अनियमिततामा ‘नरम’ सतर्कता केन्द्र, हेटौंडा सिमेन्ट उद्योगका गैरकानूनी कामहरू सदर ?

नारायण अर्याल
नारायण अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि समसामयिक घटनाक्रम र प्रशासनिक मामिलामा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

हेटौंडा सिमेन्ट उद्योगमा सामग्री खरिद र कर्मचारी भर्नामा अनियमितता भएको राष्ट्रिय सतर्कता केन्द्रको छानबिनबाट फेला परेको छ ।

सिमेन्ट उद्योगमा कर्मचारी भर्ना प्रक्रिया, कर्मचारीको सेवासुविधा र सामग्री खरिदमा अनियमितता भएको उजुरीपश्चात छानबिन गर्दा अनियमितता भएको देखिएको केन्द्रको छानबिन प्रतिवेदनमा उल्लेख गरिएको छ ।


Advertisement

छानबिनमा हेटौंडा सिमेन्ट उद्योगमा ३ वटा बर्नर पदको दरबन्दीमा पदपूर्ति हुँदाहुँदै दरबन्दी नै नभएका थप ३ पदमा विज्ञापन खोलेर छनोट गरेको र बर्नर चिफ पद नै नरहेको अवस्थामा कर्मचारी नियुक्त गरेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । 

दरबन्दी नै नभएको पदमा विज्ञापन आह्वान गरेर उद्योगकै पूर्व कर्मचारीलाई छनोट गरी अनियमितता गरेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । 


Advertisement

उद्योगलाई आवश्यक पर्ने सामग्री खरिद योजना र लागत अनुमान नै तयार नगरी ४३ लाखभन्दा बढीको सामग्री खरिद गरेको पाइएको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । बर्नर पदमा कर्मचारी रिक्त नहुँदै सिमेन्ट उद्योगमा २०७२ भदौमा ४ कर्मचारीको लागि आवेदन माग गरिएको थियो ।

उद्योगबाट अवकाश प्राप्त कर्मचारीहरू रामचन्द्रप्रसाद रौनियार, अनिरुद्रप्रसाद सिंह र श्यामप्रसाद श्रेष्ठलाई उद्योगले बर्नर पदमा छनोट गरेको छ ।

सिमेन्ट उद्योग सञ्चालक समितिको १२४२ औं बैठकले दरबन्दी नै नभएको चिफ बर्नर पदमा मासिक ८५ हजार रुपैयाँ पारिश्रमिक दिने गरी नागेन्द्रप्रसाद सिंहलाई करारमा नियुक्ति दिएको छ । सतर्कता केन्द्रको अध्ययनले बर्नर पदमा नियुक्त भएका श्याम श्रेष्ठबाहेक ३ जना कर्मचारी तोकिएको योग्यतामा कमी देखिएको जनाएको छ ।

सिमेन्ट उद्योगले आर्थिक वर्ष ०७४/०७५ र आर्थिक वर्ष ०७५/०७६ मा क्रमशः १९ लाख र २४ लाख रुपैयाँभन्दा बढीको वियरिङ सोझै खरिद गर्नु खरिद ऐन तथा नियमावलीको मर्म विपरीत भएको सतर्कता केन्द्रको ठहर छ ।

स्वीकृत दरबन्दीभन्दा बढी कर्मचारी भर्ना नगर्ने, करारका कर्मचारीलाई शुरूको तलबमानभन्दा बढी तलबको व्यवस्था नगर्ने र उद्योगलाई हित हुने विपरीत खरिद प्रक्रिया अगाडि नबढाउन उद्योगलाई सुझाव दिएको छ ।

अनुसन्धानको जानकारी उद्योग मन्त्रालयलाई गराउने निर्णय राष्ट्रिय सतर्कता केन्द्रले गरेको छ ।

अनियमित तरिकाले गरिएका नियुक्ति र खरिदका काम बदर गर्ने वा संलग्न कर्मचारीलाई कारवाही गर्न भने सतर्कता केन्द्रले सिफारिस गरेको छ । उद्योगमा भएका अनियमित काममा सतर्कता केन्द्र ‘नरम’ देखिएको छ । सतर्कता केन्द्रले ‘भविष्यमा अनियमितता नगर्नू’ भनी सचेत गराउँदै विगतमा भएका अनियमितता सच्याउने र कारवाही गर्ने मामिलामा मौन देखिएको छ ।

सतर्कता केन्द्रले कारवाहीको निर्णय नगर्दा गैरकानूनी तरिकाले भएका नियुक्तिले निरन्तरता पाउने भएका छन् । उद्योगमा भ्रष्टाचार नै भएको नदेखिएकाले कारवाहीको सिफारिस नगरिएको सतर्कता केन्द्रका सूचना अधिकारी डालनाथ अर्यालले बताए । ‘नीति नियम विना नै भएका काम अनियमितता हो, कारवाही नै गर्नुपर्ने खालको अनियमितता देखिएन,’ उनले भने, ‘कारवाही गर्ने निर्णय लिँदा उद्योग नै धरासायी हुने भएकाले कारवाहीको निर्णय लिइएन ।’ 

नारायण अर्याल
नारायण अर्याल

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्