सञ्चालनमा रहेकामध्ये ४१ विमानस्थल घाटामा

फाइल तस्वीर

नेपालमा सञ्चालनमा रहेका ४९ विमानस्थलमध्ये ४१ विमानस्थल घाटामा सञ्चालन भइरहेका छन् ।

नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणको तथ्यांकअनुसार गत आर्थिक वर्ष ०७५/७६ मा ती विमानस्थलबाट सरकारले २० करोड रुपैयाँभन्दा बढी घाटा व्यहोर्नुपरेको छ । कर्मचारीको पारिश्रमिकलाई पनि गणना गर्ने हो भने घाटा रकम दोब्बर हुने प्राधिकरणको अनुमान छ । विमानस्थलका कर्मचारीको पारिश्रमिक गणना नगर्ने हो भने ३२ वटा विमानस्थल घाटामा सञ्चालन भइरहेको प्राधिकरणका सूचना अधिकारी त्रिलोचन पौडेलले बताए । उनका अनुसार घाटामा गएकामध्ये १२ वटा विमानस्थलको तथ्यांक प्राधिकरणसँग नै छैन । 


Advertisement

प्राधिकरणको पछिल्लो तथ्यांकअनुसार नेपालमा अन्तर्राष्ट्रिय एक, आन्तरिक मुख्य चारवटा र अन्य आन्तरिक ४४ वटा विमानस्थल छन् । त्यस्तै, ७ वटा आन्तरिक विमानस्थल र २ वटा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माणाधीन छन् । एउटा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल अध्ययनको क्रममा छ । 

विमानस्थलले वायुसेवा कम्पनीलाई सेवा दिएबापत विभिन्न शीर्षकमा शुल्क लिन पाउने व्यवस्था छ । त्यस्तै, विमानस्थल परिसरभित्र कारोबार गर्ने विभिन्न संस्थाबाट पनि शुल्क लिन पाउने प्रावधान छ । यद्यपि, कतिपय विमानस्थलमा लामो समयदेखि व्यावसायिक उडान नहुँदा सरकारले नोक्सानी व्यहोर्नुपरेको हो ।


Advertisement

२० वटा विमानस्थलबाट करिब ३ करोड घाटा

नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका अनुसार २२ वटा विमानस्थलबाट करिब ३ करोड घाटामा गएको छ । घाटामा गएका विमानस्थलमध्ये बलेवा अग्रपंक्तिमा छ । गत आवमा बलेवा विमानस्थल ३२ लाख ६८ हजार रुपैयाँ घाटामा सञ्चालन भएको थियो । उक्त विमानस्थलबाट सो अवधिमा ६४ हजार ८ सय ३२ आम्दानी भएको थियो । तर, सञ्चालन खर्च भने ३३ लाख ३३ हजार भएको तथ्यांकले देखाएको छ । लामो समयदेखि बन्द रहेको बलेवा विमानस्थल गत वर्षदेखि पुनः सञ्चालनमा आएको थियो । सो विमानस्थलमा सीता एयरलाइनस र स्थानीय नगरपालिकाबीच सम्झौता भएपछि एयरलाइन्सले सातामा तीनवटा उडान भर्दै आएको थियो । वायुसेवा कम्पनी र नगरपालिकाबीच जहाजका जतिवटा सिट खाली रहन्छन्, त्यसको क्षति नगरपालिकाले भुक्तानी गर्ने सम्झौता भएको थियो । तर, यात्रुको चाप अत्यन्त न्यून भएपछि पुनः उडान बन्द भएको छ । 

त्यस्तै, ताप्लेजुङ विमानस्थल गत आवमा ३० लाख ८८ हजार रुपैयाँ घाटामा गएको छ । उक्त विमानस्थलले गत आवमा ६ लाख रुपैयाँ आम्दानी गरेको थियो । तर, सञ्चालन खर्च भने ३६ लाख ९९ हजार भएको छ । भोजपुर विमानस्थल भने २८ लाख ७६ हजार नोक्सानीमा गएको छ । सो विमानस्थलले गत आवमा १ लाख ५४ हजार आम्दानी गरेको थियो भने सञ्चालन खर्च ३६ लाख ८९ हजार भएको थियो । नयाँ पत्रिकामा खबर छ ।

छापाबाट
छापाबाट

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्