सडकमै विवाहको रमिता : आवतजावत अवरुद्ध पारेर नाचगान !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

जनकपुरधाम – २ नम्बर प्रदेशको राजधानी जनकपुरधामसहित जिल्ला सदरमुकामदेखि गाउँघरसम्म रातिको समयमा सडकमा विवाहको अराजक रमिता देखिने गरेको छ ।

गाउँदेखि शहरसम्म साँझदेखि रातिसम्म सडकमा विवाहका नाममा ट्राफिक जाम हुने गर्छ । सडकमा बिहेका लागि जाने जन्ती र छोरी पक्षको मटकोरदेखि विभिन्न कार्यक्रमका कारण सडक अवरुद्ध हुँदा लामो जाम लाग्ने गरेको छ ।


Advertisement

साँझपख सडकमा बैण्ड बाजा, डीजे र नृत्य देखिन्छ । कतिपय बेहुला घोडाको रथमा सवार भएका हुन्छन् भने कतिपय खुला जीपमा त कतिपय आकर्षक कारमा अघि–अघि सवार भएका हुन्छन् । पछि–पछि बैण्ड बाजा सहितको डीजेसहित गइरहेका हुन्छन् ।

बिहेको लगन भएको समयमा जनकपुरका प्रायः सडक जाम लाग्ने गर्छन् । सडकमा हिँड्ने सर्वसाधारणदेखि सवारीसाधन जन्तीले बाटो नै दिइरहेका हुँदैनन् । विवाहको कार्यक्रमले चोकैपिच्छे जाम लाग्ने गरेको छ ।


Advertisement

जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय धनुषाका प्रमुख तथा ट्राफिक प्रहरी निरीक्षक दीपक साहले बिहेको लगन भएको बेला ४०–५० वटासम्म टोली जनकपुरधामको सडकमा हुने गरेको बताए । ‘सबै टोलीले नाचगान गर्दै गइरहेको अवस्थामा हामीले सडक आवागमन सहज पार्ने गर्छौं,’ ट्राफिक प्रमुख साहले भने, ‘नाचगान गर्दै गइरहेको जन्तीको टोलीलाई पन्छाएर सवारीसाधनको आवागमन प्रभावित नहुन दिन हामी खटिरहेका हुन्छौं ।’

धनुषाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी प्रदीपराज कणेलले जिल्लामा डीजे बाजालाई प्रतिबन्धित नै गरेका छन् । करीब ४ महिनाअघि जिल्ला सुरक्षा समितिको बैठकबाटै उनले डीजे बाजालाई प्रतिबन्धित गरेका थिए । उनले डीजेमा प्रतिबन्ध लगाएपनि गाउँघरमा कुनै असर गरेको छैन । गाउँघरमा रातभर डीजेको चर्को श्वरको आतंक नै हुने गरेको छ ।

आफ्नो खुशीको लागि सडक जाम गरेर नृत्य गर्ने प्रवृत्तिका कारण सडकका अन्य उपभोक्तालाई असर परिरहेको नेपाल पत्रकार महासंघ धनुषाका अध्यक्ष अनिल मिश्र बताउँछन् । ‘रातभर चर्को श्वरमा बाजा बजाउने, आफ्नो खुशीको लागि अर्को मानिसलाई समस्यामा पार्ने प्रवृत्तिले सभ्य समाज निर्माण हुन सक्दैन,’ अध्यक्ष मिश्रले भने, ‘झन् भोजपुरीको अश्लिल गीतमा महिलाहरूले नृत्य गर्दै हिँड्नु पनि सकारात्मक होइन ।’ 

‘डीजेलाई स्थानीय प्रशासनले प्रतिबन्ध लगाएपनि कार्यान्वयन किन भएन ?’ मिश्र भन्छन्, ‘बिहेको नाममा भइरहेको अराजक प्रवृत्तिलाई निरुत्साहित गर्न समाजका अगुवा अगाडि आउनुपर्छ ।’ 

बिहेका अधिकांश जन्तीले मदिरा सेवन समेत गर्ने गरेका छ । जसले गर्दा विभिन्न विवाद समेत उत्पन्न हुने गरेको छ । गाउँ–गाउँमा स्थानीय सरकारले नेतृत्व पाइसकेको छ । गाउँको विकृति हटाउन स्थानीय तहका निर्वाचित प्रतिनिधिले बढी ख्याल राख्नु आवश्यक रहेको नेपाल बार एसोसिएसन जनकपुरका सचिव विपिन झा बताउँछन् ।

‘डीजेदेखि चर्को श्वरको बाजा बजाउने काम तत्काल बन्द गरिनुपर्छ,’ अधिवक्ता झाले भने, ‘सडक समेत जाम गरेर नाचगान गर्दै हिँड्नु पनि अराजकता नै हो ।’

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्