नेप्से परिसूचकमा २६ अंकको सुधार हुँदा १३०० विन्दुमाथि

धितोपत्र बजारको शेयर कारोबार मापक नेप्से परिसूचकमा वृद्धि हुने क्रम जारी छ ।

लगातार उकालो लाग्दै आएको बजारले गति समात्दा बजारले बिहीवार अर्को नयाँ विन्दु समातेको छ । बजार १ हजार ३०० को विन्दुमाथि पुगेको छ । 


Advertisement

लगानीकर्तामा एक प्रकारको सकारात्मक प्रभाव परेपछि बजारले गति समातेको टिप्पणी भइरहेको छ । नेपाल स्टक एक्सचेञ्जका अनुसार नेप्सेमा २६ अंकको सुधार भई १ हजार ३१०.२३ मा पुगेको हो ।

सेन्सेटिभ परिसूचक समेत ३.९० ले वृद्धि भई २८२.८७ मा पुगेको छ । नेप्सेले ‘बुलिस टे«न्ड’ पछ्याउँदा कारोबार रकममा समेत उच्च अंकको वृद्धि भएको छ । कूल ५० लाख २५ हजार ५६३ कित्ता शेयर १ अर्ब ६९ करोड ९९ लाख ९५ हजार १०७ मा कारोबार भएको छ । 


Advertisement

यस साता बजारले नयाँ उचाइ प्राप्त गरेको कारोबार रकमबाट पनि पुष्टि भएको छ । बीमा समूहमा देखिएको सकारात्मक प्रभावका कारण बजारले गति समातेको देखिन्छ । कारोबार भएका कूल १२ उपसमूहमध्ये बिहीवार अन्य उपसमूहको मात्रै शेयर घटेको छ । सो उपसमूह १.७ ले ओरालो लाग्दा बैंकिङ १९.३८, व्यापार २८.५९, होटल ७४.५५, विकास बैंक ४१.८४, जलविद्युत् ७.९७, वित्त २६.५५, निर्जीवन बीमा १२५.७१,उत्पादन ९७.३१, लघुवित्त ७६.१८, जीवन बीमा २४२.५८ र सामूहिक लगानी कोष ०.३२ ले बढेको छ । 

नेप्सेका अनुसार कारोबारका आधारमा हिमालयन डिस्ट्रिलरी शीर्ष स्थानमा रहेको छ । सो कम्पनीको १४ करोड ३८ लाख ९९ हजार ६३६ रुपैयाँ बराबरको कारोबार भई शीर्ष स्थानमा रहेको छ । शिवम् सिमेन्ट १३ करोड ५९ लाख ६० हजार २०२ रुपैयाँ, एनआईसी एशिया बैंक ६ करोड ८३ लाख १६ हजार ८१६, प्रभू बैंक ४ करोड ८६ लाख ५७ हजार ८०७, नेपाल लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनी ४ करोड ७८ लाख १८ हजार ५५, नेपाल बैंक ४ करोड २६ लाख ७० हजार ४९४, कुमारी बैंक ४ करोड २ लाख २७ हजार ४३६ र प्राइम बैंक ३ करोड ८६ लाख ५५ हजार ६४० बराबरको कारोबार भई शीर्ष स्थानमा रहे ।

नेप्सेका अनुसार नबिल प्रगति फण्ड, मल्टिपर्पोज फाइनान्स कम्पनी आइसिएफसी फाइनान्स, ग्लोबल आइएमई लघुवित्त वित्तीय संस्था, तिनाऊँ मिशन डेभलपमेन्ट बैंकका शेयरधनीले १० प्रतिशतले कमाएका छन् । नेसनल माइक्रोफाइनान्स ९.९४, आशा लघुवित्त वित्तीय संस्था ९.९३, इन्फिनिटी लघुवित्त वित्तीय संस्था ९.९२ र लक्ष्मी लघुवित्त वित्तीय संस्थाका शेयरधनीले ९.९० प्रतिशतले कमाए । 

महिला सहयात्रा माइक्रोफाइनान्स वित्तीय संस्था २.६८, अरुण काबेली पावर २.१५, नेशनल  हाइड्रोपावर १.८५, सानिमा बैंकको ऋणपत्र १.८३, लक्ष्मी इक्विटी फण्ड १.८१, गुर्खाज फाइनान्सका शेयरधनीले १.६१ प्रतिशतले गुमाए ।

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्