जाडोमा दमका बिरामीलाई समस्या बढ्छ, यस्ता छन् सचेत हुने उपाय

जाडो मौसम कैयौंलाई राम्रो पनि लाग्छ । साथै कैयौं समस्या पनि हुन्छन् । खासगरी दमका बिरामीलाई जाडो मौसम जोखिमपूर्ण मानिन्छ । दमका बिरामीलाई वायुमार्गमा सुजन हुने हुन्छ । जसकारण श्वास लिन पनि कठिन हुन पुग्छ । 

यस्तो समय दमका बिरामीलाई प्रदूषण र जाडोको समस्या बढी हुन्छ । जाडोमा बर्खाको भन्दा बढी समस्या बढ्छ । त्यसैले यसप्रति बिरामी र परिवार दुवै सचेत हुन आवश्यक छ । यस मौसममा चिसो बढी हुने हुँदा शुष्क हावा नाकको श्वास जाने ठाउँमा सुनिने जोखिम बढी हुन्छ । साथै फ्लुजस्ता भाइरसको खतरा पनि बढी बढी हुन्छ । 


Advertisement

दमबाट हुने संक्रमणबाट बच्न धेरैभन्दा धेरै समय घरभित्रै बस्ने कोशिस गर्नुहोस् । यदि कुनै कामले बाहिर निस्कन पर्ने भए पनि मास्कले नाकमुख पूरै छोप्ने गर्नुपर्छ । मास्क लगाउन समस्या छ भने, स्कार्फले पनि छोप्न सकिन्छ ।

चिसो मौसममा मानिसहरु कम पानी पिउँछन् । शरीरमा यसको कमी हुन नदिएर झोल पर्दा धेरै खाने गर्नुहोस् । घरमा कोही बिरामी छ भने, उससँग दूरी कामय गर्नुहोस् । किनकी एलर्जीको समस्याले अरु पनि संक्रमित हुनसक्छन् । 


Advertisement

दमका बिरामीका लागि प्रदूषणबाट टाढै राख्न्ुहोस् । चिसो हुनाले धेरै समय घरमै बस्न आवश्यक हुन्छ । घरलाई पनि सँधै सफाइ गर्नुहोस् । आफ्नो ओडेने कम्बल वा सिरकलाई हप्तामा एकपटक तातो पानीले धुनुपर्दछ । 

यदि तपाइ घरबाट बाहिर शारीरिक अभ्यास गर्न जानुहुन्छ भने आधा घण्टा हिले इनहेलरको प्रयोग गरेर घरबाट बाहिर निस्कनुपर्दछ । यसले तपाइको वायुमार्गलाई खुला राख्न मद्दत गर्दछ । इनहेलर सँधै साथमै राख्नुहोस् ।

आफ्नो हात समयसमयमा धुने गर्नुहोस् । यदि आफ्नो आँखा, नाक वा मुखलाई छुनुहुन्छ भने, त्यसबाट भाइरसको संक्रमण बढ्ने सम्भावना बढी हुन्छ । यसका साथै धुम्रपान बन्द गर्नुहोस् । धुम्रपान हुने क्षेत्रभन्दा टाढै रहनुहोस् । 
धेरै जाडो बढेपछि न्यानो पारेर दमलाई नियन्त्रण गर्ने कोशिस गर्नुहोस् यदि चिकित्सकसँगै जानुपर्ने भयो भने, पहिले नै फ्लुको भ्याक्सिन लगाउनुहोस् । 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्