निरन्तरको विवादले तातेको नेकपा १५ दिने 'कुलिङ पिरियड'मा

ईश्वर अर्याल
ईश्वर अर्याल

पत्रकार अर्याल लोकान्तरका लागि राजनीति, समसामयिक घटनाक्रम र वैदेशिक रोजगारीमा रिपोर्टिङ गर्छन् ।

काठमाडौँ - सत्तारूढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)को एकताप्रक्रियामा महत्त्वपूर्ण खुड्किलो मानिएको विभागको बाँडफाँडमा कुनै सहमति जुट्न नसकेपछि पटक-पटक बसेको सचिवालय बैठक अनिर्णित बनेको छ । सोमवार दिउँसो ३ बजे डाकिएको बैठकले पनि कुनै निर्णय गर्न सकेन ।

बैठकपछि प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठ हसिलो मुद्रामा प्रस्तुत भए । बैठक आगामी दुई सातासम्म स्थगित भएको जानकारी सञ्चारकर्मीहरूलाई सुनाउँदा श्रेष्ठ खुसी देखिएका थिए ।


Advertisement

श्रेष्ठले सबै केन्द्रीय निकाय सल्लाहकार समिति, राष्ट्रिय परिषद्, केन्द्रीय आयोग, ज्येष्ठ कम्युनिस्ट मञ्च, केन्द्रीय विभाग, केन्द्रीय जनवर्गीय संगठनको एकीकरण, जिम्मेवारी निर्धारण र केन्द्रीय कमिटीका सदस्यको कार्यविभाजनका निम्ति रुचिका प्राथमिकताका बारेमा सोध्ने, सल्लाह गर्ने र व्यवस्थित र परिमार्जित प्रस्ताव ल्याउने गरी साउन २८ गते ३ बजेसम्मका लागि बैठक स्थगित गरिएको जानकारी दिए ।

पेचिलो बनेको स्कूल विभागको नेतृत्वको विवाद सचिवालय बैठक दुई सातासम्म स्थगित भएपछि अस्थायी रूपमा मत्थर भएको छ । 'साउन २८ सम्म आन्तरिक सहमति गर्ने प्रयास हुनेछ,' एक सचिवालय सदस्यले भने, 'साउन २८ गतेको बैठकमा विवाद देखिएका विषयमा वैकल्पिक प्रस्ताव ल्याउने र त्यसउपर छलफल भएर एकताका काम टुंग्याउने गरी अघि बढ्ने सहमति भएको हो ।'

नेताहरूलाई १५ दिन हाइसन्चो

बैठक सकिएपछि बाहिर निस्किएका अधिकांश सचिवालय सदस्यहरूको अनुहारमा खुसी थियो । अरू दिन निन्याउरो देखिने अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल 'प्रचण्ड' पनि सोमवारको बैठकमा हसिलो देखिए । सञ्चारकर्मीहरूले बोल्न आग्रह गर्दा बोल्न भने मानेनन् ।

महत्त्वपूर्ण विभागहरूमै सहमति नजुटेपछि शीर्ष नेताहरू प्रायः तनावमा देखिन्थे । प्रत्येकदिन जसो बालुवाटारमा अनौपचारिक छलफल चल्ने गर्थ्यो । छलफलमा सहमति जुट्ला कि भन्ने आशाले महासचिव विष्णु पौडेलले सचिवालय बैठक डाक्ने गर्थे । तर सचिवालय बैठक पटक-पटक स्थगित भयो ।

गत साउन ५ गते आइतवार बसेको बैठकले जिल्ला इञ्चार्ज र सह-इञ्चार्जको टुंगो लगाएको थियो । विभागहरूको नेतृत्व पनि सोही बैठकले टुंगो लगाउने अपेक्षा गरिएको थियो । तर बैठक दुई दिनपछि अर्थात् ७ गते मंगलवार बोलाइयो । 

