लुम्बिनी क्षेत्रका विकास आयोजनामा नयाँ मन्त्रीको विशेष चासो

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

लुम्बिनीलाई केन्द्रमा राखेर निर्माण भइरहेका तथा थप सम्भाव्यता अध्ययन भइरहेका यस क्षेत्रका आयोजनाहरूमा संघीय सरकारले विशेष चासो दिएको छ । लुम्बिनीलाई केन्द्रविन्दु मानेर रुपन्देही, कपिलवस्तु र नवलपरासी पश्चिमका विभिन्न क्षेत्रमा चलिरहेका आयोजनाहरू विशेष प्राथमिकतामा परेका छन् ।

संघीय सरकारका नवनियुक्त भौतिक पूर्वाधार तथा यातायातमन्त्री वसन्तकुमार नेम्वाङले मन्त्रालयका सचिव एवं विभागका महानिर्देशकसहित प्राविधिक लिएर ती आयोजनाको विशेष अनुगमनमा आएका छन् । उनी मन्त्री बनेपछिको पहिलो अनुगमन र औपचारिक सार्वजनिक कार्यक्रम नै यही बनेको हो ।


Advertisement

उनले गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल, बुटवल–बेलहिया सडक, भैरहवा–लुम्बिनी सडक, लुम्बिनी–कपिलवस्तु तौलिहवा सडक, बेलबास–बेथरी, फायरलायन–हरैया–लुम्बिनी सडक तथा हुलाकी सडक र अहिले बन्ने तयारीमा रहेको बुटवल–नारायणघाट सडकको निरिक्षण एवम् अनुगमन गरेका थिए ।

रुग्ण अवस्थामा रहेका, समस्याग्रस्त भएका र समस्याउन्मुख सबैखाले आयोजनाहरूको लगत संकलन गर्ने काम भइरहेको भन्दै मन्त्री नेम्बाङले अध्यय्नलगत्तै अर्को कदम चालिने बताए । उनले कतिपय आयोजनाहरू हेर्दा हेर्दै त्यहीँबाट तत्कालै पनि निर्देशन दिएका थिए ।


Advertisement

भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्री बनेपछिको पहिलो कार्यक्रमकै रुपमा मन्त्री  नेम्वाङ् राष्ट्रिय गौरवका आयोजनाको स्थलगत निरीक्षणमा निस्किएका हुन् । मन्त्री पदमा बहाली भएपछि पहिलोपटक पवित्र स्थल लुम्बिनीमा आएको उनले बताए । जिल्ला–जिल्लामा पुगेर उनले ठूला आयोजनाको निरीक्षण गरिएको र सम्भव भएसम्म सबैको पछिल्लो अवस्थाको विवरण लिने काम भएको मन्त्रीको भनाइ छ ।

मन्त्री नेम्वाङ मन्त्रालयका सचिव, विभागका महानिर्देशकसहितको टोली लिएर आयोजनाको निरीक्षणमा आएका थिए । टोलीले निर्माणाधीन बेलहिया–बुटवल व्यापारिक मार्ग, भैरहवा लुम्बिनी तिलौराकोट सडकखण्ड, सिद्धबाबा सडक खण्ड, बुटवल–नारायणगढ सडक खण्ड र तिनाउ, दानव, कञ्चन, रोहिणीलगायतका नदीहरूमा बन्न लागेका पुलहरूसमेतका आयोजनाको निरीक्षण गरेको उनीसंगै निरीक्षणमा पुगेका प्रदेश सभा ५ का नेकपाका प्रमुख सचेतक तथा नेकपाका युवा नेता भूमिश्वर ढकालले जनकारी दिए । निर्माणाधीन आयोजनाको काम सुस्त रहेको उल्लेख गर्दै कामको गति बढाउन सम्बन्धित निकायलाई निर्देशन दिएको उनले बताए ।

मन्त्री नेम्बाङले अनुगमनका क्रममा भैरहवा एयरपोर्टदेखि लुम्बिनीखण्डमा पर्ने तिनाउ–डण्डा नदिमा निर्माणाधिन तीन वटा पुलहरूको तत्काल ठेक्का रद्ध गर्न निर्देशन दिएको जानकारी गराउँदै मन्त्री नेम्बाङले ढिलासुस्ती भएका आयोजनाहरूमा सरकार कडा रुपमा प्रस्तुत हुने संकेत दिए ।

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्