राजपाको निर्णय : प्रदेश राजधानी धनुषादेखि महोत्तरीसम्म, नाम ‘मधेश’

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

जनकपुरधाम – राष्ट्रिय जनता पार्टी (राजपा) नेपालले २ नम्बर प्रदेश राजधानीको प्रस्तावबारे निर्णय गरेको छ ।

बुधवार साँझ बसेको संसदीय दलको बैठकले प्रदेशको स्थायी राजधानी जनकपुरधाम राख्ने निर्णय गरेको छ । तर जनकपुरधामको चार किल्ला पनि तोकिएको राजपाका प्रमुख सचेतक परमेश्वर साहले बताए ।


Advertisement

फागुन महिनामा गरिने मिथिला माध्यमिकी परिक्रमाको सबै क्षेत्र र धनुषा पूरै जिल्लाका भूभागलाई राजधानीको रुपमा प्रस्ताव गर्ने राजपा संसदीय दलको बैठकबाट निर्णय गरिएको प्रमुख सचेतक साहले बताए । ‘मात्र जनकपुर भनेर हुन्न जनकपुरको सीमा पनि हामीले तोकेका छौं,’ उनले भने, ‘अन्य क्षेत्रको पनि विकास हुन सकोस् भन्ने सोचेर राजधानीको नाम जनकपुर नै रहने तर त्यसको सीमा पनि परिभाषित गरिएको छ ।’

१५ दिनेसम्म चल्ने माध्यमिकी परिक्रमाका क्रममा नेपाल र भारतको समेत भूभागमा परिक्रमा गर्ने गरिन्छ । त्यसअन्तर्गत महोत्तरी जिल्लाको मटिहानी नगरपालिका, जलेश्वर नगरपालिका र भंगहा नगरपालिकासँगै धनुषाका समेत विभिन्न स्थानीय तह पर्ने गर्छन् ।


Advertisement

राजपाको प्रस्ताव अनुसार नै प्रदेश सभाबाट निर्णय भएमा प्रदेश राजधानी धनुषा जिल्लाको पूरै भूभाग र मिथिला माध्यमिकी परिक्रमा अन्तर्गत महोत्तरीका भूभाग समेत राजधानी अन्तर्गत पर्नेछ ।

हालको अस्थायी राजधानी जनकपुरधाम धनुषाको सदरमुकाम समेत हो । जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका अन्तर्गत २५ वटा वडा छन् । साविकमा नगरपालिका मात्र हुँदा १६ वटा वडा थिए ।

राजपाले प्रदेशको नाम ‘मधेश प्रदेश’ नै राख्ने समेत निर्णय भएको प्रमुख सचेतक साहले बताए । राजपाले प्रदेशको नाम र राजधानीबारे निर्णय गरेपनि सत्तारुढ  समाजवादी पार्टी नेपालको बिहीवार बस्ने संसदीय दलको बैठकबाट निर्णय हुने जनाइएको छ । दुवै दलले गरेको निर्णय अनुसार सरकारको तर्फबाट संयुक्त रुपमा एकै प्रस्ताव प्रदेश सभामा दर्ता गर्ने तयारी गरिएको उनले बताए ।

प्रतिपक्षी पार्टीका संसदीय दलका बैठक पनि बस्दैछन् । प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेस पनि संसदीय दलको बैठक बस्दैछन् । मंगलवार प्रदेशको नाम र राजधानीका विषयमा कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बसेको थियो । त्यसमा केही सांसदले बोल्न बाँकी नै रहेको कारण बिहीवार बस्ने बैठकबाट निर्णय हुने कांग्रेस संसदीय दलका नेता रामसरोज यादवले बताए ।

नेकपा संसदीय दलको बैठक बसेर समेत पार्टीले आधिकारिक निर्णय गर्नेछ । भदौ ३ गते नेकपाका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र पूर्व प्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपाल जनकपुर आउँदा उनको उपस्थितिमै नेकपाको संसदीय दलको बैठक बसेको थियो तर बैठकमा नाम र राजधानीबारे निर्णय हुन सकेन ।

बिहीवार बस्ने बैठकबाट नाम र राजधानीबारे निर्णय हुने नेकपा सांसद रामचन्द्र मण्डलले बताए ।

प्रदेश सभामा राजनीतिक दल वा प्रदेशसभा सदस्यले आफ्नो प्रस्ताव दर्ता गराउने म्याद बिहीवार ५ बजेसम्म रहेको छ । 

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्