बेलायतका नयाँ प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसन : विवादसँग पुरानो नाता

विन्देश दहाल
विन्देश दहाल

विन्देश दहाल लोकान्तर डट् कममा अन्तर्राष्ट्रिय राजनीतिबारे लेख्छन् । 

बोरिस जोनसन बेलायतका नयाँ प्रधानमन्त्री बन्न लागेका छन् । बुधवार उनले नयाँ जिम्मेवारी सम्हाल्ने भएका हुन् ।

ब्रेक्जिटका विषयमा युरोपेली संघसँगको सम्झौता संसदबाट पास गराउन नसकेपछि टेरिजा मेले केही दिनअघि प्रधानमन्त्री पदबाट राजीनामा दिएकी थिइन् । त्यसपछि  सत्तारूढ दल कन्जर्भेटिभ पार्टीको नेताका लागि भएको चुनावमा बोरिस जोनसनको प्रतिस्पर्धा जेरेमी हन्टसँग थियो र जोनसनले खसेकोमध्ये ६६ प्रतिशत मत ल्याएर चुनाव जिते । 


Advertisement

जोनसन बारम्बार विवादमा घेरिने गर्छन् । टेरिजा मेको कार्यकालमा जोनसन परराष्ट्रमन्त्री थिए । उनी पत्रकार, सांसद, मेयर र परराष्ट्रमन्त्री हुँदै प्रधानमन्त्री बन्न लागेका हुन् । 

उनको दिमाग तीखो छ र उनी मेहनती पनि छन् । तर उनी कसैबाट पनि नाइँ सुन्न चाहँदैनन् भनिन्छ ।


Advertisement

निजी जीवन
हालैका वर्षमा जोनसन निजी जिन्दगीका कारण मिडियामा छाए । पोहोर साल उनले पत्नीबाट पारपाचुके लिएका थिए ।

जोनसनका पाँच सन्तान छन् । चार सन्तान उनले एक पत्नीबाट पाएका हुन् भने एक सन्तान चाहिँ विवाहेतर सम्बन्धमा रहेकी महिलाबाट प्राप्त गरेका हुन् । 

जोनसनले दुई पत्नीसँग पारपाचुके गरिसकेका छन् भने अहिले प्रेमिकासँग बसिरहेका छन् । उनकी पहिली पत्नीको नाम एलेग्रा मोस्टीन–ओवेन हो । उनीहरू विश्वविद्यालयमा पढ्दा भेट भएर विवाह गरेका हुन् । 

उनीहरूको सन्तान भएन अनि एलेग्रासँग पारपाचुकेपछि जोनसनले मरिना ह्वीलरसँग सन् १९९३ मा विवाह गरे । मरिना वरिष्ठ अधिवक्ता हुन् र उनले जोनसनसँगको सम्बन्धबाट चार सन्तान जन्माएकी छन् । मरिनाका पिता बीबीसीका संवाददाता सर चार्ल्स ह्वीलर हुन् भने आमा चाहिँ भारतीय मूलकी दीप सिंह हुन् ।

मरिनासँग विवाह गरेपछि पनि जोनसनले अन्य महिलाहरूसँग सम्बन्ध बनाइरहे । यसले गर्दा उनीहरूबीच खटपट भयो र सन् २०१८ मा उनीहरू छुट्टिए । जोनसनले पब्लिक रिलेसन्समा काम गर्ने क्यारी साइमोन्ड्ससँग राखेको सम्बन्धको खुलासा भएपछि मरिनासँग सम्बन्ध टुटेको थियो ।

क्यारी अब जोनसनसँगै प्रधानमन्त्री निवासमा बस्नेछिन् । त्यसो त क्यारीसँग पनि जोनसनको सम्बन्धमा केही दिनअघि प्रश्न उठेको थियो । उनीहरू बस्ने गरेको फ्ल्याटमा उनीहरूले झगडा गरेको आवाजको रेकर्डिङ छिमेकीहरूले पत्रिकालाई चुहाइदिएका थिए । 

रेकर्डिङमा बोरिसले फ्ल्याट छोडेर जान अस्वीकार गरेको अनि क्यारीलाई ‘मेरो ल्यापटप छोड्’ भनेको र केही खसेको ठूलो आवाज आएको सुनिन्छ । 

तर यो घटना सार्वजनिक भएपछि जोनसन र क्यारी एकजुट भएका छन् अनि घटनामा टिप्पणी गर्न अस्वीकार गरेका छन् ।

बोरिस जोनसन आफ्नो अनौठो कपालका लागि प्रसिद्ध छन् । सार्वजनिक क्षेत्रमा चाहिँ उनी खुला छाडेको कपालका साथ नै देखिन्छन् । 

उनी आफ्ना रमाइला भाषणका लागि चर्चित छन् । कन्जर्भेटिभ दलको नेता छानिएपछि पनि उनले भाषणको शुरूआतमै समर्थकहरूलाई ‘म विजयी भएको कुरा पत्याउनुभएन होला’ भने । 

बोरिसलाई साइकल चलाउन खुबै मन पर्छ । उनका साइकललाई बोलीचालीको भाषामा बोरिस बाइक्स भनिने गर्थ्यो ।

राजनीतिक जीवन
अमेरिकाको न्युयोर्कमा धनाढ्य बेलायती परिवारमा जन्मेका जोनसनले ब्रसेल्सस्थित युरोपीयन स्कूल, याशडाउन हाउस र इटोन कलेजमा अध्ययन गरेका हुन् । उनले अक्सफोर्डको ब्याल्लियोल कलेजमा क्लासिक्स अध्ययन गरेका थिए । उनी फरर ग्रिसेली भाषा बोल्न सक्छन् ।

