्रदर्शन गरिरहेका थिए । ‘हत्यारालाई फाँसीको सजाय हुनुपर्छ, कानूनमा संशोधन गरेर भए पनि फाँसीको सजाय सुनिश्चित नभएसम्म अपराधीलाई आफूहरूको जिम्मा लगाउनुपर्छ,’ प्रदर्शनकारीले माग राखेका थिए । प्रदर्शनकारीले हत्यारालाई फाँसी देऊ भन्दै निरन्तर नाराबाजी गरेका थिए । 

‘बिहानदेखि १ बजेसम्म प्रहरीले भीडलाई तितरबितर गर्न ५० राउन्डभन्दा बढी अश्रुग्यास प्रहार गरेको थियो, बीचबीचमा हवाई फायर समेत गर्ने गरेको थियो,’ पत्रकार रौनियारले भने, ‘तर १ बजेदेखि २ बजेसम्म त लगातार हवाई फायर गर्न थालेको थियो ।’ प्रहरीले भटट्ट् हवाई फायर गरेको समेत सुनिएको उनले बताए । 

हवाई फायरका कारण ३ जना प्रदर्शनकारीहरू सञ्जय न्यौपाने, सुरज कार्की र आफताब आलमलाई गोली लागेको थियो । गोली लागेर घाइते भएकाहरूलाई शुरूमा स्थानीय अस्पतालमा उपचार गराइएको थियो भने ३ बजे हेलिकप्टरमार्फत थप उपचारका लागि काठमाडौं पठाइएको छ । 

जिल्ला प्रहरी कार्यालय महोत्तरीका प्रहरी उपरीक्षक टीकाबहादुर केसीका अनुसार करीब २ बजेतिर प्रहरीले शवलाई आफ्नो नियन्त्रणमा लिएर पोस्टमार्टमका लागि जिल्ला अस्पताल जलेश्वर पठाइएको थियो । ‘अवरुद्ध राजमार्ग साढे पनि २ बजेदेखि खुलेको छ,’ एसपी केसीले भने, ‘स्थितिलाई नियन्त्रणमा लिनका लागि कति राउन्ड हवाई फायर तथा अश्रुग्यास प्रहार गरिएकोबारे विभिन्न ठाउँबाट विवरण संकलन भई नै रहेकाले अहिले नै भन्न सकिन्न ।’ ३ जना प्रदर्शनकारी घाइते भएको तथा १५ जना प्रहरी पनि घाइते भएका उनले बताए ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्