छात्रालाई आत्मरक्षा प्रशिक्षण दिँदै राष्ट्रिय खेलकुद परिषद

काठमाडौँ - महिलामाथि हुने हिंसा न्यूनीकरण गर्न बाँकेका विभिन्न विद्यालयमा अध्ययनरत छात्रालाई आत्मरक्षाको प्रशिक्षण दिइएको छ ।

बाँके जिल्ला खेलकूद विकास समितिको समन्वयमा राष्ट्रिय खेलकूद परिषद्ले राष्ट्रपति खेलकूद महिला सहभागिता अभिवृद्धि कार्यक्रमअन्तर्गत विभिन्न विद्यालयमा अध्ययनरत १५० छात्रालाई आत्मरक्षासम्बन्धी प्रशिक्षण दिएको छ ।


Advertisement

समितिका अध्यक्ष आतङ्क बस्नेतले खेलकूदको माध्यमबाट महिलामाथि हुने हिंसा न्यूनीकरण र खेलप्रति आकर्षण गर्न प्रशिक्षण दिइएको प्रष्ट पारे । नेपालगञ्जस्थित सरस्वती माध्यमिक विद्यालयमा कक्षा ९ मा अध्ययनरत कृति थारूले आत्मरक्षासम्बन्धी तालीमबाट धेरै नयाँ तथा व्यावहारिक ज्ञान पाएको बताए ।

उहाँले हिँड्डुलका क्रममा वा घरमा बसेको बेला कसैले आक्रमण गरे त्यसबाट जोगिने उपाय सिकेको उल्लेख गरे । प्रशिक्षणले महिलामाथि हुने हिंसा न्यूनीकरणमा ठूलो सहयोग पुग्ने नेपाल सेल्फ डिफेन्ड सङ्घका प्रमुख प्रशिक्षक सञ्जु महर्जनको भनाइ छ । उनका अनुसार प्रशिक्षणमा आक्रमणका क्रममा आफ्नो शरीरमा भएका अङ्ग परिचालन गर्ने, नङ, दाँत, खुट्टा, हात चलाउने विधिका बारेमा ज्ञान तथा सीप प्रदान गरिएको छ ।


Advertisement

 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्