नेकपा अध्यक्षद्वय घनीभूत छलफलमा : पार्टीको शक्ति सन्तुलन फेरिँदैछ ?

फाइल फोटो

काठमाडौं – प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली सिंगापुरबाट स्वदेश फर्केलगत्तै पार्टीभित्रको आन्तरिक विवादका विषयमा पार्टीका अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’सँग निरन्तर संवाद र परामर्शमा लागेका छन् ।

स्वास्थ्य परीक्षणका लागि प्रधानमन्त्री ओली गत साउन १८ गते सिंगापुर गएका थिए भने २८ गते सोमवार स्वदेश फर्केका थिए । प्रधानमन्त्री फर्केपछि अध्यक्ष प्रचण्डसँग बालुवाटारमा परामर्श गरेका हुन् । 


Advertisement

भेटमा समसामयिक राजनीति र पार्टी एकीकरण प्रक्रिया टुंग्याउने विषयमा छलफल भएको प्रचण्डको सचिवालयले बताएको छ । मंगलवार पनि भेटघाटको कार्यक्रम रहेको छ ।

‘प्रधानमन्त्री ओली र अध्यक्ष प्रचण्डबीच सोमवार साँझ भेट भएको थियो र भेटमा समसामयिक राजनीतिका बारेमा चर्चा भयो,’ प्रचण्डका प्रेस सल्लाहकार विष्णु सापकोटाले भने, ‘उहाँहरू आज पनि भेटघाट गर्ने कार्यक्रम रहेको छ र भोलि बोलाइएको सचिवालय बैठकमा विभागहरूका बारेमा ठोस निर्णय गर्न आज सहमतिको प्रयास हुनेछ ।’


Advertisement

यसअघि पटक–पटक बसेको सचिवालय बैठकले कुनै निष्कर्ष दिन नसकेपछि गत साउन १४ गते अध्यक्ष प्रचण्ड पारिवारिक भ्रमण भन्दै दुबईतिर उडेका थिए भने १८ गते स्वास्थ्य परीक्षणका लागि प्रधानमन्त्री ओली सिंगापुर गएका थिए । 

१५ दिन स्थगित भएको सचिवालय बैठक मंगलवार बोलाइएको थियो । मंगलवार गृहकार्य नपुगेको भन्दै बैठक स्थगित भएको छ । 

‘पार्टी विभागका विषयमा सचिवालय बैठकले निर्णायक कदम चाल्नुपर्नेमा उहाँहरू एकदम सिरियस हुनुहुन्छ,’ एक सचिवालय सदस्यले भने, ‘सचिवालय बैठकको मिति पटक–पटक तोक्ने र बैठक स्थगित गर्ने कामले आम जनता र कार्यकर्ताबीच राम्रो सन्देश गइरहेको छैन । लामो समयसम्म अड्केर बसेको एकता प्रक्रियालाई टुंगोमा पुर्‍याउन दुवै निरन्तर छलफल परामर्शमा हुनुहुन्छ ।’

विभागमै अड्को 

गत साउन १३ गते बसेको सचिवालय बैठक पार्टीका नेताहरूको इच्छा बुझेर विभागको नेतृत्वबारे सहमति जुटाउने भन्दै १५ दिनका लागि स्थगित गरिएको थियो ।

दुवै अध्यक्ष विदेश भ्रमणमा लागेपछि पार्टीभित्र नेताहरूको इच्छा बुझेर प्रतिवेदन तयार पार्ने जिम्मा महासचिव विष्णु पौडेलले लिए । पार्टीभित्र ४ सय ४१ केन्द्रीय सदस्य रहेकोमा अध्यक्षद्वय र महासचिवबाहेक १ सय ६९ को जिम्मेवारी तोक्न अझै बाँकी छ । 

पौडेलले जिम्मेवारी पाउन बाँकी रहेका अधिकांश नेताहरूलाई उनीहरूको रुचि र इच्छाका बारेमा सोधिसकेको र त्यसलाई प्रतिवेदनमा समेटिएको जानकारी दिएका छन् । अधिकांश नेताहरूले पार्टीका विभागहरूमा सचिवालय सदस्यले आँखा गाड्न नहुने सुझाव दिएका थिए । मंगलवार बस्ने भनिएको सचिवालयमा महासचिव पौडेलले तयार पारेको प्रतिवेदन पेश गर्न कार्यक्रम रहेको थियो । 

पार्टीको शक्ति सन्तुलन फेरिँदैछ ?

पार्टीभित्रको विवादलाई स्थायी रूपमा हल गर्ने विषयलाई लिएर गत आइतवार वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल अध्यक्ष प्रचण्डलाई भेट्न खुमलटार गए । प्रधानमन्त्री ओली सोमवार मात्र स्वदेश फर्केका हुन् । 

अध्यक्ष प्रचण्ड र वरिष्ठ नेता नेपालबीच ४ घण्टाभन्दा बढी छलफल भएको थियो । छलफल विभाग र पोलिटब्यूरोका विषयमा केन्द्रित रहेको थियो । भेटमा नेपालले स्कूल विभागमा देखिएको विवाद टुंग्याउन तत्कालका लागि अध्यक्षद्वयकै मातहतमा स्कूल विभाग राख्न सकिने सुझाव दिएको स्रोत बताउँछ । नेता नेपाल ईश्वर पोखरेललाई स्कूल विभाग दिन नसकिने पक्षमा उभिँदै आएका छन् । 

नेता नेपालले पार्टीको अन्तर्राष्ट्रिय विभागको नेतृत्व पाउने पक्कापक्की जस्तो भएको छ । अर्का वरिष्ठ नेता तथा पूर्व प्रधानमन्त्री झलनाथ खनालले नीति तथा प्रतिष्ठानको जिम्मेवारी पाउने मोटामोटी सहमति पहिल्यै बनिसकेको थियो । 

सचिवालय बैठक स्थगित भएको १५ दिनमा नेकपाभित्रको शक्ति सन्तुलन नै परिवर्तन हुने परिस्थिति देखापरेको छ । नेता नेपाल र प्रचण्डको आइतवारको लामो छलफलले ओलीपक्ष झस्किएको जस्तो देखिन्छ भने पार्टीभित्र कतिपय विषयमा प्रचण्डलाई साथ दिएका वामदेव गौतमले लोकान्तरमा लामो आलेख लेख्दै पार्टीको कार्यदिशा ‘जनताको जनवाद’ हुन नसक्ने धारणा व्यक्त गरेपछि प्रचण्ड पक्ष झस्किएको छ ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्