आइसोलेसनको बेहाल देखेपछि घरमै बस्न थाले कोरोना संक्रमित, सरकारी आइसोलेसन रित्तै !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

कोरोना संक्रमित व्यक्तिले ‘होम आइसोलेसन’ रोजेर घरमै बस्न थालेपछि प्रदेश सरकारले सञ्चालन गरेका सरकारी आइसोलेसन रित्तिएका छन् ।


Advertisement

प्रत्येक दिन नयाँ कोरोना संक्रमित फेला पर्ने गरेको भए पनि संक्रमितहरू सरकारी आइसोलेसनमा जानुभन्दा ‘घरमा नै ठीक हुन्छ’ भनेर होम आइसोलेसनमा बस्न थालेका छन् ।


Advertisement

धनुषाको गंगुलीमा सञ्चालन गरिएको आइसोलेसनमा रहेका सबै संक्रमित डिस्चार्ज भएपछि भदौ १८ गतेदेखि नै आइसोलेसन खाली छ । असार १९ गतेदेखि सञ्चालित आइसोलेसनमा भदौ १८ गतेसम्म २३९ जना संक्रमित भर्ना भएर डिस्चार्ज भएका आइसोलेसन संयोजक सन्तोष ठाकुरले बताए । धनुषाकै लक्ष्मीनिया गाउँपालिकाको सपहीमा सञ्चालन गरिएको आइसोलेसन पनि असोज २ गतेदेखि खाली भएको छ । जेठ १७ गतेदेखि सञ्चालन भएको आइसोलेसनमा हालसम्म कूल ७१७ जना संक्रमित भर्ना भएका थिए ।

प्रदेश सरकारले सञ्चालन गरेका दुवै आइसोलेसनमा लक्षण नदेखिएका कोरोना संक्रमितलाई भर्ना गरिन्थ्यो । ‘अहिले कोरोना संक्रमित भए पनि लक्षण नदेखिने बिरामीहरू आफ्नै घरमा होम आइसोलेसन भएर बस्न थालेका कारण नयाँ संक्रमित नआएकाले दुवै आइसोलेसन खाली छन्,’ संयोजक ठाकुरले भने, ‘तर कुनै पनि बेला एकै पटक ठूलो संख्यामा संक्रमण देखा पर्‍यो भने कहाँ राख्ने भनेर समस्या हुने भएकाले आइसोलेसनलाई संञ्चालनको अवस्थामा नै राखिएको छ ।’


Advertisement

पछिल्लो समय सुरक्षाकर्मी, धनुषामा कार्यरत बाहिरी जिल्ला घर भएका कर्मचारी, धनुषामा नै घर भए पनि घरमा छुट्टै शौचालय तथा कोठा नभएका संक्रमितहरू मात्र सरकारी आइसोलेसनमा बस्ने गरेका थिए । प्रदेश सरकारले सञ्चालन गरेको आइसोलेसनमा सुविधा बढी नभएको, सरसफाइसहित खानेकुराको समेत राम्रो बन्दोबस्त नगरिएको भनेर बिरामीले गुनासो गर्न थालेपछि अन्य संक्रमित सरकारी आइसोलेसनमा जाने गरेका छैनन् ।

सरकारी आइसोलेसनमा प्रादेशिक अस्पताल जनकपुरको चिकित्सकीय व्यवस्थापन तथा सामाजिक विकास मन्त्रालय मातहत रहेको प्रदेश स्वास्थ्य आपूर्ति व्यवस्थापन केन्द्रले खानादेखि भौतिक पूर्वाधारसहित व्यवस्थापनको खर्च गर्दै आएको छ । दुवै आइसोलेसनमा नेपाली सेनाले सुरक्षासहित खाद्यान्नको जिम्मेवारी लिएको छ ।

सरकारी आइसोलेसनमा बसेका संक्रमितले आइसोलेसनलाई उपचार केन्द्रभन्दा पनि जेल जस्तो बनाइएको, उपचार गर्न चिकित्सक वा स्वास्थ्यकर्मी कहिल्यै नआएको भनेर खुलासा गरेका थिए । गंगुलीस्थित आइसोलेसनमा रहेका संक्रमितको तापक्रम मापन गर्न स्वास्थ्यकर्मी नजाने गरेको तथा सफाइकर्मी (स्वीपर) लाई पठाउने गरेको भिडियो नै एक जना संक्रमितले सामाजिक सञ्जालमा राखेका थिए ।

धनुषाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी (सीडीओ) प्रेमप्रसाद भट्टराईले हालसम्म १४४ जना होम आइसोलेसनमा बसेका बताए । ‘हामीसँग स्वीकृति लिएर नै निजी चिकित्सकको परामर्शमा संक्रमित भएका व्यक्ति आफ्नै घरमा आइसोलेसनमा बस्ने गर्नुभएको छ,’ सीडीओ भट्टराईले भने, ‘होम आइसोलेसमा बस्नेहरूले पनि १४ दिनपछि २ पटक पीसीआर परीक्षण गराएर नेगेटिभ आएपछि मात्र होम आइसोलेसनबाट डिस्चार्ज हुने गरेका छन् ।’

सामाजिक विकास मन्त्रालयका अनुसार हालसम्म धनुषामा कूल १ हजार ८७६ जना कोरोना संक्रमित भएकोमा १ हजार ५ जना डिस्चार्ज भएका छन् भने १५ जनाको मृत्यु भएको छ । २ नम्बर प्रदेशमा हालसम्म कूल १२० जनाको कोरोना संक्रमणका कारण मृत्यु भएको छ । जसमध्ये सप्तरीमा ९ जना, सिरहामा ११ जना, धनुषामा १५ जना, महोत्तरीमा १३ जना, सर्लाहीमा ५ जना, रौतहटमा ६ जना, बारामा १८ जना र पर्सामा ४२ जनाको मृत्यु भएको छ । प्रदेशमा हालसम्म कूल १२ हजार ४९६ जना कोरोना संक्रमित भएकोमा ७ हजार १० जना डिस्चार्ज भइसकेका छन् भने हाल पनि ५ हजार ७८२ सक्रिय संक्रमित रहेका छन् ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्