गाई हत्या प्रकरणः सुर्खेतलाई डम्पिङ साइड बनाइएको सांसदको आरोप

छानविन समिति गठन गर्न सांसदको माग

शेरबहादुर थापा
शेरबहादुर थापा

थापा लोकान्तरकालागि कर्णाली प्रदेशका प्रतिनिधि हुन् ।

फाइल फोटो

सुर्खेत - गत साता सुर्खेतमा नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिकाले दैलेखका लागि भनि पठाएको २९१  ओटा गाई मध्ये ३७ गाईको हत्या गरिएको प्रसंगले प्रदेश सभामा प्रवेश पाएको छ ।

उपमहानगरले दैलेखका लागि भन्दै पठाइएको गाई सुर्खेतमा भीरबाट खसालेर हत्या गरिएपछि प्रदेश सभा सदस्यहरूले प्रदेश सरकारसँग छानविन समिति गठन गर्न माग गरेका हुन ।


Advertisement

नेकपा सचेतक सीता नेपालीले सुर्खेतलाई बाँके र दैलेखले डम्पिङ साइड बनाएको बताइन् । ‘दैलेखको जिल्ला समन्वय समितिले गाई मगाएको तर उपमहानगरपालिकाले कटकुवालगायतका स्थानमा दायाँतर्फ गाईलाई खसालेर हत्या गरिएको छ,’ उनले भनिन, ‘के गर्न खोजिएको हो ? डम्पिङ साइड त बनाउन भएन नी ?’ उनले बाढीपीडितहरूलाई तत्काल पालबाट बाहिर ल्याउन प्रदेश सरकारलाई आग्रह गरिन् ।

प्रदेश सभा सदस्य पदमा खड्काले गाई हत्या गरिएको स्थान उत्तरी जलाधार क्षेत्र भएको र त्यहाँको पानीको मुहान हत्या गरिएका गाईका कारण दुर्गन्धित भई महामारी आउने सम्भावना भएको बताइन् ।


Advertisement

उनले सुर्खेती जनताको स्वास्थ्यसँग खेलवाड गर्ने अधिकार कसैको नभएको बताइन् । उनले दैलेख जिल्ला समन्वय समितिले लेखेको पत्रमा षडयन्त्र भएको बताउँदै त्यसको छानविन हुनुपर्ने बताइन् । उनले सरकारले एक विज्ञप्तीसम्म किन निकाल्न किन सकेन भन्दै प्रश्न गरिन् ।

सांसद विन्दमान विष्टले नेपालगञ्ज देखी कटकुवासम्म गाई ल्याउँदा प्रहरीले के हेरेको थियो भन्दै प्रश्न गरे । ‘गाडीको रुट परमिट नै नभएका गाडीलाई कसले कसरी अनुमति दियो ? बुढा गाईगोरु कुन स्वार्थका लागि मगाइएको हो ? तत्काल छानविन समिति गठन गरि दोषीलाई कारवाही गर्न आवश्यक छ,’ उनले भने ।

सांसद गोपाल शर्माले गाई हत्या गरेर मात्रै यस्तो घटना सार्वजनिक भएको बताउँदै यस्ता तस्करी धेरै हुने गरेको उनको आरोप छ । उनले यसबारेमा गम्भीरतापूर्वक छलफल गर्नुपर्नेमा जोड दिए । साथै रुकुम पश्चिममा तत्कालीन जनसत्ताले घर जग्गा रजिष्ट्रेसन गरी कर लिएको र खरिद विक्री गरेको स्मरण गराए ।

‘तर अहिले उनीहरूले लालपूर्जा पाउन सकिरहेका छैनन् । ५ सय व्यक्ति यस प्रकरणका काण तनावमा छन्,' उनले भने, ‘अहिले उनीहरूलाई कि बढेको मूल्य देउ की जग्गा खाली गर भन्ने धम्की आइरहेको छ । यो समस्या समाधान गर्न सरकारले तत्काल पहल गरोस् ।’

सांसद र मन्त्री भ्रष्ट बहादुर !

प्रदेश सभा सदस्य कुमृराज शाहीले गाउँमा सरकार र संसदहरूलाई भ्रष्ट बहादुर र लुटबहादुरको संज्ञा दिन थालिएको बताए । कर्णाली राजमार्गमा खाल्डै खाल्डा हुँदा, राजधानीकै सडकको अवस्था दयनीय हुँदा जनताले यस्तो आरोप लगाउने गरेको उनको भनाइ थियो । सरकार र माननीयले योजनाको नाउँमा पैसा पचाउने गरेको आरोप लागिरहेको बताउँदै सांसद शाहीले यसबारेमा सरकार सजग रहनुपर्नेमा जोड दिए ।

पैसा उठाउन सांसद र मन्त्री आए

नेपाली कांग्रेस कर्णाली प्रदेश सभा संसदीय दलका नेता जीवनबहादुर शाहीले कर्णालीका दश जिल्लामा सांसद र मन्त्री जाँदा पैसा उठाउन आएको भन्ने हल्ला चलिरहेको बताए ।

‘विभिन्न उपभोक्ता समिति गठन गर्ने, उनीहरूले काम गर्ने, भ्रष्टाचार उनीहरूले गर्ने तर हाम्रो नाम बेचेर कमाउ धन्दा गर्नेहरूले गलत प्रचार गरिरहेका पाइयो,' उनले भने, ‘प्रतिपक्ष मौन भएको आरोप समेत लगाइएको छ ।’

यस्तो प्रचारका बारेमा सरकारको ध्यान जानुपर्ने उनको जिकिर थियो । उनले रुकुम पश्चिम, कालिकोटलगायत अधिकांश जिल्लामा प्राविधिकसँग मिलेर उपभोक्ता समितिले लाखौं बजेट दुरुपयोग गरेको बताउँदै यसतर्फ सम्बन्धित मन्त्रालयले छानबिन गर्नुपर्ने बताए ।

‘असार १५ मा उपभोक्ता समितिसँग कामको सम्झौता गरिएको छ,' उनले प्रश्न गरे, ‘असार मसान्तमा अर्थात १० दिनमै सबै भुक्तानी किन र कसरी दिइएको हो ?’

उनले हुम्ला लगायतका हिमाली जिल्लामा पहिले कर्मचारीलाई दुःख दिन पठाउने गरिएको स्मरण गर्दै गौ हत्या प्रकरणमा पनि त्यस्तै भएको बताए । ‘जिसस दैलेख, नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिका तथा जिल्ला प्रशासन कार्यालयले गाई लिने, लैजाने विषय एकै दिन कसरी सम्भव भयो ?’ उनले प्रश्न गरे, ‘कि पुरै डिजीटलाइज्ड भइसकेका हौं हामी ?’

 

कमेन्ट गर्नुहोस्