रुपन्देहीमा विद्युत् चुहावट घट्दो

खस्यौली – रुपन्देहीमा विद्युत् चुहावट घट्दै गएको देखिएको छ ।

नियन्त्रणका कार्यक्रम प्रभावकारी र विद्युत्मा प्राविधिक सुधार भएकोले चुहावट घट्दै गएको नेपाल विद्युत् प्राधिकरण बुटवल वितरण केन्द्रका प्रमुख सञ्जयकुमार मिश्रले जानकारी दिए ।


Advertisement

बुटवल उपमहानगरपालिका, सैनामैना नगरपालिका, देवदह नगरपालिका लगायतका क्षेत्रमा प्रत्यक्ष हुकिङ, मिटर र मागको आधारमा चुहावट हुने गरेको बताइएको छ । 

‘विद्युत्को खपत गर्नेले जती स्वीकृति लिएको छ त्यति नै आधारमा बल्ब जडान गर्नुपर्छ नभए त्यसलाई मागको आधारमा चुहावट मानिन्छ,’ प्रमुख मिश्रले भने, ‘केन्द्रको तथ्यांक अनुसार आर्थिक वर्ष २०७३/७४ मा १२.३४ प्रतिशत विद्युत् चुहावट भएकोमा आव २०७४/७५ मा ९.६१ प्रतिशतमा झरेको छ ।


Advertisement

आव २०७५/७६ मा ६.९१ प्रतिशतमा विद्युत् चुहावट सीमित हुन पुगेको  छ । आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा विद्युत् चुहावट गर्ने २ जनालाई कारवाही गरिएको छ । ती दुईसँग ३३ हजार ७५३ रुपैयाँ रकम असूली गरिएको थियो ।  

उक्त आर्थिक वर्षमा मिटरबाट विद्यु चुहावट गर्ने तीन जनालाई कारवाही गर्दा ९९ हजार ६९८ रुपैयाँ रकम असूली भएको छ । यसैगरी मागका आधारमा चुहावट अन्तर्गत ३ हजार ९९३ जनालाई कारवाही भएको छ । उनीहरूबाट २ करोड १४ लाख  ६८ हजार ५२४ रकम असुली भएको छ ।

विद्युत् चुहावटमा यस क्षेत्रबाट कूल ३ हजार ९९८ कारवाहीमा परेकोमा २ करोड १६ लाख ९७६ रुपैयाँ रकम असूली भएको जनाइएको छ ।  

केन्द्रका प्रमुख मिश्रका अनुसार चुहावट नियन्त्रणका लागि मिटरमा ताल्चा हान्ने काम भएको र त्यस्तो एक हजार ५०० ग्राहकको रिसिलिङ गरिएको छ । ‘कतिपय अवस्थामा विद्युत् चुहावट थाहा नभएर पनि हुने गरेको छ,’ उनले भने । प्रमुख मिश्रले विद्युत् प्राधिकरणले ग्राहक वर्गीकरण सुधार लगायतका कार्यक्रमसमेत सञ्चालन गरेको जानकारी दिँदै विद्युतको वक्यौता प्रतिशत पनि घट्दै गएको बताए ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्