सडकछेउका बिरुवाको बिन्ती : मलाई नछुनुहोस्, म सानै छु !

अनुपम भट्टराई
अनुपम भट्टराई

भट्टराई लोकान्तर डटकमका मल्टिमिडिया संवाददाता हुन् ।

काठमाडौं – ‘नमस्कार मलाई नछुनुहोस्, अहिले म सानै छु । पछि तपाईंलाई धेरै थोक दिनेछु, मलाई पानी दिनुहोस्, म तपाईंलाई जीवन दिनेछु । मलाई माया गरे तपाईंलाई सास फेर्न सजिलो बनाउनेछु’ । ललितपुरको जावलाखेल–कुमारीपाटी सडकका दुवै छेउमा हालसालै रोपिएका बिरुवामा लेखिएका सूचनामूलक वाक्य हुन् यी ।

बिरुवामा झुण्ड्याएर लेखिएका सूचनामूलक वाक्यले सडकछेउमा हिँड्ने जो कोहीको ध्यान तान्ने गरेको छ ।


Advertisement

ललितपुर महानगरपालिका वडा नम्बर ५ ले २ हप्ताअघि जावलाखेल–कुमारीपाटी सडकका दुवै छेउमा वृक्षारोपण गर्‍यो । वृक्षारोपण कार्यक्रमको ललितपुर क्षेत्र नम्बर ३ की नेकपा सांसद पम्फा भुसालले उद्घाटन गरेकी थिइन् ।

‘स्वच्छ सफा हराभरा, धुलोरहित वडा’ मूल नाराका साथ हरियाली वातावरण र अक्सिजनको लागि वृक्षारोपण गरिएको वडाध्यक्ष विकासमान श्रेष्ठले बताए । 


Advertisement

वडा कार्यालयले कुमारीपाटी क्लबलाई बिरुवाको संरक्षण गर्ने मुख्य जिम्मा दिएको श्रेष्ठले बताए । ‘साना बिरुवा हुर्काउन धेरै नै गाह्रो हुन्छ, मान्छेहरूले निमोठिदिने, गाईवस्तुले खाइदिने, तारको बार लगाउँदा पछि बार निकाल्न झन्झट हुने गरेकाले ठूला बिरुवा नै रोेपेका हौं,’ अध्यक्ष श्रेष्ठले भने ।

कुमारीपाटी–जावलाखेल सडकको दुवै छेउमा १ सय बिरुवा रोपिएका छन् । विरुवामा ‘मेक सिटी ग्रीन एण्ड क्लीन, स्वच्छ वातावरणका लागि तपाईंको सहयोग अनिवार्य छ’ लेखेर सूचनामूलक कागज झुण्ड्याइएको छ । ‘मान्छेहरू देख्ने भएपनि देख्दैनन्, त्यसैले सूचनामूलक कुरा लेखेर झुण्ड्याएका हौं,’ श्रेष्ठले भने ।

महानगरपालिकाको वडा नम्बर ५ प्रसादी कलेज, युनाइटेड कलेज, बैंक वित्तीय संस्था र कुमारीपाटी क्लब लगायत क्षेत्रमा वृक्षारोपण गरिएको छ । वडा कार्यालयले वृक्षारोपणको मुख्य जिम्मा कुमारीपाटी क्लबलाई दिएको छ । ‘आगामी वर्षदिनमै ५ नम्बर वडालाई हराभरा र धुवाँधुलोरहित वडा बनाउँछौं,’ अध्यक्ष श्रेष्ठले भने ।

वडाले हराभरा बनाउन ५० लाख रुपैयाँ बजेट छुट्याएको छ । वडाभरि नै सडकछेउमा बिरुवा रोप्ने योजना बनाइएको वडाध्यक्ष श्रेष्ठले बताए । ‘सरसफाईका कामहरू भइरहेका छन्, आउँदो सोमवार पनि जावलाखेलको गणेशमान पार्कसहित जावलाखेल नै सरसफाईको कार्यक्रम राखेका छौं,’ श्रेष्ठले भने ।

वडा नम्बर ५ सहित १३, १९ र २० नम्बर वडामा पनि वृक्षारोपणका कार्यक्रम गर्ने योजना रहेको बताउँछन् कुमारीपाटी क्लबका अध्यक्ष केशव खड्का । कुमारीपाटी–जावलाखेल सडकको साढे २ किलोमिटर सडकमा कीर्तिपुरको थापा नर्सरीबाट विरुवा ल्याएर वृक्षारोपणको कार्य गरिएको हो । बिरुवाको गोडमेलका लागि १ वर्षसम्म थापा नर्सरी र कुमारीपाटी क्लबबीच मौखिक सम्झौता भएको छ । ‘कुमारीपाटी क्लबले थापा नर्सरीसँग १ वर्षका लागि एउटा बिरुवाको वार्षिक ३ हजार ५ सय रुपैयाँका दरले मौखिक सम्झौता गरेको छ,’ खड्काले भने । बिरुवा मरे भने थापा नर्सरीले नै अर्काे बिरुवा लगाउनुपर्ने सम्झौतामा उल्लेख छ ।

बिरुवाको संरक्षण कुमारीपाटी क्लबले गर्ने र क्लबले बोलाएको बेला आएर गोडमेल गरिदने गरी थापा नर्सरीसँग सम्झौता भएको उनले बताए । ‘हामीले बिरुवाको निगरानी राख्छौं, यसको गोडमेल गर्ने, हुर्काउने जिम्मा भने थापा नर्सरीले गर्छ,’ खड्काले भने ।

अनुपम भट्टराई
अनुपम भट्टराई

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्