सांसदको ‘लूट’ : २ पांग्रेमा गुड्ने, ४ पांग्रे गाडीको भाडा बुझ्ने !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

जनकपुरधाम – नेपाल संघीय समाजवादी पार्टीकी सांसद सावित्रीदेवी साहले प्रदेश सभाबाट प्रत्येक महिना गाडी भाडावापत ६० हजार रुपैयाँ मासिक बुझ्दै आइरहेकी छन् । 

पार्टीको संसदीय दलको नेतासरह पाउने सुविधा अनुसार उनले गाडी भाडावापत रकम बुझ्ने गरेकी छिन् । ४ पांग्रे सवारीसाधन भाडामा लिएको भन्दै रकम बुझ्ने गरेकी छिन् तर ४ पांग्रे गाडीबाट उनी प्रदेशसभा आएको हालसम्म कहिल्यै देखिएको छैन ।


Advertisement

उनका स्वकीय सचिव समेत रहेका उनका पति सीताराम साहले हाक्ने गरेको मोटरसाइकलमा सवार भएर प्रदेशसभा आउने गरेकी छिन् । ना२०प ७२३२ नम्बरको मोटरसाइकलमा चढेर पतिपत्नी प्रदेशसभा आउने–जाने गर्छन् ।

मोटरसाइकलमा मात्र आउने–जाने गरेका सांसद साहका पति सीताराम साहले भने, ‘हुन त भारतीय नम्बर प्लेटको कार नै किनेको छु तर छोराले लगेका कारण उक्त गाडी नल्याएको हो ।’


Advertisement

भारतमा रहेका आफ्ना साला प्रमोद साहको नाममा रहेको बीआर ०६ बीआर ४४५८ नम्बरको भारतीय गाडी किनिसकेको उनले बताए । ‘नेपाली नम्बर प्लेटको गाडी धेरै महंगो भएकाले किस्ता तिर्न पनि अप्ठ्यारो पर्ने हुँदा भारतीय नम्बर प्लेटको नै गाडी किनेका हौं,’ उनले भने ।

इन्धनका लागि मासिक २ सय २५ लिटर डिजल र १० लिटर मोबिल समेत उनले बुझ्दै आएको प्रदेशसभा सचिवालयको अभिलेख रहेको छ । पार्टीबाट उनी प्रदेश सभामा एक्ली सांसद हुन् ।

‘गाडी सुविधा पाउने माननीयज्यूहरूमध्ये कुन माननीयज्यूले गाडी किन्नुभयो वा भएन त्यसको भरपाई भने राख्ने गरिएको छैन,’ प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव रञ्जितकुमार यादव भन्छन्, ‘प्रदेश सभाले गाडी उहाँहरूलाई उपलब्ध गराएको भए अर्को कुरा हुन्थ्यो तर गाडी दिन नसकेपछि गाडी नै भाडामा लिएर चढ्नका लागि उक्त रुपैयाँ दिने गरिएको हो । माननीयज्यूहरू ठूलो मान्छे हो, हामीले केही भन्न पनि मिल्दैन ।’

साह पतिपत्नी
मोटरसाइकल प्रयोग गरेर गाडी भाडा लिने कुरा नैतिकताको कुरा भएको बताउँदै प्रदेशसभा सचिवालयका कर्मचारीले पदको मर्यादा कसरी राख्ने भन्ने कुरा सांसदले नै ख्इाल गर्नुपर्ने बताए । सांसद साह समानुपातिक सांसद हुन् । उनको पार्टीबाट कुनै पनि सांसद चुनाव जित्न सकेन तर समानुपातिकतर्फ एउटा सीट भने पाएको छ । पार्टीबाट एक्लै सांसद भएका कारण प्रदेश सभाले उनलाई संसदीय दलको नेताको सुविधा प्रदान गर्दै आएको छ ।

मासिक २ लाख ४५ हजार रुपैयाँ बुझ्दै 

सांसद साहले मासिक २ लाख ४५ हजार ७ सय ४० रुपैयाँ प्रदेश सभाबाट बुझ्दै आएकी छन् । दलको नेताले पाउने गरेको मासिक पारिश्रमिकवापत ५६ हजार ४ सय ९० रुपैयाँ, आवास सुविधावापत मासिक १८ हजार रुपैयाँ, गाडी भाडावापत ६० हजार रुपैयाँ मासिक पाउने गरेका छन् । त्यसका अतिरिक्त ३ हजार ३ सय रुपैयाँ फोनवापत, २ हजार २ सय रुपैयाँ निजी सचिवालय बन्दोबस्तवापत, २ हजार रुपैयाँ बिजुलीवापत, १० हजार रुपैयाँ अतिथि सत्कारवापत बुझ्दै आएकी छन् ।

निजी सचिवालयमा ‘बालिका’

उनले कर्मचारी सचिवालयवापत मासिक ७३ हजार ९ सय ५० रुपैयाँ बुझ्दै आएका छन् । कर्मचारी सचिवालयका लागि उनले आफ्ना पति सिताराम साह, कम्प्यूटर अपरेटरमा १७ वर्षीय निशाकुमारी महतो र अर्को कर्मचारीमा अजिताकुमारी साहलाई नियुक्त गरेका छन् । बालबालिकालाई कुनै पनि काममा लगाउन नपाइने अवस्थामा सांसद साहले सर्लाही कविलासी–७ की बिन्देश्वर महतोकी १७ वर्षीय छोरी निशाकुमारी महतोलाई कम्प्यूटर अपरेटरमा नियुक्त गरेको प्रदेशसभा सचिवालयको विवरणमा उल्लेख छ ।

गत २०७४ सालको माघ महिनादेखि नै सुविधा लिने गरेको भएपनि उनले पाएको संसदीय दलको कार्यालयमा कहिल्यै पनि कुनै निजी सचिवालयका अन्य कर्मचारी देखिएका छैनन् । 

बालिकालाई कर्मचारी सचिवालयमा किन राखेको भन्ने प्रश्नमा सांसद साहका पति सीताराम भन्छन्, ‘उमेरले के फरक पर्छ र ?’ प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव यादवका अनुसार जागिर खानका लागि कम्तिमा पनि १८ वर्ष हुनैपर्छ । ‘यदि उहाँको सचिवालयका कर्मचारीले १७ वर्षको उमेरदेखि नै रकम बुझिरहेका छन् भने त्यो मिल्दैन, उपयुक्त पनि हुँदैन,’ प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव यादवले भने । फर्निचरवापत ७० हजार रुपैयाँ समेत उनले एकमुष्ठ प्रदेश सभाबाट बुझिसकेका छन् ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्