दुईतिहाइको अखडामै चरम ढिलासुस्ती : दोष सरकारमाथि, ठेकेदारलाई हाइसञ्चो !

नारायण अर्याल
नारायण अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि समसामयिक घटनाक्रम र प्रशासनिक मामिलामा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

काठमाडौं – सिंहदरबार सरकारको प्रशासनिक केन्द्र हो । दुईतिहाइ बहुमत प्राप्त वर्तमान शक्तिशाली सरकारको अखडा सिंहदरबारमै चरम ढिलासुस्ती हुन्छ भनेर सहजै पत्याउन गाह्रो हुन्छ । तर चरण ढिलासुस्ती सरकारका प्रधानमन्त्री र मन्त्रीकै आँखा अगाडि भइरहेको छ ।

सिंहदरबारको मुख्य भवनको पुनर्निर्माण १८ महिनामा सक्नुपर्ने भएपनि काम सकिने छाँटकाँट छैन । तोकिएको अवधिको १२ महिना सकिँदासम्म पुनर्निर्माण बल्ल ३० प्रतिशत सकिएको छ ।


Advertisement

पुनर्निर्माण प्राधिकरण केन्द्रीय आयोजना कार्यान्वयन इकाईका ईन्जिनियर सुरेन्द्र वैद्यले १८ महिनामा काम सम्पन्न गर्ने गरी शर्मा न्यू टेक्निकल जेभी कुपण्डोल ललितपुरसँग २०७५ जेठ २० गते आयोजना सम्झौता गरिएको बताए ।

दिनदिनै प्रधानमन्त्री र मन्त्रीको नजर पर्ने पुनर्निर्माणको कामलाई समयमै सक्न कसैले चासो देखिएको देखिँदैन । दुईतिहाइको शक्तिशाली सरकारले एउटा निर्माण व्यवसायीसँग आफ्नै अखडामा तोकिएको समयमै काम गराउन नसक्ने अवस्था छ । निर्माण कम्पनी शर्मा न्यू टेक्निकल जेभीले उल्टै सरकारी निकायमाथि नै ढिलासुस्तीको आरोप लगाएको छ ।


Advertisement

‘हामीले सम्झौता गरिसकेपछि ९ महिनामा नै काम सक्ने जानकारी दिएका थियौं र सम्पूर्ण तयारी पनि गरेका थियौं । कुनै सामग्री र श्रमशक्तिको कमी नगरेर हामीले काम प्रारम्भ गर्‍यौं तर पुनर्निर्माण प्राधिकरण कार्यालयको कारणले नै काम गर्न सकेनौं,’ शर्मा न्यू टेक्निकल जेभीका सञ्चालक लक्ष्मी सुवेदीले भने, ‘यो नयाँ प्रकृतिको काम पनि थियो, हामीले छिटो र राम्रो ढंगले सम्पन्न गरेर हस्तान्तरण गर्न चाहेका थियौं । त्यसो गर्दा हामीलाई धेरै फाइदा हुनेवाला थियो तर पुनर्निर्माण प्राधिकरणले हामीले काम गर्ने ठाउँबाट आफ्नो कार्यालय नै खाली गर्न सकेन, जसका कारण हाम्रो काममा पूरै बाधा पुगेको छ ।’

अझैं पनि ७ महिना बाँकी रहेकाले काम गर्न सजिलो अवस्था आए समयमै काम गर्न सक्ने सम्भावना रहेको सञ्चालक सुवेदीले बताए । ‘पुनर्निर्माण प्राधिकरणको कार्यालय अभावका कारण कतिपय कार्यालय सम्बन्धी काम सोही भवनबाट भइरहेकाले द्रूतगतिमा काम गर्न अप्ठ्यारो भएको’ राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण केन्द्रीय आयोजना कार्यान्वयन इकाईका प्रमुख नवराज प्याकुरेलले बताए ।

सरकारी निकायले तोकिएकै समयमा निर्माण सम्पन्न हुने वातावरण बनाउनुपर्ने हो । तर सरकारी अधिकारी उल्टै सामान्य बहाना देखाएर निर्धक्क साथ दोष आफैंमाथि थुपारिरहेका छन् । यसले ढिलासुस्ती गर्ने निर्माण व्यवसायीलाई हाइसञ्चो भएको छ ।

निर्माण कार्यमा भइरहेको व्यवधान फुकाउनेबारे इकाईका प्रमुख नवराज प्याकुरेलले भने, ‘पुनर्निर्माण प्राधिकरणको कार्यालयको लागि अहिले सिंहदरबार परिसरभित्र नै नयाँ प्रिफ्याव भवन तयार भइरहेको छ ।

अबको १ हप्तामा सायद निर्माण प्रक्रिया पूर्णरुपमा सकिन्छ र त्यसपछि प्राधिकरणले पूरै ठाउँ खाली गरेपछि कन्ट्रयाक्टरले द्रूतगतिमा काम अगाडि बढाउला ।’ हालसम्म काम गर्ने ठाउँ दिन नसकेर ठेकेदारले समय अनुसारको काम गर्न नसकेको प्याकुरेलले बताए ।

भवन निर्माण गर्न २१ करोड ४९ लाख ६८ हजार ५३ रुपैयाँ लागत रकममा निर्माण कम्पनीलाई ठेक्का दिइएको थियो । ठेकेदारको लापरवाहीका कारण देशभरका अधिकांश ठेक्कामा ढिलासुस्ती भइरहेको अवस्थामा संघीय सरकारको अखडा सिंहदरबारभित्रै नाजुक देखिएको छ ।

नारायण अर्याल
नारायण अर्याल

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्