नेकपा राजनीतिक प्रतिवेदन – नेपाली भूभाग समेटेर भारतले नक्सा जारी गर्नु असह्य

सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले स्थायी कमिटी बैठकमा पेश गरेको राजनीतिक प्रतिवेदनमा भारतले नेपालका भूभाग समेटेर नक्सा जारी गर्नु असह्य भएको उल्लेख गरिएको छ ।

आइतवार पार्टी केन्द्रीय कार्यालय धुम्बाराहीमा आइतवार अपराह्न बसेको स्थायी कमिटी बैठकमा अध्यक्ष प्रचण्डले राजनीतिक प्रतिवेदन पेश गरेका थिए ।


Advertisement

प्रतिवेदनमा हालसालै भारत सरकारले प्रकाशित गरेको नयाँ नक्सामा नेपालको कालापानी क्षेत्र, लिपूलेक र सिमा नदी महाकालीको महान लिम्पियाधुरालाई समेत आफ्नो भू-भागमा राखेको कुरामा नेपालका सबै राजनीतिक दल, नेपाल सरकार, बौद्धिक र विज्ञ समुदाय र सिंगो नेपाली समाजलाई असैह्य भएको उल्लेख गरिएको छ ।

‘हाम्रो पार्टी, सरकार र आम नेपाली जनताले तत्काल राजनैतिक र कुटनैतिक सम्बाद मार्फत भारत सरकारसँग नक्सा सच्याउन, नेपाली भूमीबाट भारतीय सेना हटाउन नेपालको भूमि फिर्ता लिन पहल शुरू गरिसकेको छ,’ प्रतिवेदनमा भनिएको छ, ‘हाम्रो पार्टी र सरकारले सुगौली सन्धी अनुसार लिम्पियाधुरा मुहान भएको महाकाली नदी पूर्व नेपाल र पश्चिम भारत रहेको तथ्य स्पष्ट गरिसकेको छ ।’


Advertisement

प्रतिवेदनले अन्तर्राष्ट्रिय परिस्थितिका उपरोक्त संकेतहरूले नेपालका अगाडि रहेका अवसर र चुनौतिहरूलाई देखाएका भन्दै राष्ट्रिय एकता एवम् परिपक्व राजनैतिक र कुटनैतिक पहलका आधारमा चुनौतिको समाना गर्न र अवसरहरूको सदुपयोग गर्नु नेपालको राष्ट्रिय जिम्मेवारी रहेको बताएको छ । 

यद्यपि सीमा विवादका सन्दर्भमा सरकारले आवश्यक कूटनीतिक र अन्य पहल गरिसकेकाले नेकपाको प्रतिवेदनमा यही विषय उल्लेख हुनु ठीक नभएको केही स्थायी कमिटी सदस्यले चर्चा गरेका थिए ।

‘सरकारले पहल गर्नुपर्ने विषयमा पार्टी बोलिरहनुपर्छ जस्तो लाग्दैन,’ एक स्थायी कमिटी सदस्यले लोकान्तरसँग भने, ‘महाकाली नदीबाट पूर्वका नेपालका भूभागहरू समेटेर भारतले नक्सा जारी गर्नु ठीक नभएको सर्वदलीय सहमति पनि भइसकेको छ । यस्तो अवस्थामा यो विषयलाई राजनीतिक प्रतिवेदनमा उल्लेख नगरेको भएपनि हुने थियो ।’

 

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्