आलम प्रकरण : देउवाको अभिव्यक्तिले कांग्रेसलाई 'ड्यामेज' !

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि राजनीति, समसामयिक घटनाक्रम र वैदेशिक रोजगारीमा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

काठमाडौं – २२ जनालाई जिउँदै इँटाभट्टामा हालेर हत्या गरेको आरोपमा पक्राउ परेका कांग्रेस सांसद आफ्ताब आलमका सम्बन्धमा सभापति शेरबहादुर देउवाले बोलेको कुराले कांग्रेसलाई 'ब्याकफायर' गरेको छ ।

सभापति देउवाले शुक्रवार पार्टीको नीति तथा प्रशिक्षण प्रतिष्ठानले मध्यपुरठिमीमा आयोजना गरेको कार्यक्रममा १२ वर्षपछि आलमलाई पक्राउ गरेर कम्युनिस्ट सरकारले लोकतन्त्र मास्न खोजेको आरोप लगाएका थिए । 


Advertisement

लोकतन्त्र र विधिको शासनको पैरवी गर्ने कांग्रेसका सभापति देउवाले दिएको अभिव्यक्तिको चौतर्फी आलोचना भइरहेको छ । आलोचनापछि शनिवार एक विज्ञप्ति जारी गर्दै देउवाले कांग्रेसले अनुसन्धानमा सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता जारी गरे । तर कांग्रेसलाई २४ घण्टाभित्र पुगेको क्षति न्यूनीकरण गर्न विज्ञप्तिले उल्लेखनीय भूमिका खेलेको छैन । 

हतारमा बोलिहाल्ने र फुर्सदमा पछुताउने नेपाली राजनीतिक नेतृत्वको ठूलो कमजोरीबाट कांग्रेस सभापति देउवा अछुतो रहेनन् । यो प्रकरणले उपनिर्वाचनको मुखैमा आलमको प्रतिरक्षा गर्न खोजेका देउवा र उनको पार्टी कांग्रेसलाई राजनीतिक घाटा पुग्ने निश्चित छ ।


Advertisement

आलम प्रकरणमा कांग्रेसमा ३ धार ! 

आलम प्रकरणमा कांग्रेसभित्र ३ धार देखा परेको छ । पहिलो धार आलमको बचाउमा केन्द्रित छ । दोस्रो धार निष्पक्ष अनुसन्धान गर्न सघाउने पक्षमा र तेस्रो धार अहिल्यै केही नबोल्ने पक्षमा देखिन्छ । 

पहिलो संविधानसभाको निर्वाचनताका गृहमन्त्री कृष्णप्रसाद सिटौला थिए । रौतहटमा भएको नरसंहारका विषयमा सिटौला जानकार नहुने कल्पना पनि गर्न सकिन्न । 

अझ तत्कालीन रौतहट प्रहरी प्रमुख लक्ष्मण न्यौपाने (जो पछि टिकापुर काण्डमा मारिए) ले घटनास्थल सिल गरेको र घाइतेलाई स्कर्टिङ गरेर इँटाभट्टासम्म लैजान सहयोग गरेको आरोप मृतकका आफन्तको छ ।

देउवासँगै शुक्रवारको कार्यक्रममा उपस्थित सिटौलाले पनि सरकारले कांग्रेसविरुद्ध निरन्तर प्रहार गर्न खोजेको र पछिल्लो कडी आलमलाई पक्राउ गरेको भन्दै सरकारको आलोचना गरे । यद्यपि सिटौलाले त्यसपछि कुनै वक्तव्य जारी गरेर आफ्नो भनाइ फिर्ता लिएका छैनन् । 

सभापति देउवा र नेता सिटौलाको शुक्रवारको अभिव्यक्ति जिब्रो चिप्लिएर बाहिर नआएको कांग्रेसका कतिपय नेताहरूको बुझाइ छ ।

'आलम पहिला तत्कालीन सभापति गिरिजाप्रसाद कोइरालाका दाहिने हात थिए,' कांग्रेसका एक केन्द्रीय समिति सदस्यले लोकान्तरसँग भने, 'अहिले पनि उनी कांग्रेसभित्र मधेसी जनमतलाई एकढिक्का बनाएर राख्नसक्ने पात्र हुन् । यही सिलसिलामा सभापति र नेता सिटौलाले आलमको पक्षमा बोल्नुभएको हो ।' 

