झलनाथ खनालका पूर्व ‘पीएसओ’ इन्सपेक्टर दाहाल, असावधानीले बम चलाउँदा गुमाए ज्यान

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

धनुषाको इलाका प्रहरी कार्यालय महेन्द्रनगरमा इन्चार्जको रुपमा कार्यरत प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर) अमिर दाहालको शनिवार बिहान ७ बजे मृत्यु भयो । धनुषाको क्षिरेश्वरनाथ नगरपालिका–५ स्थित राजेश साहको घरको ग्रीलको गेटमा केही शंकास्पद वस्तु झुण्ड्याइएको देखिएपछि घरधनी शुक्रवार राति करीब ११ बजेतिर प्रहरी कार्यालय पुगेका थिए ।

घरधनीको जानकारीपछि इन्सपेक्टर दाहाल स्वयं केही प्रहरीसहित घटनास्थल निरीक्षण गर्न पुगेका थिए । निरीक्षणकै क्रममा शंकास्पद वस्तु छाम्दा दाहालको निधन भयो ।


Advertisement

राजेशको घरको गेटमा रातो कपडामा केही शंकास्पद वस्तु राखिएको थियो । पिशाब गर्न बाहिर आएको बेला शंकास्पद वस्तु ग्रीलमा झुण्डिएको देखेपछि प्रहरीलाई खबर गरिएको स्थानीयले जनाएका छन् ।

रातो कपडा देखेपछि राजेशले घरका सबैलाई बुवा भिखारी साह बस्ने अर्कै घरमा पुर्‍याए । त्यसपछि राजेश प्रहरीलाई खबर गर्न गए । राजेशले प्रहरी कार्यालयमा खबर गरेलगत्तै दाहाल घटनास्थल पुगेका थिए । ग्रीलसहित गेट खोलेर राजेश घरबाट आफैं पनि बाहिर आएका थिए । परिवारका सबै सदस्यलाई बाहिर ल्याउँदासम्म झोलामा राखिएको शंकास्प्पद वस्तु विस्फोट भएको थिएन ।


Advertisement

सबै घटनाक्रम सुनेपछि इन्सपेक्टर दाहालले ‘तर्साउनका लागि सामान्य वस्तु झोलामा राखेको हुनसक्ने’ भन्दै झोलालाई आफैं समातेर छाम्न थाले । ‘केही पनि होइन, त्यसै तर्साउनका लागि मात्रै राखिएको हो’ भनेर दाहालले भन्दैगर्दा झोलामा राखिएको शंकास्पद वस्तु ठूलो आवाजमा विस्फोट भयो,’ बम विस्फोटबाट घाइते भएका भिखारी साहले भने ।

रातो झोलामा बम नै भएको रत्तिभर पनि शंका लागेको भए नजिकै महेन्द्रनगरमै नेपाली सेनाको गणबाट बम डिस्पोजल टोली झिकाउन सकिन्थ्यो तर दाहालले बम भएको ठम्याउन सकेनन् र विस्फोटमा परेर ज्यान गुमाए । विस्फोटमा परेर स्थानीय राजेशसहित उनका छोरा आनन्दको समेत मृत्यु भयो भने अन्य ४ जना घाइते भएका छन् ।

बममा ‘टाइमर’ जडान भएको थियो वा रिमोर्ट थिचेर बम पड्काइएकोबारे प्रहरीले अनुसन्धान अगाडि बढाएको छ ।

असईदेखि इन्स्पेक्टरसम्मको यात्रा 

इन्सपेक्टर दाहालको घर संखुवासभा हो । संखुवासभाको मादी नगरपालिका–२ स्थित घर भएका दाहाल २०५५ कात्तिक १ गते प्रहरी सहायक निरीक्षक (असई) मा भर्ना भएका थिए । उनी २०६० असोज ९ गते प्रहरी नायव निरीक्षक (सई) मा बढुवा भए । त्यसपछि २०७५ वैशाख १९ गते प्रहरी निरीक्षकमा बढुवा भएका दाहाल २०७५ कात्तिक ३० गतेदेखि धनुषामा कार्यरत थिए । 

इलाका प्रहरी कार्यालय धनुषाधामको कार्यालय प्रमुख भएर काम गरेका दाहाल करीब १ वर्षदेखि इलाका प्रहरी कार्यालय महेन्द्रनगरमा कार्यरत थिए । प्रहरीमा भर्ना भएदेखि हालसम्म उनले ३ पटक पुरस्कार पाइसकेका छन् । प्रहरीमा अब्बल तथा इमान्दार मानिने दाहाल असईदेखि इन्सपेक्टरसम्म भएका थिए ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय धनुषाका प्रहरी निरीक्षक अवधेश यादवका अनुसार दाहाल सई हुँदा करीब १४ वर्षजति पूर्व प्रधानमन्त्री तथा नेकपा वरिष्ठ नेता झलनाथ खनालका निजी सुरक्षा अधिकारी (पीएसओ) रहेका थिए ।

मृतक दाहालको सामाजिक सञ्जाल फेसबूक हेर्दा उनको विवाह रेशमा दाहालसँग भएको देखिन्छ । उनको पारिवारिक तस्वीरमा एउटा छोरा समेत देखिन्छन् ।

‘प्रहरी निरीक्षक दाहालले आफ्नो कामबाट सबै स्थानीयको मन जित्न सफल हुनुभएको थियो,’ क्षिरेश्वरनाथ नगरपालिकाका मेयर योगेन्द्र पजियारले भने, ‘उहाँले सबै जनताको मन जित्न सफल भएकै कारण स्थानीयसहित नगरवासी समेत दुःखी भएका छन् ।’ 

देशले एउटा असल प्रहरी अधिकारी गुमाउनुपरेको उनले बताए । ‘जनतासँग व्यवहार गर्दा, बोल्दा अति नै मिजासिलो भएर पोलाइट किसिमले बोल्ने गरेका इन्स्पेक्टर दाहालको निधन हुँदा हामी मर्माहत भएका छौं,’ मेयर पजियारले भने ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय धनुषामा अनुसन्धान अधिकृतको रुपमा कार्यरत प्रहरी निरीक्षक उमाशंकरप्रसाद साहले एउटा असल साथी गुमाउनुपरेको बताए । घटनाको अनुसन्धानमा खटिएका साहले भने, ‘उहाँ इन्चार्जको रुपमा त्यहाँ खटिनुभएको थियो, हालसम्म कुनै पनि विवाद, राजनीतिक आग्रह वा पूर्वाग्रह तथा पक्षपात आदिको कुनै सिकायत आएको थिएन ।’

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्