बुटवलमा यातायात मजदूर आन्दोलित, बस चालकलाई विनाकारण पक्राउ गरिएको आरोप

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

बुटवल- बिना गल्ती चालकलाई कारागार चलान गरिएको भन्दै यातायात मजदुरहरू आन्दोलित भएका छन् । गएको असार २ गते काठमाडौंबाट गुल्मीको तम्घासका लागि छुटेको लु १ ख ८३२६ नम्बरको बसले नवलपुरको गैडाकोटमा गलत दिशाबाट अनियन्त्रित गतिमा आएको मोटरसाइकल बसमा ठोक्किन पुगेको थियो । 

उक्त घटनामा मोटरसाइकको पछाडि बसेका नवलपुर जिल्ला बुलिङटार गाउँपालिका–३ का विरेन्द्रनन्द गिरीको मृत्यु भएको थियो । दुर्घटनामा मोटरसाइकल चालक विष्णुनिर्मल गिरी गम्भीर घाइते भएका छन् ।


Advertisement

उक्त घटनामा चालक गाडी चालक रामबहादुर श्रेष्ठको कुनै गल्ती नहुँदा/नहुँदै शक्तिकेन्द्रको आडमा गाडी चालकलाई पुर्पक्षका लागि कारागार चलान गरिएको भन्दै सबै मजदुर संगठनहरूले तत्काल रिहाईको माग गरेका हुन् ।

७ दिनभित्र आफूहरूका माग पूरा नभएको कडा संघर्षका कार्यक्रमहरू ल्याउने उनीहरूले बुधबार बुटवलमा पत्रकार सम्मेलन गरी सार्वजनिक गरे । नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन प्रदेश नम्बर ५ का अध्यक्ष कृष्णप्रसाद कंडेलले दुर्घटनाको वैज्ञानिक छानबिन गरी सत्यतथ्य पत्ता लगाउन आग्रह गरे ।


Advertisement

‘कानूनको गलत व्याख्या गरी उक्त घटनामा चालकको कुनै गल्ती नहुँदा कानूनको कारागार चलान गरिएको छ । दोषी गाडी चालक भए हामी रिहाई गर भन्दैनौं । तर उक्त घटनामा चालकलाई अनाहकमा फसाइएको छ । उनको तत्काल रिहाई हुनुपर्छ,’ कंडेलले भने ।

उक्त गाडी पश्चिम नेपाल बस व्यवसायी प्रालिमा आबद्ध गाडी हो । आन्दोलनमा गण्डकी प्रदेश र प्रदेश ५का सबै मजदूरहरूले ऐक्यबद्धता जनाएका छन् ।

पश्चिम नेपाल बस व्यवसायी प्रालिका अध्यक्ष दधिराम खरेलले कानूनलाई हातमा लिएर चालकलाई दोषी देखाइएको बताए । उनले मजदुरको आन्दोलनमा प्रालि सधैं साथमा रहेको स्पष्ट पारे । अखिल नेपाल यातायात मजदुर संगठन प्रदेश ५ का सहसचिव डम्बर बुढाथोकीले मोटरसाइकलका चालक नै घटनामा दोषी रहेको बताए ।

मजदुरहरूले विभिन्न संघर्षका कार्यक्रम पनि सार्वजनिक गरेका छन । जिल्ला प्रशासन कार्यालय नवलपुरमा घटनाको जानकारी गराउने, महान्याधिवक्ताको कार्यालयमा जानकारी गराउने, सबै प्रदेश सरकार तथा संघीय सरकारको ध्यानाकर्षण गराउने र सात दिनभित्र श्रेष्ठको रिहाई नभए कडा संघर्षका कार्यक्रम सार्वजनिक गर्ने कंडेलले बताए ।

घाइते विष्णु निर्मल गिरीको उपचारका सम्पूर्ण खर्च पश्चिम नेपाल यातायात प्रालिले गरेका छ । अहिलेसम्म उनको उपचार खर्च ८ लाख ५० हजार रुपैयाँ पुगेको छ । जिफन्टका प्रदेश सचिव हुमकान्त काफ्लेले घटनाको कारण पत्ता नलगाई चालकलाई दोषी बनाउने र लापवाहीको आरोपमा कारवाही गर्ने कार्य आफूहरूलाई मान्य नहुने बताए ।

 

 

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्