आफ्नो भनाइले कांग्रेसलाई ड्यामेज गर्ने देखेपछि देउवा १ सय ८० डिग्रीमा घुमेको उनले दाबी गरे । 'सामाजिक सञ्जालमा चर्को आलोचना भएपछि अनुसन्धानमा सहयोग गर्ने धारणा त आयो, तर मनमुटु भने उहाँहरूको आलमकै पक्षमा छ,' उनले भने ।

आलम प्रकरणमा दोस्रो धार निष्पक्ष छानबिनमा सहयोग गर्ने पक्षमा रहेको छ । कांग्रेसका केही युवा नेताहरू आलम पक्राउ परेदेखि नै आफूहरू स्वतन्त्र छानबिनमा सहयोग गर्ने धारणा व्यक्त गरे । तीमध्ये एक हुन् प्रवक्ता विश्वप्रकाश शर्मा । 

शर्माले आलम पक्राउ परेपछि गत असोज २७ गते नै सामाजिक सञ्जाल ट्वीटरमा अनुसन्धानलाई सघाउने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका थिए । आलम पक्राउ परेपछि रौतहटमा कांग्रेस कार्यकर्ताले कुनै अप्रिय घटना नघटाउन् भनेर उनले लेखेको ट्वीटलाई अर्का युवानेता गगन थापाले रिट्वीट गर्दै आफ्नो सहमति भएको जनाए । 

यसमा अर्का युवाने ता तथा केन्द्रीय समिति सदस्य चन्द्र भण्डारीको पनि सहमति छ । 'अपराधले व्यक्ति र राजनीतिक दल चिन्दैन,' आइतवार लोकान्तरसँग कुरा गर्दै भण्डारीले भने, 'आलम प्रकरणको निष्पक्ष छानबिन हुनुपर्छ भन्ने हाम्रो पार्टीको आधिकारिक धारणा हो । अहिल्यै हामीले आलम दोषी या निर्दोष छन् भनेर ठोकुवा गर्ने होइन । अनुसन्धानमा सहयोग पुर्‍याउनु सबैको कर्तव्य हो ।' 

आलम प्रकरणमा देखिएको तेस्रो धारको प्रवृत्ति 'पर्ख र हेर' हो । कांग्रेसका कतिपय नेताहरू अहिल्यै केही बोल्न चाहँदैनन् । २२ जना मारिएको आरोप लागेको भएपनि प्रमाण केही नरहेको भन्दै कतिपय नेताहरूले आलम निर्दोष सावित हुने प्रतिक्षा गरेर बसिरहेका छन् । 

नबोलेको भए राम्रो हुन्थ्यो - श्रेष्ठ 

सभापति देउवानिकट मानिने नेता गोपालमान श्रेष्ठ यो विषयमा सभापति नबोलेको भए राम्रो हुने धारणा व्यक्त गर्छन् । 

आइतवार लोकान्तरसँग कुरा गर्दै श्रेष्ठले भने, 'सभापति यो विषयमा नबोलेको भए राम्रो हुन्थ्यो । तर बोलिहाल्नु भयो । त्यसपछि शनिवार विज्ञप्ति निकालेर अनुसन्धानमा सहयोग गर्छौं भनिसक्नुभएको छ । आधिकारिक धारणा आइसकेपछि यो विषयलाई थप उचाल्ने काम गर्नु राम्रो होइन ।' 

श्रेष्ठले कांग्रेस कानूनी राज्यको विपरीत नरहेको दाबी गरे ।

'हामी कुनै पनि मुद्दामा आरोप लागेका आरोपितमाथि छानबिनमा असहयोग गर्ने कल्पना पनि गर्न सक्दैनौं,' उनले भने, 'यो नै कांग्रेसको आधिकारिक धारणा हो । यही कुरा सभापतिले शनिवार निकाल्नुभएको विज्ञप्तिमा पनि उल्लेख छ ।'

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्