दशैंको मुखैमा जिन्दगीका सपना बोकेर विदेशतिर

स्वदेश र गन्तव्य दुवैमा एकातिर कोरोनाको त्रास अर्को मुखैमा आएको दशैंको रौनक । यस्तो परिस्थितिमा पनि विदेश जाने लर्को बढ्दै छ ।

लामो समयसम्म घरमा बेरोजगार बस्दा जीवन धान्नै धौधौ हुन थालेपछि धेरै नेपाली युवा दशैंको मुखैमा वैदेशिक रोजगारीमा जाँदै छन् । कोरोनाको डर र दशैं मान्ने रहर हुँदाहुँदै पनि धेरै युवालाई विदेश जानुपर्ने बाध्यता परेको हो ।


Advertisement

यस्तै मध्येका छन् पर्वत कुस्मा नगरपालिकाका राजुप्रसाद सुवेदी । गत फागुनमा साउदी अरबबाट ३ महिनाको घर बिदामा आएका सुवेदी गत जेठमै जानुपर्ने हो । तर कोरोनाका कारण उडान बन्द भएर रोकिए । अब उडान खुल्यो, बल्ल जान थालेका हुन् ।

१६ वर्षदेखि साउदीमा आउने–जाने गरिरहेका उनले भने, ‘कोरोनाको बढ्दो त्रास र मुखैमा आएको दशैं नमानी जाने रहर त कहाँ थियो र ! भर्खर घर बनाउँदै छु, ऋण लागेको छ, नगएर के गर्नु ?’


Advertisement

उनीजस्तै कुवेत जान श्रम हिँडेका चितवनका रामबहादुर केसीले विदेशको रोजगारी गुम्ने चिन्ताले मुखैमा आएको दशैं छोडेर हिँडेको जानकारी दिए । ‘भिसाको म्याद पनि सकिँदैछ । कम्पनीबाट पनि अहिल्यै आउन भनेको छ, त्यसैले जान लागेको,’ उनले निराश हुँदै भने, ‘हामीले विदेशमा सिकेको सीप लगाउने कुनै ठाउँ छैन यहाँ । जहाँ पनि आफूले चिनेको मान्छे भए मात्र काम बन्छ । त्यसैले यहाँ केही गर्न सकिन्नजस्तो लाग्यो । रोजगारीको खोजीमा मलेसिया र खाडी मुलुकमा जानु धेरैको बाध्यता हो । गाउँमै, देशमै बस्दा पुग्ने भए किन परदेशिन पथ्र्यो होला र ! त्यसैमाथि एकातर्फ कोरोनाको त्रास अर्कोतर्फ मुखैमा आएको दशैं छोडेर ।’

गन्तव्य देशमा कोरोना जोखिम बढेपछि सरकारले गएको फागुन अन्तिमदेखि श्रम स्वीकृति रोकेको थियो । झण्डै ४ महिनापछि गएको असारदेखि पुनः श्रम स्वीकृति र भदौदेखि नयाँ श्रम स्वीकृति दिन थालिएको छ ।

गत असारदेखि असोजसम्म १५ हजारभन्दा बढीले श्रम स्वीकृति लिइसकेका छन् । अघिल्लो वर्षको तुलनामा केही कम भए पनि यस्तो प्रतिकूल परिस्थितिमा पनि यति धेरै युवा वैदेशिक रोजगारीमा गएको वैदेशिक रोजगार विभागका महानिर्देशक कुमार दाहालले बताए । ‘दशैं, तिहारको समयमा श्रम स्वीकृति लिनेको संख्या अघिल्लो वर्षको तुलनामा केही मात्र कम भएको छ,’ उनले भने, ‘कम हुनुको कारण एक त सबै देशले आगमन खोलेको छैन, अर्को कोरोनाको जोखिम हुनसक्छ ।’

वैदेशिक रोजगार विभागअन्तर्गतको वैदेशिक रोजगार कार्यालय ताहाचलका अनुसार असोजमा मात्रै ८ हजार ९७ जनाले श्रम स्वीकृति लिएका छन् । त्यसअघि असारमा २ हजार ४९४, साउनमा २ हजार ९७९ जना र भदौमा १ हजार ५२५ जनाले श्रम स्वीकृति लिएका थिए ।

कार्यालयका अनुसार असोजमा श्रम स्वीकृति लिएकामध्ये सात हजार ६७६ पुरुष र ४२१ महिला छन् । ४ हजार ५०५ जनाले पुनः श्रम स्वीकृति, ४०१ जनाले वैधानीकरण गरेर र ५१६ जनाले व्यक्तिगत तवरले नयाँ श्रम स्वीकृति लिएको सो कार्यालयले जनाएको छ ।

असोजमा वैदेशिक रोजगारीमा जानलाई श्रम लिनेमध्ये सबैभन्दा बढी साउदी अरबका लागि २ हजार ८३१ जना छन् । त्यसपछि संयुक्त अरब इमिरेट्स (यूएई) का लागि २ हजार ६५१ जना, कतारका लागि १ हजार ३५१ जनाले श्रम स्वीकृति लिएको सो कार्यालयले जनाएको छ । गोरखापत्र दैनिकमा खबर छ ।

छापाबाट
छापाबाट

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्