७ गते बैठक हुनुभन्दा पहिला पूर्व एमालेका शीर्षस्थ नेताहरूबीच बालुवाटारमा घनिभूत छलफल भयो । सँगसँगै प्रचण्ड निवास खुमलटारमा पनि पूर्व माओवादीका नेताहरू भेला भए । दुवै पक्षले स्कूल विभागमा आफ्नो दाबी पेश गर्ने गरी सहमति गरेर सचिवालय बैठकमा जाने तयारी गरेका थिए । तर बैठक बस्न सकेन । 

बैठकलाई पुनः ९ गते बिहीवारका लागि सारियो । तर त्यो बीचमा पनि कुनै सहमति हुन सकेन त्यसपछि १२ गतेका लागि सारियो तर त्यो बैठक पनि भोलिपल्ट बस्ने भन्दै स्थगित भयो । सोमवार बसेको बैठकमा सहमति हुने अपेक्षा गरिएको थियो, तर कुनै सहमति हुन सकेन ।

अध्यक्षद्वय विदेश भ्रमणमा

अध्यक्षद्वय ओली र दाहाल क्रमशः सिंगापुर र दुवई भ्रमणमा निस्किन थालेका हुन् । ओली आगामी साउन १८ गते सिंगापुर जाँदैछन् । उनी ७ दिनका लागि नीजि उपचारका क्रममा सिंगापुर जान लागेका हुन् ।

त्यस्तै अध्यक्ष प्रचण्ड भने भोलि नै दुवई भ्रमणमा निस्किने तय भएको छ । प्रचण्ड निकट स्रोतका अनुसार उनी परिवारसहित दुवई भ्रमणमा जान लागेका हुन् ।  अध्यक्ष प्रचण्ड व्यक्तिगत घुमघामका लागि दुबई जान लागेका हुन् ।   

पार्टी भित्र लामो समयसम्म पनि विवादको हल हुन नसकेपछि प्रायः सबै शीर्ष नेताहरू तनावमा थिए । त्यही तनाव व्यवस्थापन गर्न प्रचण्ड 'फ्रेस' हुन सपरिवार दुबई भ्रमणमा निस्केका हुन सक्छन् । पछिल्लो समयमा प्रधानमन्त्री ओलीको स्वास्थ्यस्थिति पनि कमजोर देखिएको छ । आफू अस्थायी रूपमा अस्वस्थ रहेको स्वयं प्रधानमन्त्रीले केही दिनअघि खुलासा गरेका थिए । 

विवादबारे छलफल नै भएन सोमवारको बैठकमा

अनौपचारिक रूपमा बाक्लिएको भेटघाटमा कुनै सहमति हुन नसकेपछि सोमवारको सचिवालय बैठक बस्नुभन्दा अगाडि नै नेताहरू विवादका बारेमा छलफल नगर्ने 'मुड'मा थिए । स्रोतका अनुसार प्रधानमन्त्री समेत रहेका अध्यक्ष ओलीले आज विवादका बारेमा छलफल नगर्ने प्रस्ताव लगे । ओलीको उक्त प्रस्तावलाई अन्य सदस्यहरूले तत्काल 'हुन्छ' भने । 

ओलीकै कारण यसअघि सचिवालय बैठक पटक-पटक स्थगित भएको थियो । सोमवारको बैठकमा पनि ओलीले विवादका बारेमा कुनै छलफल नगर्ने प्रस्ताव गरे । 

अध्यक्ष ओली र प्रचण्डले यसअघि असारमै एकताप्रक्रिया टुंग्याउने सार्वजनिक प्रतिवद्धता गरेका थिए । तर असारमा एकता प्रक्रिया टुंगिन सकेन । केही दिनअघि पार्टी कार्यालय धुम्बाराहीमा नरबहादुर कर्मचारीको स्मृति दिवसमा बोल्दै प्रचण्डले साउनसम्म एकताप्रक्रिया टुंग्याएर जनतामाझ जाने अभियान संचालन गर्ने बताए । 

नेताहरूबीच पटक-पटकको प्रयासबाट पनि सहमति हुन नसकेपछि नेकपाका नेता तथा कार्यकर्ताहरू निराश बनेका छन् । 

 

कमेन्ट गर्नुहोस्