धनगढी बमकाण्डका घाइतेहरूको पीडा: उपचारको जिम्मा कसैले नलिँदा डिस्चार्ज भएर पनि अस्पतालमै !

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

भारतीय नागरिक मोबिन खान

धनगढी – सुदूरपश्चिम प्रदेशको राजधानी धनगढीको शहीदगेटस्थित निलम होटलमा भएको बम विस्फोटका घाइतेहरूले मानसिक पीडामा उपचार गराइरहनुपरेको दुखेसो पोखेका छन् ।

धनगढीकै माया मेट्रो अस्पतालमा उनीहरूले प्रहरीको कडा सुरक्षा खेरामा उपचार गराइरहेका छन्, त्यसमाथि औषधोपचारको व्यवस्था हालसम्म कसैले नगर्दा समस्यामा भएकाे छ ।


Advertisement

धनगढीमा ट्र्याक्टर ग्यारेज सञ्चालन गर्दै आएका भारतीय नागरिक मोबिन खानलाई साउन १० गते नै अस्पतालले डिस्चार्ज गरेको थियो । तर औषधोपचारको रकम कसैले भुक्तानी नगरिँदा उनी अस्पतालमै बस्न बाध्य छन् । 

उनकी पत्नी सल्मा खातुनले हालसम्म अस्पतालमा १ लाख ५ हजारको रुपैयाँ तिर्न बाँकी देखिएको जानकारी दिइन् । पैसा तिर्न बाँकी रहेकै कारण अस्पतालले घर जान नदिएको दुखेसो सल्माले सुनाइन् ।


Advertisement

साउन २ गते बेलुका पौने ७ बजे भएको सो विस्फोटको जिम्मा सरकारद्वारा प्रतिबन्धित नेत्रविक्रम चन्द (विप्लव) नेतृत्वको नेकपा समूहले लिएको थियो ।

सो समूहका सेती–महाकाली ब्यूरो इञ्चार्ज निर्माणले एक विज्ञप्ति जारी गरेर घटनाको जिम्मा लिँदै घाइतेको औषधोपचारको व्यवस्था गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका थिए । तर हालसम्म न सो समूहले उपचार खर्च उपलब्ध गराएको छ, न त सरकारले नै ।

उक्त विस्फोटमा ५ जना घाइते भएका थिए । घटनामा परेर उक्त समूहका रामबहादुर सिंह (राजेश)को ज्यान गएको थियो । घाइतेमध्ये होटल सञ्चालक केशवराज पाण्डेको उपचार अन्यत्रै भैरहेको छ भने भारतीय नागरिक मोबिन खान, धनगढी उपमहानगरपालिका–४ बोराडाँडीका जितेन्द्र यादव र कञ्चनपुरको बेलडाँडी गाउँपालिका– ५ झिलमिलाका लक्ष्मण सेरेलाको उपचार यहीँ भैरहेको छ ।

प्रहरीले घाइते सेरेला नेकपा समूहको कार्यकर्ता रहेको भन्दै अस्पतालमै सुुरक्षा सतर्कता बढाएको छ । घटना यता सो अस्पतालमा प्रहरीले सुरक्षा सतर्कता बढाएको हो । जसले गर्दा मानसिक पीडाकाबीच उपचार गराइरहेको घाइते सेरेलाले बताए ।

घटनामा आफ्नो हात नरहेको बताउने सेरेलाले आस्थाकै भरमा प्रहरीले मानसिक तनाब दिइरहेको बताए । केही दिन अघिसम्म परिवारजन तथा इष्टमित्रलाई भेट्न समेत नदिएको बताउने उनी आजभोलि भेट्न आउनेहरूको पूरै विवरण लिएर मात्रै भेट्न दिइरहेको सुनाउँछन् ।

अण्डा तथा कुखुरा व्यवसायी संघ कैलालीका अध्यक्ष समेत रहेका घाइते यादवले औषधोपचारमा समस्या भएको बताए । हालसम्म पूरै खर्च अस्पतालले लगाइरहेको बताउँदै उनले राज्य र विप्लव समू दुवैले उपचारमा चासो नदेखाएको गुनासो गरे ।

‘हालसम्म अस्पतालले नै उपचार खर्च बेहोर्दै आएको छ तर कतिबेला पैसा माग्ने हो, थाहा छैन । उपचार खर्च धेरै लागेको छ । व्यक्तिगत लगाउने आफ्नो हैसियत छैन । हालसम्म कसैले पनि उपचारको जिम्मा लिएको सुनेको छैन’, यादवले भने ।

घाइते यादवको पेटको अप्रेसन साउन ३ गते भएको थियो । उनको शरीरमा अझै २ वटा फलामका किल्लाहरू देखिएका छन् । जसका कारण २ वटा अप्रेसन अझै गर्नुपर्ने अवस्था रहेको चिकित्सकहरूले जनाएका छन् ।

माया मेट्रो अस्पताल व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष धिरेन्द्र साउदले हालसम्म आफ्नै स्रोतसाधनबाट उपचारको व्यवस्था गर्दै आएको जनाए । 

‘बिरामीसँग १ पैसा मागेका छैनौं । हालसम्म आधिकारिक रूपमा कसैले पनि उपचारको व्यवस्था गरिदिन्छौं, भनेका छैनन् । सीडीयो सापसँग कुरा भएपनि हालसम्म केही जवाफ आएको छैन । के गर्नु हामीकहाँ आफ्नै औषधीको फ्याक्ट्री छैन ।’

कैलालीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी यज्ञराज बोहराले घाइतेहरूको उपचारमा कुनै कमी हुन नदिनेबारे अस्पताल प्रशासनसँग छलफल भएको र खर्चको जोहो पनि सरकारबाटै हुने जनाकारी गराए । तर घटनाका सबै घाइतेहरू अनुसन्धानको दायरामा रहेकोले सामान्य घाइते सरह उपचारपछि घर जान नपाएको प्रजिअ बोहराले स्पष्ट पारे ।

अनुसन्धानको प्रक्रिया जारी रहुञ्जेलसम्म घाइतेहरू सुरक्षा निगरामी रहिरहने समेत उनले बताए ।

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्