नेकपा–कांग्रेस मिलेपछि राजधानी हेटौंडा र नाम बाग्मती सर्वसम्मत !

नाम र राजधानीको सम्बन्धमा हेटौंडामा बसेको सर्वदलीय बैठकले प्रदेश नम्बर ३ लाई बाग्मती नामाकरण गर्ने र स्थायी राजधानी हेटौंडालाई कायम गराउने एउटा मात्र प्रस्ताव पेश गर्ने निर्णय गरेको छ । सो प्रस्ताव प्रदेशसभाबाट सर्वसम्मत पारित गराउने निर्णय समेत भएको छ ।

स्थायी राजधानी र नामका विषयमा सर्वसम्मत गराउने प्रयासस्वरुप मुख्यमन्त्री डोरमणि पौडेलको पहलमा शुक्रवार अबेर सर्वदलीय बैठक बसेको थियो ।


Advertisement

बैठकमा प्रदेशसभामा प्रतिनिधित्व गर्ने नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा), नेपाली कांग्रेस, विवेकशील नेपाली दल, विवेकशील साझा, नेपाल मजदूर किसान पार्टी, राप्रपा र राप्रपा संयुक्तका प्रदेशसभा सदस्यको उपस्थिति थियो ।

बैठकमा मुख्यमन्त्री पौडेलले महत्त्वपूर्ण विषयवस्तुमा यो वा त्यो दलभन्दा पनि सर्वदलीय सहमतिमा निर्णय गर्दा सकारात्मक सन्देश जाने र सकसमा रहेका अन्य प्रदेशले पनि प्रदेश नम्बर ३ ले स्थापित गरेको नजिरबाट समस्या हल गर्न सक्ने बताए । उनले सकेसम्म स्थायी राजधानीको एउटा मात्र नाम हेटौंडा र एउटा मात्र प्रदेशको नाम बाग्मतीलाई सबै दलले समर्थन गरेर जान अनुरोध गरे ।


Advertisement

प्रदेशसभामा प्रमुख प्रतिपक्षी दलका नेता इन्द्रबहादुर बानियाँले इतिहास लेखाउने बेलामा एक भएर जानुको विकल्प नरहेको बताए । ‘राजनीति चुनावका बेला गर्ने हो, अहिले साझा मुद्दामा सबै दल एक छन् भन्ने सन्देश दिन एकढिक्का भएर निर्णय गर्नुपर्छ,’ उनले भने । 

बैठकमा सहभागी हुनुअघि आफ्नो दलको संसदीय दलको बैठक बसेको र बैठकले प्रदेशसभामा प्रस्ताव हुने हेटौंडा र वाग्मतीको पक्षमा मत जाहेर गर्ने सर्वसम्मतिले निर्णय गरेको भन्दै नेता बानियाँले एकता प्रदर्शन गर्नुपर्ने बेलामा तलमाथि हुने देखिए ह्वीप लगाएरै भए पनि अगाडि बढ्ने बताए ।

नेकपा संसदीय दलका उपनेता तथा प्रदेशका आन्तरिक मामिला तथा कानूनमन्त्री शालिकराम जम्कट्टेलले व्यक्तिगत रुचि र चाहनाभन्दा पनि माथि उठेर एकता प्रदर्शन गर्ने बेला भएको बताए । ‘हामीभित्र पनि विभिन्न धारणा थिए, अडान थिए तर छलफल र अन्तर्क्रियाबाट एउटै धारणा बनाएका छौं, अब सबै दलको धारणा एउटै भए जनतामा सकारात्मक सन्देश प्रवाह हुन्छ र राम्रो सन्देश जान्छ,’ उनले भने ।

नेपाल मजदूर किसान पार्टीका सुरेन्द्रराज गोसाईंले प्रदेशको राजधानी उपत्यकाभित्र वा आसपास हुनुहुँदैन भनेर आफ्नो दलले पहिल्यैदेखि भन्दै आएको बताए । उनले नाम समेत कुनै जातजाति, धर्म र संस्कृतिलाई प्रतिनिधित्व गर्ने र विवाद निम्त्याउने खालको हुनुहुन्न भन्ने माग रहेकामा हाल अघि सारिएको स्थायी राजधानी हेटौंडा र नाम बाग्मती आफूहरूलाई स्वीकार्य हुने बताए । राप्रपाका रीता माझीले प्रदेशसभामा ऐतिहासिक सहमति कायम हुनुपर्ने भन्दै नाम वाग्मती र सामरिक महत्त्वका हिसाबले हेटौंडा राजधानी उपयुक्त हुने बताए ।

राप्रपा संयुक्तका रीना गुरुङले आफूहरू शुरूदेखि नै हेटौंडाको पक्षमा रहेको र राजधानीको नामसमेत साझा आएकाले सर्वसम्मति गराउने मुख्यमन्त्रीको चाहनामा साथ दिने बताए ।

छलफलमा विवेकशील नेपाली दलका रमेश पौडेलले आफ्नो दलले कसैले पनि नउठाएका बेला प्रदेश नम्बर ३ को नाम बाग्मती प्रदेश हुनुपर्छ भनेर आवाज उठाउने काम गरेको भन्दै नाममा आपत्ति नरहेको र राजधानीका सम्बन्धमा भने आजसम्म धारणा दिने बताए । विवेकशील साझाकी शोभा शाक्यले आफ्नो दलले नामांकनबारे विगतमै धारणा बनाइसकेकाले बाग्मतीमा समर्थन गर्ने जनाए । राजधानीको सम्बन्धमा भने शनिवार आधिकारिक धारणा दिने उनले बताइन् ।

प्रदेशसभामा नेकपाका ८०, कांग्रेसका २२, विवेकशील नेपालीका ३, नेपाल मजदूर किसान पार्टीका २, राप्रपाका १, राप्रपा संयुक्तका १ र नयाँ शक्तिका १ गरी ११० सदस्य छन् । – रिपेश दाहाल/रासस

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्