उनले द टाइम्समा पत्रकारिता शुरू गरेका थिए । तर एउटा उद्धरण बंग्याएको आरोपमा उनलाई पत्रिकाले बर्खास्त गरेको थियो । पछि उनी द डेली टेलिग्राफको ब्रसेल्स संवाददाता बने अनि बेलायती दक्षिणपन्थीहरूमाझ बढिरहेको युरोपेली संघविरोधी भावनालाई मलजल हुने गरी लेख लेख्थे । 

उनी सन् १९९४ सम्म टेलिग्राफमा थिए । टेलिग्राफ छोडेपछि उनी द स्पेक्टेटरको सम्पादक बने र सन् २००५ सम्म सम्पादक रहे ।

सन् २००१ मा उनी हेन्लीबाट सांसद बने । पछि सन् २००८ मा उनी लन्डनको मेयर बने । मेयर बनेपछि उनले सार्वजनिक यातायातमा मदिरा सेवनमा प्रतिबन्ध लगाए र नयाँ बससेवा, साइकल भाडामा लिएर चलाउने योजना अनि टेम्स नदीमा केबलकार चलाउने परियोजना कार्यान्वयन गरे । सन् २०१२ मा उनी पुनः मेयरमा निर्वाचित भए । सन् २०१२ मा लन्डनमा आयोजित ओलम्पिक उनकै रेखदेखमा भएको थियो । 

सन् २०१५ मा उनी अक्सब्रिज यान्ड साउथ रुइस्लिपबाट सांसद बने । 

सन् २०१६ मा जोनसनले युरोपेली संघबाट बहिर्गमन गर्ने बेलायती जनमत संग्रहमा बहिर्गमनको पक्षमा अभियान चलाए । जनमतसंग्रहपछि टेरिजा मे कन्जर्भेटिभ पार्टीको नेता छानिइन् र प्रधानमन्त्री बनिन् । मेले जोनसनलाई परराष्ट्रमन्त्री बनाइन् । 

दुई वर्षसम्म परराष्ट्रमन्त्री भएपछि उनले ब्रेक्जिटका विषयमा मेले अपनाएको दृष्टिकोणमा मतभेद राख्दै पदबाट राजीनामा दिए । मेले ब्रेक्जिट सम्झौता संसदबाट पारित गर्न नसकेपछि राजीनामा दिइन् र जोनसन प्रधानमन्त्री बन्ने बाटो खुल्यो । 

आगामी बाटो
बोरिस जोनसनलाई अमेरिकाका राष्ट्रपति डोनल्ड ट्रम्पसँग प्रायः तुलना गर्ने गरिन्छ । यी दुई नेताले एक अर्काको प्रशंसा गर्ने गरेका छन् । पश्चिममा दक्षिणपन्थी लोकरञ्जनवादको पैरवी यी दुवैले गरेका छन् । 

जोनसनले नयाँ कार्यकालमा ट्रम्पले भनेमुताबिकको काम गर्ने लक्षण देखाइसकेका छन् । अमेरिकाका लागि बेलायती राजदूत किम डारोकले ट्रम्पका बारेमा लेखेको नकारात्मक सन्देश लीक भएपछि जोनसनले किमको प्रतिरक्षा गरेनन् । इरानविरुद्ध युद्ध गर्न खोजेको अमेरिकालाई जोनसन प्रधानमन्त्री भएपछि बेलायती समर्थन प्राप्त हुन सक्छ । 

ट्रम्पले जस्तै जोनसन पनि विवादास्पद बयानका कारण धेरैपटक अप्ठ्यारोमा परेका छन् । इस्लामप्रति यी दुवैले सकारात्मक धारणा राख्ने गरेका छैनन् । बुर्का लगाएका महिलालाई जोनसनले 'लेटरबक्स' जस्तो अनि 'बैंक डकैत' जस्तो देखिने भनी कटु टिप्पणी गरेका थिए । 

कुनै समयमा जोनसनले आफू संसारकै सम्राट हुन चाहेको बताएका थिए । अहिले उनी बेलायतको प्रधानमन्त्री बनेका छन् । तर सम्झौताविहीन ब्रेक्जिट समेत गर्न सकिने धारणा राख्ने जोनसनलाई अगाडिको बाटो सहज छैन । 

संसद्ले सम्झौताविहीन ब्रेक्जिट रुचाएको देखिँदैन । जोनसनले केही सहमति नगरी चुप लागेर बसे भने स्वतः नै सम्झौताविहीन ब्रेक्जिट अक्टोबर ३१ मा हुनेछ तर संसद्ले शायद यसो हुन दिने छैन । त्यसो त देशका प्रभावशाली व्यापारिक संगठनहरूले सम्झौताविहीन ब्रेक्जिटबाट देशको अर्थतन्त्रलाई क्षति पुग्ने बताउँदै आएका छन् ।

अनि जोनसनले अक्टोबर ३१ सम्ममा आइरिश सीमा प्रावधान विनाकै सहमति गरेर ब्रसेल्ससँग गर्ने भने पनि यसो गर्न सहज छैन । युरोपेली संघका नेताहरूले नयाँ सम्झौता नगर्ने र टेरिजा मेसँगै गरिएको सम्झौता अनुसार अघि बढ्ने बताएका छन् । यी सबै परिस्थितिलाई सम्बोधन गर्दै जोनसन कसरी अघि बढ्ने हुन्, समयले नै बताउनेछ ।

एजेन्सीको सहयोगमा
 

विन्देश दहाल
विन्देश दहाल

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्