भारतीयहरू दुलाहा–दुलहीसहित विवाह गर्न आउँछन् चितवनको सौराहा

प्रतिकात्मक तस्वीर

भारतबाट विवाह गर्न सौराहा आउने पर्यटकको संख्या बढ्दै गएको छ ।

विवाहको मौसममा दुलाहा–दुलहीसहित सबै बन्दोबस्तीका सामान बोकेर भारतीयहरु विवाहका लागि आउने क्रम बढेको हो ।


Advertisement

भारतीय पर्यटकले सौराहाका होटल २ देखि ३ रातका लागि पूरै भाडामा लिएर विवाह गर्ने गर्छन् । साना होटल भए एउटा होटलमा दुलाहा र अर्को होटलमा दुलही बसेर बाजागाजाका साथ जन्ती गएर विवाह गर्ने क्रम बढेको छ । ठूला होटल ‘बुक’ गर्दा एउटै होटलमा दुलाहा–दुलही राखेर दुलाहालाई बजार परिक्रमा गरी रमाइलो गर्ने गर्दछन् । 

होटल सेभेन स्टार र वेस्ट उडका सञ्चालक माधव दुवाडीका अनुसार नोभेम्बर महिनामा मात्र २ होटलमा २/२ वटा विवाहको ‘बुकिङ’ रहेको छ । सोमवार सेभेन स्टारमा भारतीय विवाह भएको भन्दै उनले २ वा ३ दिन होटल बूक गरी विवाह गर्ने गरेको बताए । एउटा विवाह गर्दा होटलको बगैंचा, सभाहल, कोठा र पानी प्रयोग गरेवापत ५ लाख रुपैयाँ लिने गरेको दुवाडीको भनाइ छ । 

नअट्नेहरू बाहिर होटलमा बस्ने गर्दछन् । एउटा विवाहमा ४ सय हाराहारी आउने गर्दछन् । खानादेखि बाजागाजासम्म सबैको तयारी समूह भारतबाटै आउने गर्दछन् । होटल वाइल्डलाइफ क्याम्पका सञ्चालक शंकर सैंजुको होटलमा गत वर्ष एउटा विवाह भएकामा यस वर्ष पनि अर्को विवाह भएको छ । यस वर्ष पटनाबाट आएका एक जोडीले विवाह गरेको उनले जानकारी दिए ।

अन्य होटलमा पनि विवाहका लागि बुकिङ भइरहेको छ । क्षेत्रीय होटल संघका पूर्व अध्यक्षसमेत रहेका सैंजुले यसबाट अन्य पर्यटकलाई असर नपरोस् भन्नका लागि सावधानी अपनाइएको बताए । वन र वन्यजन्तुमा रमाउन पर्यटक आउने भएकाले विवाहका कारण असर नपरोस् भन्नका लागि आफूहरू सचेत रहेको सैंजुको भनाइ छ । 

क्षेत्रीय होटल संघ सौराहाका अध्यक्ष दीपक भट्टराईका अनुसार गत वर्षभन्दा यो वर्ष विवाह गर्न आउनेको संख्या बढेको छ । गत वर्ष ७/८ वटा जति विवाह भएको भएपनि यो वर्ष त्यति विवाह भइसकेका छन् । भारतीय सीमा क्षेत्रबाट बढी विवाह गर्न आउने गरेको पाइएको छ । सो क्षेत्रमा मदिरा सेवन गर्न नपाउने भएपछि यहाँ आउने क्रम बढेको हो । मासु र मदिरा सेवन गरेर रमाइलोका साथ विदेशमा गएर कम खर्चमा विवाह गर्न चाहनेका लागि सौराहा उपयुक्त थलो बनेको उनले बताए ।

यस वर्ष धमाधम होटलहरुमा विवाह र बुकिङ हुने क्रम जारी रहेको उनले जानकारी दिए । यसरी विवाह गर्न आउनेहरू सौराहामा हुने पर्यटकीय गतिविधिहरुमा सहभागी हुने गरेका छन् । यस क्षेत्रका पर्यटन व्यवसायीले गएका २ वर्ष भारतीय सीमा क्षेत्रका शहरमा पुगेर यहाँको पर्यटकीय महत्वबारे प्रचारप्रसार गरेका थिए ।

पर्यटकको संख्या घट्यो

विवाह गर्न भारतीय आउने क्रम बढेपनि नियमित रुपमा आउने पर्यटकको संख्या घटेपछि व्यवसायी निराश बनेका छन् । क्षेत्रीय होटल संघका अध्यक्ष भट्टराईका अनुसार गत वर्ष यो समयमा सौराहाका होटलका कोठा ७० प्रतिशत हाराहारी बुकिङ हुने गरेको भएपनि यस वर्ष ४० प्रतिशत हाराहारी मात्र भरिएका छन् । दशैं र तिहारपछि नोभेम्बर महिना पर्यटकहरू धेरै आउने गर्दथे ।

भट्टराईका अनुसार यसरी आएका पर्यटकमध्ये आधाभन्दा बढी चिनियाँ रहेका छन् । के कारणले पर्यटक घटेको हो बुझ्न नसकेको उनको भनाइ छ । वन र वन्यजन्तुसँग सम्बन्धित सँगै अन्य पर्यटकीय गतिविधि बढाउनुपर्ने देखिएको भट्टराईले जानकारी दिए । डिसेम्बर महिनासँगै विदेशी आफ्नै देशमा क्रिसमस र नयाँ वर्षका लागि रमाउने भएकाले यहाँ कम आउने गर्दछन् । 

सौराहामा ११० होटल रहेका छन् । यी होटलको क्षमता ५ हजार ५०० भन्दा बढीे छ । चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जमा पाइने दुर्लभ वन्यजन्तुको अवलोकन, डुंगा सयर, थारू संस्कृतिमा रमाउनका लागि यहाँ पर्यटक आउने गर्दछन् । – नारायण अधिकारी/रासस

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्