सिकलसेलको त्रासभित्र फस्टाउँदै अवैध नेटवर्किङ धन्दा, ओरियन्स र भेस्टिजबाट ठगिँदै सर्वसाधारण

लखन चाैधरी
लखन चाैधरी

लखन चौधरी लोकान्तरका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेश प्रतिनिधि हुन् । 

धनगढी –  थारु समुदायमा देखिएको सिकलसेल एनिमियाको त्रासभित्र अवैध ठगीधन्दा फस्टाउँदै गएको छ ।

भारतसहित विभिन्न देशमा शाखा कार्यालय रहेको ओरियन्स ग्लोबल मार्केटिङ कम्पनी र भेस्टिज मार्केटिङ कम्पनीले नेपालका विभिन्न क्षेत्रमा गैरकानूनी नेटवर्किङको जालो फैलाएर सोझासाझा नेपालीलाई ठगिरहेको भेटिएको छ ।


Advertisement

कम्पनीले विभिन्न उत्पादन नेटवर्किङ प्रणालीमार्फत एजेन्ट बनाएर बिक्री गर्नुका साथै विभिन्न कमिसनको प्रलोभन देखाएर पैसा संकलन गरिरहेको पाइएको हो ।


Advertisement

धनगढी उपमहानगरपालिका–१७ पथरीका स्थानीय चुल्हुराम चौधरीले आफ्नो छोरा सुरज चौधरी केही महिनाअघि ओरियन्स प्रतिनिधिको लहलहैमा लागेर ठगिएको दुःखेसो पोखे । कैलाली बहुमुखी क्याम्पसमा ११ कक्षामा अध्ययनरत उनका छोरा सीमावर्ति भारतीय बजार लखिमपुरमा शाखा कार्यालय रहेको ओरियन्स कम्पनीमा ३ महिना बसेको र ३१ हजार रुपैयाँ खर्च गरेको उनले बताए । पैसा सकिएपछि साथीबाट २ हजार रुपैयाँ ऋण मागेर उनी घर फर्केको चौधरीले बताए ।

‘क्याम्पस पढ्दै गरेका छोराले पैसाको लोभमा क्याम्पस छोडेर कम्पनीमा लाग्यो । अहिले ठगियो । उजुुरी गरौं भने कसमाथि गरौं ? जोमार्फत कम्पनीमा लाग्यो, उहीँ मान्छे नै ठगिएको रहेछ,’ उनले भने ।

नाम उल्लेख नगर्ने शर्तमा धनगढी क्षेत्रमा काम गरिरहेका ओरियन्सका एक प्रतिनिधिले भारतको लखिमपुरमा शाखा कार्यालय रहेको कम्पनीले हेल्थ नेटवकिङ प्रणालीमार्फत नेपालका विभिन्न क्षेत्रमा आफ्नो सञ्जाल विस्तार गरेको जानकारी दिए । आफूले हालसम्म दर्ता फर्म, सेमिनारमा प्रशिक्षण र केही औषधी खरिदबापत १ लाख भारतीय रुपैयाँ खर्च गरिसकेको बताउँदै उनले प्रतिफल भने अझै पाउन नसकेको बताए ।

कैलालीको घोडाघोडी नगरपालिका–१० की ओरियन्सकी एक पूर्व प्रतिनिधिले कम्पनीमा लागेर आफूले १ लाख नेपाली रुपैयाँ खर्च गरेको जानकारी दिइन् तर प्रतिफल नपाएको र ठगिएको महसूस भएपछि छाडेको उनले बताइन् । सामाजिक प्रतिष्ठामा आँच आउने भन्दै उनले आफ्नो नाम भने उल्लेख नगर्न अनुरोध गरिन् ।

ओरियन्स प्रतिनिधिको ठगीधन्दाले व्यापकता पाउँदै गएको छ । प्रतिनिधिले आफ्नो सामग्री बिक्री गर्ने उद्देश्यले सिकलसेल एनिमिया रोग निको हुने दाबी गर्दै आएका छन् । सिकलसेलका बिरामीलाई सरकारद्वारा उपलब्ध गराइएको औषधोपचार छाड्न लगाएर कम्पनीका प्रतिनिधिले आफ्ना उत्पादन खरिद गर्न लगाएर खुुवाएको पाइएको छ ।

धनगढीमा काम गर्दै आएका ओरियन्सका प्रतिनिधि रञ्जित चौधरीले कम्पनीको औषधि बिकाउने नाममा सरकारले उपलब्ध गराएको सिकलसेलको औषधि छोडाएको पाइएको छ । उनले बिरामीसँग भिडियो समेत बनाएर यूट्युबमा अपलोड गरेका छन् ।

सिकलसेल एनिमिया तराईको थारु समुदायमा बढी देखिएको रोग हो । जसको औषधि उपचारको लागि सरकारले १ लाख रुपैयाँ प्रतिबिरामी उपलब्ध गराउँदै आएको छ ।

ओरियन्स प्रतिनिधिका अनुसार नयाँ प्रतिनिधिसँग १ डायमन्ड योजना अनुसार ६ हजार, २ डायमन्ड योजना अनुसार २० हजार र ३ डायमन्ड योजना अनुुसार ६० हजार भारतीय रुपैयाँ शुरूमै दर्ता फर्म र सेमिनार शुल्कबापत लिने गरिएको छ । पछि आफ्ना प्रतिनिधिलाई आफ्नो विभिन्न उत्पादन बिक्री गराउने र पिरामिड शैलीको सञ्जाल विस्तार गरेर विभिन्न आर्थिक प्रलोभन दिँदै ठग्ने गरिएको छ ।

ओरियन्सले जस्तै भेस्टिजले पनि आफ्नो धन्दालाई व्यापक बनाएको छ । भेस्टिज प्रतिनिधिका अनुसार भेस्टिजले नेपालमा वेल्थ टे«ड कम्पनीको नाममा आफ्नो नेटवर्किङ कारोबार चलाउँदै आएका छन् ।

प्रशासन बेखबर

कैलालीमा दुवै कम्पनीको गैरकानूनी धन्दा मौलाएपनि स्थानीय प्रशासन भने बेखबर रहेको पाइएको छ । कैलालीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी यज्ञ बोहराले दुवै कम्पनीका गतिविधिबारे जानकारी नपाएको र कहीँकतैबाट उजुरी नपरेको बताए । उजुरी परेको खण्डमा त्यहीँ अनुसार अनुसन्धान थालिने प्रजिअ बोहराले बताए ।

केही समयअघि भारतमा रहेको नेटवर्किङ व्यवसायका नाममा नेपालीले नै गाउँका सोझासाझा नेपालीलाई ठगी गरेको आरोपमा बर्दिया प्रहरीले ४ जनालाई पक्राउ गरी सार्वजनिक गरेको थियो । ओरियन्सको नेटवर्किङ व्यापारका नाममा ठगी गरेको आरोपमा बर्दिया गुलरिया नगरपालिका–४ का विवेक थारू, वडा ५ का हिमाल भनिने प्रजय चौधरी, बारबर्दिया नगरपालिका–७ का दिपक चौधरी र राजापुर नगरपालिका–३ का आशा थारूलाई पक्राउ गरिएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय बर्दियाले जनाएको छ ।

कमेन्ट गर्नुहोस्