भुम्लुमा ४४ वर्षदेखि हजार परिवार लालपुर्जाविहीन

प्रतिकात्मक तस्वीर

काभ्रेपलाञ्चोक जिल्लाको कोशीपूर्व क्षेत्रस्थित भुम्लु गाउँपालिकाको २ वटा वडाका करीब १ हजार परिवार ४४ वर्षदेखि लालपुर्जाविहीन अवस्थामा छन् ।

विक्रम संवत् २०३२ सालमा नापीका बेला साबिक पीपलटार गाविसका खेतीयोग्य जमीनबारे विवादपछि भएपछि टुक्रिएर भुम्लुटार र फलाँटे गाविस हुँदा स्थानीय वासिन्दा लालपुर्जाविहीन बन्न पुगेका हुन् ।


Advertisement

गाउँपालिका–७ का ३६५ र ८ का ५८९ पीडित परिवारसँग ४४ वर्षदेखि आफ्नो जमीनको लालपुर्जा नभएको ८ नम्बरका वडाध्यक्ष मोतिलाल तामाङले बताए । उनका अनुसार लालपुर्जाविहीन भूकम्पपीडितसँग जग्गाको कागजात नभएको जनाइएपछि २ वर्षपछि मात्रै सरकारी राहात अनुदान उपलब्ध गराइएको हो ।

‘भूकम्पको २ वर्षपछि सरकारी आवास निर्माण राहत अनुदान उपलब्ध गराइएपछि यहाँका भूकम्पपीडितले घर बनाउन थालेका थिए,’ तामाङले भने ।


Advertisement

जग्गाधनीले जमीन कर ‘तिरो’ तिरेको तथा अनुगमनकर्ता इन्जिनीयरले दिएको निस्साको आधारमा गत विक्रम संवत् २०७४ सालको कात्तिकमा सरकारले आवास निर्माण अनुदान उपलब्ध गराएको हो । त्यसअघि परिचयपत्र, नागरिकता भए पनि जग्गाको लालपुर्जा नभएका कारण भूकम्पपीडितले अनुदान सम्झौता गर्न पाएका थिएनन् ।

सरकारले लालपुर्जाविहीन पीडितको समस्यालाई मध्यनजर गर्दै २०७५ भदौमा आवास निर्माणसम्बन्धी कार्यविधि बनाएपछि यहाँका एक हजार लालपुर्जाविहीनले किस्ताबन्दीमा सरकारी अनुदान लिएर घर बनाउन पाएका हुन् ।

यसैबीच, भुम्लु गाउँपालिकाको ४४ वर्षदेखि लालपुर्जाविहीन २ वटा वडाका करीब १ हजार परिवारलाई पुनः नापी गरी लालपुर्जा वितरण गर्न जिल्लास्थित नापी कार्यालयले शुक्रवार ८ नम्बर वडास्थित भुम्लुमा फिल्ड कार्यालय स्थापना गरेको छ । उक्त कार्यालयको काभ्रेपलाञ्चोकका प्रतिनिधिसभा सदस्य एवं सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुलप्रसाद बाँस्कोटाले शुक्रवार कार्यालयको उद्घाटन गरे ।

सरकारको राष्ट्रिय नीति ‘छानो, नानो र मानो’ विहीन नागरिक नहोस् भन्ने उद्देश्यअन्तर्गत भुम्लुटारका ती दुई वडाको समस्या तत्कालै हल गर्न फिल्ड कार्यालय स्थापना गरिएको उनले बताए । उनले भने, ‘तत्कालीन एमालेको सरकारले ६० हजारलाई जग्गा वितरण गरेको थियो, अहिलेको सरकारले कोही पनि जमीनको मालिक बन्नेबाट वञ्चित गराउँदैन ।’

दुवै वडाको ७५ प्रतिशत नापी तथा लालपुर्जा निर्माणको काम सकिएपछि वितरणको काम शुरू गरिने नापी प्रमुख कृष्णप्रसाद न्यौपानेले बताए । उनका अनुसार वडा नम्बर ७ मा पनि लगत्तै अर्को फिल्ड कार्यालय स्थापना गरी ४ महिनाको समयमा उनीहरूलाई लालपुर्जा वितरणको काम सकिने छ । 

भुम्लु गाउँपालिका–८ का चित्रबहादुर श्रेष्ठले लालपुर्जा वितरण गर्न गाउँमै फिल्ड कार्यालय स्थापना भएकामा खुशी व्यक्त गरे । ‘हामी निकै खुशी भएका छौं, अब जग्गा बेचबिखन तथा बैंकिङ लगायतका काम गर्न सजिलो हुने भयो,’ उनले भने । स्थानीय सन्तमाया तामाङले पनि आफ्नो जग्गाको लालपुर्जा पाउने भएपछि निकै खुशी भएको बताइन् ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्